به گزارش گیل سو، زیستگاه‌های حیات‌وحش متعددی در شهرستان  رودبار وجود دارد که در فصل شکار، موردتهاجم شکارچیان قرار می‌گیرد، با شروع فصل شکار و سرازیر شدن تعداد زیادی از شکارچیان استان گیلان و استان‌های هم‌جوار به زیستگاه‌های شهرستان رودبار و به‌ویژه بخش عمارلو، گشت مشترک یگان حفاظت اداره کل محیط‌زیست در این شهرستان شروع‌شده و تا پایان فصل شکار ادامه دارد.

رئیس محیط‌زیست شهرستان رودبار در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان با اشاره به غنای حیات‌وحش و تعدد زیستگاه‌ها در رودبار اظهار کرد: منطقه عمارلو یکی از زیست‌گاه‌های مهم شهرستان رودبار و استان گیلان است که مورد هجوم شکارچیان قرارگرفته و اگر این روند ادامه پیدا کند موجب کاهش معنادار گونه‌های جانوری می‌شود.

رامین حسین زاده قرارگیری عمارلو در منطقه شکارممنوع را از اقدامات مهم و اثرگذار به‌منظور بقای این زیست‌گاه مهم دانست و گفت: به دلیل گستردگی شهرستان رودبار برای ادامه حیات زیستگاه‌ها و گونه‌های جانوری این شهرستان همه باید بسیج شوند.

وی کاهش محسوس صدور مجوز شکار در زیستگاه‌های شهرستان نشان‌دهنده اهمیت دادن محیط‌زیست به حیات‌وحش و بقای گونه‌های جانوری است.

رئیس محیط‌زیست رودبار، کاهش ۵۰ درصدی صدور مجوز شکار در این  شهرستان  را دال بر حمایت ویژه این اداره به حیات‌وحش شهرستان برشمرد و افزود: امسال تنها ۱۰۵ فقره مجوز شکار صادرشده درحالی‌که در سال گذشته این رقم ۲۷۰ فقره مجوز بوده و این داده آماری کاهش ۵۰ درصدی صدور مجوز را نشان می‌دهد.

حسین زاده با بیان اینکه برخورد جدی با متخلفان حوزه محیط‌زیست وظیفه ذاتی محیط‌زیست است، گفت: امسال ۱۲ قبضه سلاح شکاری کشف شد و نام متخلفین حوزه محیط‌زیست وارد لیست سیاه شده و تا پنج سال این افراد از دریافت پروانه شکار محروم خواهند بود.

وی با تأکید بر اینکه تصویب منطقه شکارممنوع جیرنده عمارلو از اولویت‌های اداره کل محیط‌زیست است، تصریح کرد: حمایت مردم شریف منطقه و همچنین اصحاب رسانه و سمن‌های فعال زیست‌محیطی موجب دلگرمی ما در نیل به این هدف زیبا که درواقع خواسته همه عاشقان و دوستداران طبیعت و محیط‌زیست است، خواهد بود.

به گزارش گیل سو، نیمه دوم مهر تا نیمه دوم آذر، فصل شکار نامیده شده و در این فصل زیست‌گاه‌های حیات‌وحش، مورد هجوم افراد و شکارچیان مجاز و غیرمجاز قرار می‌گیرد که این موضوع وظیفه حراست و پاسداری از  محیط‌زیست را برای متولیان  امور  سنگین‌تر می‌کند.

انتهای پیام/ت