به گزارش گیل سو، محمد دادرس دقایقی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به وضعیت آب‌وهوای گیلان در ساعات آینده اظهار کرد: تجزیه‌وتحلیل جدیدترین نقشه‌های هواشناسی بیانگر نفوذ سامانه بارشی و خنک از روز دوشنبه و استقرار آن تا روز چهارشنبه در منطقه است.

وی با اشاره به کاهش پنج تا ۱۲ درجه‌ای دمای هوای گیلان در روزهای آینده افزود: با توجه به روند تدریجی کاهش دما، رعدوبرق، بارندگی و وزش باد شدید از روز دوشنبه تا روز چهارشنبه، شدید پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان با اشاره به مه‌آلود بودن هوا، کاهش دید افقی و لغزندگی سطح جاده‌ها گفت: این سامانه بارشی به‌تناوب تا چهارشنبه در استان فعال خواهد بود و در این مدت آسمان گیلان همراه با بارندگی، وزش باد و رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

دادرس با اشاره به اینکه دریا در این مدت مواج و طوفانی بوده و برای فعالیت‌های مرتبط مناسب نیست تصریح کرد: با توجه به ماهیت بارش‌های شدید در بازه زمانی کوتاه‌مدت، احتمال آب‌گرفتگی معابر، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رانش و لغزش زمین در بعضی از مناطق استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه از استقرار افراد و تجهیزات در حاشیه و حریم رودخانه‌ها پرهیز شود اذعان کرد: با توجه به پیش‌بینی وقوع بارش‌های رگباری و رعدوبرق، مردم از قرار گرفتن در فضای باز و مناطق مرتفع و پارک کردن خودروها در زیر درختان خودداری کنند.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان با هشدار به کشاورزان گفت: با توجه به ماهیت بارش‌های شدید در بازه زمانی کوتاه‌مدت، بخش‌های مختلف کشاورزی نظیر شالی‌کاران، گلخانه داران، پرورش‌دهندگان ماهی و مرغداری‌ها تمهیدات لازم را به عمل‌آورند.

دادرس با تأکید بر اینکه مسؤولین اقدامات لازم را برای مقابله با مشکلات احتمالی به عمل‌آورند تصریح کرد: بخش‌های مختلف اجرایی نظیر مدیریت بحران، مدیریت منابع طبیعی و جهاد کشاورزی، مدیریت منابع آب و برق، سازمان آتش‌نشانی، فرودگاه، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، سازمان بنادر و دریانوردی، مدیریت حمل‌ونقل، پلیس‌راه و راهور، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها اقدامات لازم را به عمل‌آورند.

وی با بیان اینکه هرگونه تغییر در نقشه‌های هواشناسی اطلاع‌رسانی خواهد شد افزود: مسؤولین با توجه به اطلاعیه صادره، تمهیدات لازم و توصیه‌های کارشناسی را صادر کنند.

انتهای پیام/