» دسته‌بندی نشده » همکاری میراث فرهنگی استان و شهرداری لنگرود برای ایجاد فضای گردشگری جنب پل خشتی

همکاری میراث فرهنگی استان و شهرداری لنگرود برای ایجاد فضای گردشگری جنب پل خشتی

دی ۱۶, ۱۳۹۷ 2۰

به گزارش گیل سو، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی و امور گردشگری استان گیلان عصر امروز در بازدید از آثار باستانی و پروژه تغییر پارکینگ جنب پل خشتی به فضای گردشگری توسط شهرداری این شهر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین وظایف سازمان میراث فرهنگی حفظ عرصه و حریم بافت‌های تاریخی است که در شهرستان لنگرود پل خشتی به‌عنوان مهم‌ترین بافت تاریخی این شهرستان است.

وی با بیان اینکه پل خشتی به‌عنوان یکی از نمادهای مهم این شهرستان به شمار می‌رود گفت: پل خشتی هویت شهرستان است و متأسفانه درگذشته توجه چندانی به آن نشد و فقط به‌صورت یک پل تاریخی به آن نگاه شده است.

امیر انتخابی با اشاره به لزوم اجرای طرح بازآفرینی شهری و همکاری میراث فرهنگی افزود: سازمان میراث نیز با اجرای طرح‌های عمرانی موافق است ولی مشروط به آنکه به بافت اصلی پل خشتی صدمه‌ای وارد نشود.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی و امور گردشگری استان گیلان با تأکید بر حفظ عرصه پل تاریخی بیان کرد: طبق صحبت‌های کارشناسی که با مسؤولین شهرستان لنگرود انجام شد به دنبال این هستیم که فعالیت‌های طرح عمرانی شهرداری مربوط به محوطه‌سازی در جنب پل خشتی انجام شود.

نیاز به اعتبار یک میلیارد تومانی برای اجرای فاز اول ایجاد فضای گردشگری

شهردار لنگرود نیز با بیان اینکه مدت‌ها محوطه پل خشتی به‌عنوان پارکینگ استفاده می‌شد اظهار کرد: وجود پارکینگ در جنب پل خشتی شایسته پل تاریخی شهر لنگرود نبود که از ابتدای فعالیت دوره پنجم شورا و شهرداری تصمیم بر آن شد تا پارکینگ به فضای گردشگری تبدیل شود.

وی با بیان اینکه طرح مربوط به پروژه ایجاد فضای گردشگری در جنب پل خشتی توسط مشاور ذیصلاح مطالعه و کار شد گفت: طی جلسات متعددی که شهرداری با سازمان میراث فرهنگی استان برگزار شد درنهایت این طرح برای اجرا به تصویب رسید که این پروژه به‌صورت اشتراکی توسط شهرداری، میراث فرهنگی و راه و شهرسازی انجام می‌شود.

سید مهدی رجایی با بیان اینکه مدت‌زمان اجرای این طرح در فاز شش ماه پیش‌بینی‌شده است تصریح کرد: طرح ایجاد فضای گردشگری جنب پل خشتی در فاز اول در یک هزار مترمربع انجام می‌شود و در فاز بعدی مرمت و بازسازی بقعه آقا سید حسین و بازارچه منتهی به پل خشتی در دستور کار است.

شهردار لنگرود با بیان اینکه شاخصه لنگرود بازار این شهر است افزود: کف سازی و بدنه سازی دیواره رودخانه در جنب پل خشتی و مبلمان شهری در فا نخست انجام می‌شود که برای انجام این پروژه یک میلیارد تومان اعتبار لازم است.

انتهای پیام/

به این نوشته امتیاز بدهید!

gilsou24

خبرنگار و فعال رسانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×