به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، نماینده ولی‌فقیه در گیلان ظهر امروز در دیدار با مدیران و معاونان شرکت آب منطقه‌ای گیلان ضمن قدردانی از تلاش‌های مدیریت آب استان اظهار کرد: مدیریت آب، یکی از حساس‌ترین مدیریت‌ها است و باید با مدیریت در نحوه توزیع، استفاده و جلوگیری از هد رفت این منابع مهم و حیاتی از سوی کشاورزان و مدیران شرکت آب منطقه‌ای بتوانیم سالی زراعی بدون تنش آبی را پیش رو داشته باشیم.

آیت‌الله رسول فلاحتی با بیان اینکه کشاورزی در استان بر پایه برنج و تک‌محصولی است، افزود: باید با حمایت هر چه بیشتر از کشاورزان و مدیریت درست و نظارت دقیق، بتوانیم آب زراعی را به دست شالی‌کاران بالادست و پایین‌دست فراهم کنیم و همه از این نعمت الهی برای کشت محصول خود بهره‌مند شوند.

وی با تأکید بر اینکه باید زیرساخت‌های لازم برای بهینه‌سازی و جلوگیری از هدر رفت آب فراهم شود، گفت: باید سالانه بخشی از اعتبارات این شرکت برای بتونی کردن کانال‌های آبیاری تخصیص یابد تا علاوه بر جلوگیری از هدر رفت آب، کشاورز نیز بتواند بدون دغدغه کم‌آبی به کشت محصول بپردازد.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با بیان اینکه باید برای لایروبی انهار و کانال‌ها از ظرفیت دهیاران و شورای روستا قبل از شروع سال زراعی استفاده شود، تصریح کرد: مدیران ذی‌ربط باید علاوه بر آگاه بخشی و اطلاع‌رسانی به کشاورزان، از میزان آب و نحوه توزیع آن، با سعه‌صدر در کنار شالی‌کاران باشند و با مدیریت و نظارت دقیق، آب را به دست همه کشاورزان برسانند.

آیت‌الله فلاحتی همچنین بر رعایت تقویم زراعی از سوی کشاورزان تأکید کرد و گفت: شالی‌کاران باید با توجه به تقویم زراعی، شروع به کشت و کار کنند و همچنین باید با بهره‌گیری درست از منابع آبی از هدر رفت آن جلوگیری کنند تا با همکاری یکدیگر آب به همه اراضی کشاورزی بالادست و پایین‌دست برسد.

ذخیره‌سازی یک میلیارد و ۷۰ میلیون مترمکعب آب در سد سفیدرود 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان نیز با بیان اینکه در حال حاضر یک میلیارد و ۷۰ میلیون مترمکعب آب در سد سفیدرود ذخیره‌سازی شده است، اظهار کرد: ورودی آب امروز ۵۸ مترمکعب بر ثانیه است که این عدد در سال گذشته حدود ۳۰۰ مترمکعب بوده است.

وحید خرّمی با بیان اینکه شالیزارهای گیلان روزانه به ۲۰ میلیون مترمکعب آب نیاز دارند، افزود: با احتساب میانگین ۱۰۰ روز برای فصل کشاورزی، نیاز آبی شالی‌کاران، به ۲ میلیارد مترمکعب آب می‌رسد و این در حالی است که آب سد سفیدرود هم‌اکنون یک میلیارد و ۷۰ میلیون مترمکعب است.

وی با بیان اینکه کاهش بارش‌ها و عدم پوشش برفی در حوضه آبریز سد سفیدرود موجب کاهش میزان آب ورودی به این سد شده، گفت: از فردا آب سد برای فومنات و شرق گیلان و آب مناطق مرکزی نیز از ۹ اردیبهشت به مدت ۲۰ روز رهاسازی می‌شود که کشاورزان باید در این مدت عملیات کشت و نشای شالیزار‌های خود را انجام دهند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه در حال حاضر ۴۵۰ کیلومتر از انهار لایروبی شده، افزود: ۹۰۰ پمپ، ۴۵۰ ایستگاه آب و ۲۶۰ حلقه چاه داریم که برای سال زراعی مهیا و یا در حال آماده‌سازی است.

به گزارش فارس، آب زراعی ۱۷۲ هزار هکتار از ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار گیلان از سد سفیدرود تأمین می‌شود.

انتهای پیام/۸۴۰۰۸