» دسته‌بندی نشده » اجرای طرح ضیافت الهی در بقاع متبرکه گیلان

اجرای طرح ضیافت الهی در بقاع متبرکه گیلان

فروردین ۲۵, ۱۴۰۰ 1۰

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ستار علیزاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به اجرای طرح ضیافت الهی در ماه مبارک رمضان در گیلان اظهار کرد: با توجه به‌ضرورت بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت‌های موجود در آستان‌های مقدس امامزادگان، طرح ضیافت الهی باهدف انس با معارف قرآن کریم و ارتقای فضای معنوی جامعه و ترویج فرهنگ دعا و مناجات برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه زمان اجرای طرح ضیافت الهی از ۲۵ فروردین تا ۲۴ اردیبهشت سال جاری است، گفت: با توجه به شرایط ویژه در کشور به‌واسطه شیوع موج چهارم بیماری کرونا و تغییر روزانه رنگ‌بندی شهرستان‌ها، طرح ضیافت الهی بر اساس رنگ‌بندی شهرها و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اجرا می‌شود.

به گفته مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان ۸۸ بقعه متبرکه گیلان آمادگی برگزاری برنامه‌های طرح ضیافت الهی را دارند که این تعداد در شرایط قرمز و نارنجی کرونایی به ۳۰ بقعه متبرکه کاهش می‌یابد.

علیزاده با اشاره به ممنوعیت برگزاری مراسم مذهبی در شهرهای نارنجی و قرمز طبق اطلاعیه ستاد مرکزی مبارزه تصریح کرد:  درب‌ها و صحن‌های امامزادگان به روی عموم گشوده بوده و امکان حضور زائران با رعایت موازین بهداشتی، فاصله‌گذاری اجتماعی و به همراه داشتن ماسک و دستکش در فضاهای روباز بقاع متبرکه و بهره‌مندی از فضای معنوی آستان مقدس امامزادگان به‌ویژه در لیالی و سحرهای ماه مبارک رمضان وجود خواهد داشت.

وی با تأکید بر اینکه در صورت تغییر رنگ هر یک از شهرها در میانه ماه مبارک، اجرای برنامه‌ها بر اساس وضعیت جدید تغییر خواهد کرد، افزود: در صورت عدم امکان اجرای برگزاری مراسم مذهبی به دلیل شیوع کرونا فعالیت مراکز افق بقاع متبرکه تعطیل نشده و به سمت کمک‌های اجتماعی جهت‌دهی می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با بیان اینکه در ماه رمضان امسال در قالب اجرای طرح ضیافت الهی، ضیافت همدلی باهدف استفاده از ظرفیت خیرین و بقاع متبرکه، مراکز افق بسته‌های معیشتی تهیه و بین نیازمندان توزیع می‌کنند، گفت: نظافت و ضدعفونی کردن ضریح، شبستان، قفسه‌های قرآن، مفاتیح، رحل و جامهری‌ها، صحن¬، محوطه بقاع متبرکه مجری طرح همه‌روزه توسط خدام افتخاری صورت گیرد.

علیزاده با اشاره به اینکه در شهرهای آبی و زرد در صورت مساعد بودن وضعیت آب‌وهوا کلیه برنامه‌ها اعم از نمازهای جماعت، مراسم مذهبی و جلسات قرآنی در فضای صحن بقاع متبرکه اجرا می‌شود، افزود: پخش تلاوت قرآن اذان گاهی و ادعیه، مناجات سحرگاهی از ماذنه¬های مساجد و بقاع متبرکه با رعایت حال همسایگان در بقاع متبرکه و آستان امامزادگان انجام می‌شود.

وی از همکاری ۳۰ مبلغ اعزامی و ۵۰ مبلغ بومی در اجرای طرح ضیافت الهی با اوقاف گیلان خبر داد و گفت: با توجه به عدم امکان برگزاری مراسم با حضور جمعیت برنامه¬های مذهبی به‌صورت زنده یا تولیدی با استفاده از سخنرانان، مفسرین، قاریان و مداحان برجسته تولیدشده و با هماهنگی لازم از شبکه‌های ملی و استانی و فضای مجازی پخش گردد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان به اجرای برنامه ترتیل خوانی و جزء خوانی در آستان سید جلال‌الدین اشرف آستانه‌اشرفیه اشاره کرد و افزود: این مراسم با حضور قاریان ممتاز گیلانی و بدون حضور مستمع برگزار و از شبکه استانی باران به‌صورت زنده پخش می‌شود.

علیزاده از برگزاری جلسات تفسیر قرآن کریم با حضور اساتید مطرح این حوزه خبر داد و بیان کرد: در شهرستان‌هایی که به دلیل شرایط خاص کرونایی، امکان حضور جمعیت فراهم نیست، جلسه تفسیر قرآن ضبط و از صداوسیمای استان و فضای مجازی پخش می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح سفره‌های افطاری ساده در مساجد و بقاع متبرکه مانند سال گذشته به‌صورت بیرون بر انجام شود، تصریح کرد: برگزاری مسابقات متنوع معارفی قرآن کریم ازجمله مسابقات پیامکی، مسابقه حفظ موضوعی آیات، مسابقه عکاسی با موضوع قرآن و خانواده، مسابقه نقاشی قرآنی برای کودکان و نوجوانان و در طرح ضیافت الهی تدارک دیده‌شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان پویش مردمی ختم صلوات و ختم قرآن به یاد امام، شهدا و اموات از دیگر برنامه‌های طرح ضیافت الهی برشمرد و گفت: این طرح با نیت شفای بیماران مخصوصاً بیماران کرونایی اجرا می‌شود.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷


به این نوشته امتیاز بدهید!

farsnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×