» دسته‌بندی نشده » جزئیات همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری/ کف حقوق به ۳.۵ میلیون تومان رسید

جزئیات همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری/ کف حقوق به ۳.۵ میلیون تومان رسید

مهر ۲۲, ۱۳۹۹ 2۰

به گزارش گیل سو، اکبر شیرمحمدی، درباره جزئیات همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری توضیح داد و گفت: افزایش حقوق در قالب همسان سازی در راستای تحقق ماده ۳۰ قانون برنامه ششم توسعه اعمال می شود.

وی افزود: با کمک و حمایت دولت و وزیر رفاه این اتفاق افتاده و تکمیل افزایش های ابتدای سال تا ۹۰ درصد میانگین شاغلین همتراز و همرتبه انجام می شود.

مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه جداول حقوقی تهیه و دستورالعمل های اجرایی برای صندوق بازنشستگی کشوری ابلاغ شده و در همین راستا احکام حقوقی یک میلیون و ۴۸۹ هزار نفر از بازنشستگان را صادر کردیم گفت: احکام قابل دریافت و رویت از طریق وبسایت صندوق بازنشستگی است.

شیرمحمدی در پاسخ به اینکه با همسان سازی، حداقل حقوق دریافتی تا چه میزان افزایش پیدا کرده است؟ گفت: جداول ابلاغی درباره کارکنان مشمول پرداخت نظام هماهنگ و خدمات کشوری و دستگاه هایی که فاقد گروه های شغلی نظام پردخت هماهنگ بودند به طور یکسان به عنوان کارمندان دولت آماده شده و افراد در گروهای ۲۰ گانه قرار گرفتند.

وی افزود: عدد امتیاز هر فرد در هر گروه شغلی تعیین کننده میزان افزایش حقوق هر فرد است که ۲.۵ درصد به ازای سنوات مازاد و یا سوابق مدیریتی و … به آن اضافه می شود. افزایش امسال اتفاق ویژه ای بود و درصد افزایش ها بر اساس گروه شغلی افراد متفاوت است.

مدیر کل فنی صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: حداقل دریافتی ما برای کارمندانی که با ۳۰ سال سابقه خدمت بازنشسته شده اند و حداقل حقوق آنها در ابتدای سال دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است، با همسان سازی به سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

شیرمحمدی در پاسخ به اینکه چرا افزایش حقوق ها به صورت پلکانی معکوس اجرا نشد تا افرادی که حقوق پایینتری دارند مشمول افزایش بیشتری بشوند؟ گفت: آنچه که دولت مکلف بوده طبق برنامه ششم توسعه افزایش را اعمال کند نوعی متناسب سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین است. طبیعتا حقوق بازنشستگان عضو هیئت علمی با حقوق شاغلین هم رده خودشان مقایسه می شود. درباره کارمندان دولت در سایر گروه های شغلی به همین ترتیب عمل شده است.

وی افزود: مسلما در زمان اشتغال، دریافتی حقوقتان با توجه به مدرک تحصیلی و شغلی که دارید، نسبت به کسانی که در سطح پایین تری قرار دارند، بیشتر است. این اختلاف همواره وجود داشته. اکنون نیز بازنشسته در هر سطحی که قرار داشته باشد حقوقش به ۹۰ درصد حقوق شاغلین هم رده اش می رسد.

وی درباره منابع مالی اجرای همسان سازی گفت: تصویب نامه منابع تامین بار مالی همسان سازی در شش ماهه دوم سال را پیش بینی کرده که از طریق واگذاری سهام شرکت های دولتی تامین می شود. سازمان برنامه پیگیر تامین بودجه است و مشکل خاصی در این زمینه  وجود ندارد.

مدیر کل فنی صندوق بازنشستگی کشوری درباره تسهیلات بازنشستگان نیز گفت: اعطای وام هفت میلیون تومانی در جریان است و پرداخت می شود. وام ازدواج فرزندان نیز پرداخت می شود و در حال ثبت نام هستند. وام خرید اقساطی کالا که در ارتباط با کمک های معیشتی است نیز از سوی صندوق بازنشستگی پیگیری شده و برنامه ریزی کرده ایم که برای بازنشستگان قابل استفاده و بهره برداری است.

وی درباره بیمه تکمیلی بازنشستگان گفت: امسال سرانه بیمه از ۶۰ به ۱۴۰ هزار تومان افزایش یافت؛ اما سهم بازنشسته همچنان همان مبلغ ۳۰ هزار تومان به ازای هر نفر است. سقف تعهدات در خدماتی چون جراحی تخصصی ۴۴ میلیون تومان، بستری عمومی ۲۲ میلیون، خدمات تشخیص درمانی سرپایی ۱۷ میلیون تومان است.

وی افزود: درباره بیماری کرونا هم اقداماتی انجام شده و صندوق بازنشستگی اطلاعیه صادر کرد که حمایت هایی برای بازنشستگان داریم و کمک هایی در این زمینه انجام می شود.

مدیر کل فنی صندوق بازنشستگی کشوری در پاسخ به اینکه آیا همه حقوق ها بالای ۴ میلیون می رود؟ یکی از مخاطبان اعلام کرده که حقوقش از ۲میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است گفت: باید دید آیا فرد تک ورثه است یا خیر. کسانی که ۳۰ سال خدمت سابقه خدمت دارند حداقل حقوقشان از ۲میلیون و ۸۰۰ تومان به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

وی ادامه داد: اما کسانی که نسبت سنواتشان کمتر بوده، دریافتی شان کمتر است و احتمالا به همین علت است که حداقل و کف دریافتی این مخاطب از دومیلیون و ۴۰۰ هزار تومان به دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است.

وی درباره اینکه آیا بازنشستگان سال ۹۹ هم مشمول همسان سازی می شوند؟ اظهار کرد: افزایش حقوق تعلق به آنها می گیرد و احکام اینها هم هفته آینده صادر می شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره سهم بودجه دولتی در صندوق های بازنشستگی و وضعیت سال های آینده گفت: صندوق های بازنشستگی باید اصلاحات ساختاری، سیستمی و پارامتریک را انجام دهند. قوانین و مقررات ما ایراد دارد و مربوط به سنوات خیلی گذشته است و هزینه های زیادی به صندوق ها تحمیل می کند، سن بازنشستگی، نحوه محاسبه مستمری، بازنشستگی پیش از موعد و … باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد که تا کنون مغفول مانده است.

مدیر کل فنی صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرد که اگر صندوق های بازنشستگی را بیمه ای ببینیم باید قوانین بیمه ای بر آنها حاکم باشد اما قوانین حمایتی در آن رسوخ کرده است. ۷۰ درصد پرداختی صندوق ها از محل حمایت های دولتی و مابقی از محل کسورات بازنشستگی و تامین منابع سرمایه گذاری است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت اداره شرکت های صندوق های بازنشستگی گفت: در صندوق کشوری در سنوات گذشته و به ویژه مدیریت فعلی اصلاحات اساسی برای بازسازی شرکت های زیان ده و کم بازده در حال انجام است. سرمایه گذاری ها آنچنان پاسخگوی حقوق پرداختی بازنشستگان نیست. ولی به نظر می رسد که اصلاحات اساسی در شرکت ها لازم و ضروری است و این کار در حال انجام است.

وی افزود: شرکت های زیاندهی بوده اند که در چند سال اخیر واگذار و از گردونه شرکت های صندوق خارج شده اند. تامین منابع اقتضا می کند با واگذاری شرکت ها این اتفاق بیفتد. طبیعتا راهکارهای اساسی در این زمینه در حال انجام است اما کمی زمانبر است.

مدیر کل فنی صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه با بیان اینکه مدرک تحصیلی تعیین کننده گروه شغلی شاغلان است گفت: کسانی که لیسانس دارند در گروه ۱۴ قرار می گیرند و این محاسبات برای همه آنها که ۳۰ سال خدمت دارند و لیسانسه هستند انجام شده و حقوقشان به حدود ۵ میلیون تومان می رسد، اما اگر سابقه مازاد و مدیریتی و غیره داشته باشند به همان نسبت از حقوق بیشتری برخوردار می شوند.

وی در پاسخ به اینکه آیا افزایش شامل مستمری بگیران می شود؟ گفت: بله بازنشستگان و وظیفه بگیران مشمول این افزایش حقوق هستند. همانطور که گفته شد یک کار ویژه ای انجام شد. احکام افزایش حقوق را صادر کردیم و تمام تلاش همکاران ما در صندوق و سازمان برنامه بر این است که حتما در مهرماه پرداخت شود.

مدیر کل فنی صندوق بازنشستگی کشوری  درباره تاثیر رتبه بندی معلم ها در همسان سازی گفت: رتبه بندی برای معلمان سال گذشته اعمال شد و در محاسبه حقوق معدل همسان سازی دیده شد و در همسان سازی امسال هم حقوقشان ترمیم شد. احکام بازنشستگان امسال را هم سال آینده صادر می کنیم.

انتهای پیام/ت

به این نوشته امتیاز بدهید!

gilsou24

خبرنگار و فعال رسانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×