» دسته‌بندی نشده » انتقاد دانشجویان از بی‌توجهی نمایندگان گیلانی به لایحه بودجه۹۹/کوچکی‌نژاد: در زمان رأی‌گیری کار مهمی برایم پیش آمد

انتقاد دانشجویان از بی‌توجهی نمایندگان گیلانی به لایحه بودجه۹۹/کوچکی‌نژاد: در زمان رأی‌گیری کار مهمی برایم پیش آمد

دی ۶, ۱۳۹۸ 4۰

به گزارش گیل سو، دانشجویان شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی و قرارگاه احمدی روشن استان گیلان با جبار کوچکی نژاد نماینده مردم شریف رشت دیدار کردند و در خصوص لایحه بودجه ۹۹ نکاتی را بیان کردند و از نماینده خود مطالباتی داشتند.

مهدی مدیری در دیدار با جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی درباره چرایی تصویب کلیات لایحه بودجه ۹۹ اظهار کرد: دانشجویان دغدغه مند گیلانی شبانه‌روز بحث لایحه بودجه ۹۹ رو مطالعه و تولید محتوا کردند.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان گیلان : حداقل رأی ممتنع می‌دادید

وی با بیان اینکه لایحه بودجه ۹۹ مشکلاتی دارد که همه از آن آگاه هستند و امروز دانشجویان می‌خواهند مطالبی را به نماینده خود در مجلس گوشزد کنند، افزود: حتی یک کودک ۱۰ ساله نیز می‌تواند ایرادات این لایحه را بفهمد و انتظار دانشجویان از تنها نماینده گیلان در کمیسیون تلفیق این است که همان‌طور که در کمیسیون آموزش‌وپرورش دفاع می‌کنید و درباره برنامه‌های صداوسیما صحبت می‌کنید در کمیسیون تلفیق نیز این لایحه را رد می‌کردید.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان گیلان خطاب به کوچکی نژاد گفت: ما انتظار داشتیم در کمیسیون تلفیق حضور می‌داشتید و حداقل به این لایحه رأی ممتنع می‌دادید ولی آنچه در خبرگزاری‌ها شاهد آن بودیم آن بود که شما حتی در جلسه حضور نداشتید.

جبار کوچکی نژاد نیز در این دیدار با بیان اینکه در طی ۱۲ سالی که نماینده مجلس بوده تقریباً در تمام سال‌ها عضو کمیسیون تلفیق بود، اظهار کرد: بنده چهار سال در کمیسیون بودجه و هشت سال در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عضو هستم.

وی با بیان اینکه بسیار بر روی بودجه سال ۹۹ کارکرده‌اند، گفت: ازآنجایی‌که بنده رئیس کمیته بودجه آموزش و فناوری هستم تمام سیاست‌های بودجه‌ای ۹۹ درباره این بخش را مطالعه کردم.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان ه در خصوص آموزش‌وپرورش را به کمیسیون تلفیق ارائه کرده، افزود: یک روز پیش از اینکه درباره کمیسیون تصمیم‌گیری شود، جلسه هیئت‌رئیسه کمیسیون برگزارشده بود و دیدم کار به دست مستقل‌ها می‌افتد گفتیم که نمی‌شود با این فضا کارکرد، و کاری برایم پیش آمد و جلسه را ترک کردم.

مهدی مدیری با انتقاد از کوچکی نژاد گفت: هر زمان که موقع رأی دادن می‌شود چه در زمان پالرمو یا بودجه ۹۹ شما کار ضروری داشتید و جلسه را ترک کردید!

جلسه را ترک کردم چون می‌دانستم لایحه بودجه رأی می‌آورد

کوچکی نژاد در پاسخ به این پرسش که چرا با این ادعا که گفتید مستقلین غیرقابل‌اعتماد هستند جلسه را ترک کرده و رأی ندادید گفت: می‌دانستم که این لایحه رأی می‌آورد.

دانشجویان با انتقاد از عملکرد نماینده گیلانی عضو کمیسیون تلفیق گفتند که اگر می‌خواهد به‌عنوان نماینده دردی از مردم و مشکلات معیشتی آن‌ها رفع کند بایستی در برابر تصویب این لایحه رأی مخالف می‌داد.

دانشجویان خطاب به کوچکی نژاد گفتند که از نماینده خود انتظار داریم برای دفاع از حق مردم بجنگد، این در حالی است که تنها عضو گیلانی عضو کمیسیون تلفیق گوی و میدان را به دست دیگران سپرد.

دانشجویان گیلانی امیدوارند حالا که کلیات این لایحه رأی آورده شاید از این به بعد درباره جزئیات و اصلاحات بودجه ۹۹ تدبیر دیگری اندیشیده شود.

به گفته کوچکی نژاد از اوایل انقلاب تاکنون تنها یک‌بار لایحه بودجه برگشت خورد و آن‌هم یک دوره در ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد بود که آن‌هم مجدد رأی آورد.

پیشنهاد دادم بعد از انتخابات درباره لایحه تصمیم گیری شود

کوچکی نژاد به اعضای کمیسیون پیشنهاد کرده بود که بعد از انتخابات درباره لایحه بودجه تصمیم‌گیری شود چراکه اکنون دولت به دنبال ایجاد جنجال است و مجلس نمی‌تواند بودجه را موردبررسی قرار دهد و ممکن است یک بودجه آبکی از آب درآید.

دانشجویان با انتقاد از اینکه چرا باید کلیات یک لایحه به این مهمی بسیار آبکی باشد و به تصویب برسد گفتند که اصلاً این لایحه نباید از کمیسیون تلفیق بیرون می‌آمد.

کوچکی نژاد معتقد است اگر لایحه بودجه وارد صحت مجلس شود تمامی اصلاح‌طلبان، مستقلین و برخی از اصولگرایان نیز به آن رأی می‌دهند.

به عقیده دانشجویان، تنها عضو گیلانی در کمیسیون تلفیق می‌بایست درباره این لایحه احساس مسئولیت به خرج می‌داد و این جواب که در جواب رأی‌گیری کاری برایم پیش آمد و جلسه را ترک کردم توجیه قابل قبولی نبوده چراکه هیچ مأموریتی بالاتر از معیشت مردم نیست.

نمایندگان نباید تحت هیچ شرایطی معیشت مردم را فدای بازی‌های سیاسی خود کنند

دانشجویان با انتقاد از تصویب کلیات لایحه بودجه ۹۹ گفتند که نمایندگان نباید تحت هیچ شرایطی معیشت مردم را فدای بازی‌های سیاسی خود کنند؛ آن‌ها معتقدند که دانشجویان صدای مردم بوده و چنین نشست‌هایی را برای حل مشکل مردم برگزار می‌کنند و نمایندگان نباید درباره معیشت مردم کم‌کاری کنند بلکه با استفاده از ظرفیت دانشجویان و جوانان باید تصمیم درستی بگیرند.

افزایش شتاب فروش اموال توسط دولت موجب می‌شود که در سال ۱۴۰۰ دولت دیگر چیزی نداشته باشد و با فرارهای مالیاتی که عملاً قشر متوسط و ضعیف را وادار به مالیات دادن می‌کند

کوچکی نژاد با بیان اینکه قرار بود دولت ۳۶ درصد از فروش نفت به صندوق توسعه اختصاص دهد گفت: این ۳۶ درصد به ۲۰ درصد تقلیل پیدا کرد.

به گفته نماینده مردم رشت در مجلس، لایحه ۹۹ در بحث پرداخت مالی حقوق کارکنان و آموزش‌وپرورش نیز ایرادات زیادی دارد که این ادعا موجب اعتراض بیشتر دانشجویان شد.

دانشجویان فعل گیلانی پیش از تصویب لایحه بودجه ۹۹ بارها با تمامی نمایندگان تماس تلفنی داشته و برای آن‌ها پیامک ارسال کرده بودند و از ضرر و زیان‌های این لایه گفتند اما بااین‌وجود لایحه‌ای با این اهمیت بدون حضور کوچکی نژاد به تصویب رسید و دانشجویان معتقدند که نمایندگان تنها در زمان انتخابات پایشان به کرسی‌های دانشجویی باز می‌شود.

دانشجویان خطاب به کوچکی نژاد گفتند که چرا درباره لایحه بودجه هیچ واکنشی حتی در صفحات مجازی خود نداشت اما درباره یک سریال صریحاً نامه زده و این نشان می‌دهد که معیشت مردم برای نمایندگان به‌اندازه یک سریال اهمیت ندارد.

کوچکی نژاد می‌گوید در هرجایی که نیاز بود رأی داده و هر جا نیاز به رأی دادن نبود رأی نداده است که این ادعا موجب اعتراض دانشجویان شد چراکه دانشجویان معتقدند در تمام رأی‌گیری‌هایی که شفاف بوده حضور نداشت.

وی گفت: ما کار می‌کنیم و در شرایط حساسی هستیم و وزیر نفت را استیضاح کردیم. دولت به دنبال ماجراجویی‌هایی است تا ضعف عملکرد خود را بپوشاند.

وی درباره واکنش خود در خصوص سریال وارش به صداوسیما گفت: ما پیگیر شدیم و به صداوسیما نامه زدیم.

مطالبی که نماینده مردم رشت در مجلس درباره سریال وارش بیان کرد موجب انتقاد دانشجویان شد که گفتند: موضع‌گیری درباره سریال موج‌سواری بر روی احساسات مردم بود، نمایندگان می‌بایست بجای این کار بیشتر در فکر معیشت مردم می‌بودند.

دولت باید درباره فرارهای مالیاتی پاسخگو باشد نه نماینده

کوچکی نژاد با تأکید بر اینکه در کمیسیون تلفیق درباره بودجه صحبت کرده افزود: قاعدتاً دولت باید در بسیاری از جاها پاسخگو باشد و نباید تنها از نمایندگان انتظار پاسخگویی در تمام زمینه‌ها پاسخگو باشند برای مثال بحث فرارهای مالیاتی مسئله‌ای است که دولت باید درباره آن پاسخگو باشد و مجموعه‌های نظارتی تنها باید کمک بدهند.

به گفته کوچکی نژاد ما نمایندگان دیگری در گیلان داریم که قدرتمند هستند اما سالی یک‌بار هم نطق نمی‌کنند و من نیز نمی‌توان به شما قول بدم در این دوهفته‌ای که لایحه موردبررسی قرار می‌گیرد بتوانم نطقی ارائه دهم.

بااین‌حال، دانشجویان از کوچکی نژاد درخواست کردند تا با همفکری دیگر نمایندگان گیلانی نسبت به اصلاحات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس فکری کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: من از سمت کمیسیون آموز و تحقیقات در کمیسیون تلفیق بودم و این وظیفه من نیست که نمایندگان گیلان را توجیه کنم.

در پایان، تحقیقات دانشجویان درباره لایحه بودجه ۹۹ در جزوه‌ای گردآوری‌شده و تقدیم نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی شد.

انتهای پیام/ت

به این نوشته امتیاز بدهید!

gilsou24

خبرنگار و فعال رسانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×