» دسته‌بندی نشده » وال استریت ژورنال: وزیر خارجه قطر ماه گذشته به ریاض سفر کرده است

وال استریت ژورنال: وزیر خارجه قطر ماه گذشته به ریاض سفر کرده است

آذر ۷, ۱۳۹۸ 7۰

به گزارش گیل سو، روزنامه «وال استریت ژورنال» روز پنج‌شنبه در گزارشی اختصاصی به نقل از مقام‌های آمریکایی و عربی نوشته است که شیخ «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر ماه گذشته میلادی در سفری اعلام‌نشده، به ریاض رفته و با مقام‌های سعودی دیدار و گفت‌وگو کرده است.

وال استریت ژورنال این سفر را «جدی‌ترین تلاشی» توصیف کرده که برای پایان دادن به دو سال و نیم قطع رابطه میان کشورهای تحت رهبری عربستان سعودی و قطر انجام گرفته است.

یک مقام عربی که انجام این سفر را تأیید کرده، در گفت‌وگو با این روزنامه مدعی شده است که وزیر خارجه قطر گفته است که دوحه حاضر است برای احیای روابط با دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس، روابط خود را با گروه «اخوان المسلمین» قطع کند.

به گفته این مقام عربی، عربستان سعودی در حال بررسی طرح پیشنهادی قطر است. دیپلمات‌های سابق و کنونی آمریکایی هم گفته‌اند که هنوز مشخص نیست که این گفت‌وگوها به توافقی منتهی شود یا نه. برخی دیگر از مقام‌های منطقه هم در گفت‌وگو با وال استریت ژورنال درباره اینکه اختلافات در کوتاه‌مدت حل و فصل شود، ابراز تردید کرده‌اند.

قطع رابطه با اخوان المسلمین، یکی از خواسته‌های بلوک تحت رهبری ریاض هنگام قطع رابطه با قطر در سال ۲۰۱۷ میلادی بود. عربستان سعودی این گروه را «تروریستی» خوانده و به بهانه پشتیبانی دوحه از این گروه، قطر را به حمایت از تروریسم متهم کرده است.

به نوشته وال استریت ژورنال، پیش از سفر وزیر خارجه قطر به ریاض، چند دور گفت‌وگوی فشرده، از جمله در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در ژاپن، میان طرفین انجام گرفته است. عمده این گفت‌وگوها با میانجیگری کویت صورت گرفته است.

یک مقام عربی، پیشنهاد قطر برای قطع روابط با اخوان را فرصتی مهم برای احیای روابط میان اعضای شورای همکاری توصیف کرده و گفته است: «فکر می‌کنم این پیشنهادی جدی است. فکر می‌کنم بی‌سابقه است. میزانی از بدبینی وجود دارد و اقداماتی هست که باید برای نشان دادن جدیت، انجام شود.»

یک مقام ارشد قطری در پاسخ به سؤالی در این مورد، گفته است که از ابتدای آغاز بحران، «ما از هر فرصتی برای حل این محاصره ادامه‌دار از طریق گفت‌وگوی شفاف و احترام متقابل به حاکمیت هر کشور، استقبال کرده‌ایم.»

وی در مورد روابط با اخوان المسلمین هم گفته است: «تعهد ما همواره به رعایت قوانین بین‌المللی و حراست از حقوق بشر بوده، نه یک جناح یا یک گروه. برخی اوقات، بعضی طرف‌ها که به دنبال منزوی کردن قطر بوده‌اند، حمایت ما [از این گروه] را به شکلی نادرست جلوه داده‌اند. اما حقیقت موضع ما، به خوبی روشن است.»

سفارت عربستان سعودی در واشنگتن در این مورد اظهار نظر نکرده است.

به نوشته وال استریت ژورنال، مقام‌های سعودی و قطری در تدارک برگزاری دیدارهای بیشتری هستند تا مشخص شود که دوحه حاضر است برای قطع روابط با گروه‌های وابسته به اخوان المسلمین، چه اقدامی انجام دهد.

وال استریت ژورنال این گفت‌وگوها را بخشی از تلاش گسترده‌تر ریاض برای کاهش منازعاتش در منطقه از جمله گفت‌وگو با انصارالله یمن، توصیف کرده و نوشته است که هرچند عربستان سعودی برای بهبود روابط با قطر آمادگی دارد، «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی و حاکم غیررسمی امارات عربی متحده، در این باره بدبین است.

این روزنامه در ادامه، شرکت تیم‌های شورای همکاری خلیج فارس در مسابقات فوتبال در دوحه قطر را نشانه‌ای عمومی از کاهش تنش توصیف کرده و نوشته است که در حال حاضر بحث‌هایی هم برای برگزاری نشست شورای همکاری در سطح وزیران خارجه مطرح است.

انتهای پیام/

به این نوشته امتیاز بدهید!

gilsou24

خبرنگار و فعال رسانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×