» آخرین اخبار » یادداشت » اردوغان و احیای امپراتوری دوم

اردوغان و احیای امپراتوری دوم

آبان ۱۱, ۱۳۹۸ 3۰

به گزارش گیل سو، امیرحسین ابراهیمی، دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی دانشگاه گیلان در یادداشتی نوشت: غلبه رویکرد ایدئولوژیک بر واقع­نگری و عمل­گرایی در سیاست خارجه جمهوری ترکیه در عصر اردوغان موجب فرصت سوزی­های بسیاری در تصمیم­گیری­ها و مغفول واقع­شدن منافع ملی به‌مثابه نقطه تمرکز فرایندهای سیاست خارجی در مقام شکل بنیادی در این عرصه شده است. این در حالی است که ترکیه با توجه به ظرفیت­های آشکار و پنهان خود که به لحاظ واقع‌شدن در منطقه ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک خاورمیانه و همچنین موقعیت خاص جغرافیایی این کشور که به‌عنوان پلی میان آسیا و اروپا شناخته می­شود از موقعیت بسیار خوبی برخوردار بوده است.

تغییرات اخیر در سیاست خارجی ترکیه و دور شدن از سیاست خارجی تنش‌زدایی و تغییر آن به سیاست خارجی تهاجمی، ترکیه را دچار بحران­های جدید کرده است. قمار اردوغان در جنگ سوریه و متضرر شدن ترکیه در باتلاق سوریه و پیروزی نیروهای بشار اسد علیه حامیان مواضع ترکیه در خاک این کشور، اردوغان را به بنیان نهادن یک عملیات نظامی جدید در شمال شرق سوریه که به عملیات چشمه­ی صلح شهرت یافته مجبور کرده است. کاهش ارزش پولی ترکیه، افزایش نرخ فرآورده‌های انرژی و حامل‌های سوخت همچون بنزین، گازوئیل و برق، وخیم شدن روابط ترکیه و کشورهای عضو اتحادیه اروپا و به‌تبع آن دور شدن ترکیه از عضویت در اتحادیه­ی اروپا از پیامدهای اولیه­ی حمله اردوغان به سوریه بوده است.

اردوغان که در ابتدای حضور در قدرت توانسته بود با اتخاذ سیاست­های محافظه‌کارانه و عمل‌گرا تغییرات بنیادین و گسترده در سیاست داخلی و خارجی ترکیه ایجاد کند و حتی برای مدتی، عنوان محبوب­ترین رهبر خاورمیانه را یدک بکشد اکنون ترکیه را دچار بحران­های تازه کرده است. او باهدف پیگیری و احیای شعار پان‌ترکیسم نگرانی کشورهای منطقه را برانگیخته است. او که به دنبال امپراتوری سازی ترکیه در آینده نزدیک است از پان‌ترکیسم به‌عنوان یک ابزار سیاسی، در بعد فرهنگی سیاست خارجی خود استفاده کرده است. ترکیه با سر دادان شعارهای پان ترکیستی علیه آن دسته از کشورهایی که دارای اقوام ترک هستند به‌عنوان یک اهرم فشار سود برده است. همچنین با اعمال‌نفوذ در کشورهای غیر ترک‌زبان همچون سوریه و عراق به دنبال احیای امپراتوری عثمانی سابق است.

حمله­ی نظامی ترکیه به شمال سوریه نه‌تنها روند برقراری صلح و ثبات در سوریه بلکه پروژه صلح میان کشورهای خاورمیانه را نیز به تعویق انداخت. جنگ سوریه که سرانجام بعد از چند سال رو به پایان به نظر می­رسید و بشار اسد نیز سعی داشت زیر سایه­ی حمایت جمهوری اسلامی ایران و روسیه، مشروعیت سیاسی ازدست‌رفته‌ی خود را احیا سازد و مناطق مرزی شمالی و شرقی را که در اختیار ایالات‌متحده‌ی آمریکا بود را پس از خروج نیروهای آمریکایی باز پس گیرد. یک‌بار دیگر خود را در آستانه­ی یک جنگ فرسایشی جدید می­بیند. چرخش­ در سیاست خارجی ترکیه در قبال سوریه از زمانی که اردوغان شاهد خارج شدن اوضاع در سوریه و تهدید منافع نیروهای هم­پیمان خود در خاک این کشور شد آغاز شد. حمله ترکیه به شمال سوریه این‌گونه به نظر می­رسد که نیروهای ترک بعد از استقرار در خاک سوریه قصد خروج از این منطقه را ندارند. اقدامی که برای منطقه­ی ملتهب خاورمیانه که هرلحظه گسست­های قومیتی آن را تهدید می­سازد بسیار خطرناک بوده است؛ اما آنچه آشکار است هدف ترکیه از حمله به سوریه پاک‌سازی نژادی علیه کردهای این منطقه است. برخلاف نام عملیات چشمه­ی صلح، ترکیه و اردوغان هیچ تصمیمی برای صلح در منطقه و ایجاد ثبات ندارند. ترکیه­ی اردوغان اهداف خود را در سیاست­های پان‌ترکیسم و پاک‌سازی نژادی دنبال می­کنند تا بتوانند با ایجاد نفوذ در منطقه و بازتولید فرهنگ امپراتوری عثمانی به‌عنوان یک ابرقدرت منطقه­ای خود را معرفی سازد.

انتهای پیام/ت

به این نوشته امتیاز بدهید!

gilsou24

خبرنگار و فعال رسانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×