» آخرین اخبار » فناوری » پیش بینی وقایع چند روز آینده توسط هوش مصنوعی جدید پنتاگون
پیش بینی وقایع چند روز آینده توسط هوش مصنوعی جدید پنتاگون

پیش بینی وقایع چند روز آینده توسط هوش مصنوعی جدید پنتاگون

مرداد ۱۹, ۱۴۰۰ 0۰

پنتاگون موفق به ساخت هوش منصوعی ویژه‌ای شده است که می‌تواند از روی نشانه‌ها وقایعی که در طی روزهای آینده رخ خواهد داد را پیش بینی کند.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، آزمایش‌های هوش مصنوعی ارتش امریکا به نقاط حساسی رسیده است. گزارش‌های به دست آمده حاکی از آن است که فرماندهی شمالی ایالات متحده اخیراً با ترکیبی از هوش مصنوعی، محاسبات ابری و حسگرها آزمایشی را به سرانجام رسانده است که می‌تواند به پنتاگون توانایی پیش بینی رویدادها را از چند روز قبل بدهد.
 
البته این دستاورد به حدی که به نظر می‌رسد رازآلود و مخوف نیست اما می‌تواند منجر به تغییراتی اساسی در تصمیم گیری‌های ارتش و در نهایت دولت آمریکا بشود. این سیستم مبتنی بر یادگیری ماشینی تغییرات داده‌های خام و زمان واقعی را مورد بررسی قرار داده و از این طریق بروز مشکلات احتمالی را پیش بینی می‌کند.
 
برای مثال اگر تصاویر ماهواره‌ای نشان بدهند که زیردریایی یک کشور رقیب در حال آماده شدن برای خروج از بندر است، هوش مصنوعی می‌تواند با دانستن این که کشتی یاد شده بندر را ترک می‌کند، حرکت بعدی را پیش بینی کند. جالب است بدانید که تحلیل این اطلاعات به دست تحلیلگران نظامی ساعت‌ها و حتی روزها زمان می‌برد اما این فناوری می‌تواند یک طی چند ثانیه کاربران خود را از نتیجه تحلیل داده‌ها با خبر کند.
 

 

 
گفته‌ها حاکی از آن است که این پلتفرم به زودی به مرحله استفاده خواهد رسید و ژنرال ون هرک بر این باور است که ارتش آمادگی استفاده عملیاتی از این نرم‌افزار را دارد. مزایای استفاده از این هوش مصنوعی کاملا واضح است. پنتاگون می‌تواند با استفاده از این پلتفرم به جای اتکا بر داده‌های منقضی شده یا واکنش به رخدادها در زمان وقوعشان، آنها را پیش از انجام پیش بینی کرده و تمهیدات لازم را بیندیشد.
 
همچنین ون هرک در این باره اضافه کرد که این پلتفرم می‌تواند فرصت هایی را برای دولت شهری نیز ایجاد کند. او مثالی را در این رابطه مطرح نکرد اما احتمالا دولت‌ها بتوانند از این سیستم جهت شناسایی هسته اولیه اقدامات خرابکارانه بهره مند شده و بتوانند در زما مناسب عکس العمل نشان بدهند.
 
البته هنوز محدودیت هایی در مسیر استفاده از این پلتفرم وجود دارد. این هوش مصنوعی به دنبال سرنخ‌های غیر معمول مظیر شمار زیادی از خودروهای پارک شده یا هواپیماها می‌گردد و با قطعیت نمی تواند درباره اتفاقی که در حال رخ دادن است اظهار نظر کند و هنوز هم به حد بسیار زیادی به دخالت انسانی احتیاج است.

به این نوشته امتیاز بدهید!

ایتنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×