» دسته‌بندی نشده » جلسه بررسی افزایش دستمزد کارگران، فردا دوشنبه در کمیته مزد

جلسه بررسی افزایش دستمزد کارگران، فردا دوشنبه در کمیته مزد

آبان ۲۷, ۱۳۹۷ 3۰

به گزارش گیل سو، در حالی آمارها از تورم‌های رو به رشد خبر می دهد که حقوق کارگران کفاف ۱۰ روز اول ماه آنان را نمی دهد.

بانک مرکزی متوسط قیمت خُرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی در هفته منتهی به هجدهم آبان ماه را اعلام کرد که طی آن قیمت ۹گروه نسبت به هفته قبل از آن افزایش و یک گروه کاهش یافت.در هفته منتهی به هجدهم آبان ماه نرخ لبنیات ۲ درصد، تخم مرغ ۴.۷درصد، حبوبات۰.۲ درصد، میوه‌های تازه ۵.۵ درصد، سبزی‌های تازه ۳.۹درصد، گوشت قرمز ۰.۷ درصد، گوشت مرغ ۵.۷ درصد، قند و شکر ۲ درصد و چای ۰.۳ درصد نسبت به هفته قبل افزایش و نرخ روغن نباتی ۰.۲ درصد کاهش یافت. قیمت برنج نیز ثابت ماند.

*کاهش یک میلیون و ۲۱۹ هزار تومانی قدرت خرید کارگران

در فروردین ماه سال جاری خبر تصویب افزایش ۲۰ درصدی حداقل دستمزد سال ۹۷ منتشر شد. با این افزایش، پایه حقوق کارگران ۱۸۶ هزار تومان بیشتر شد و حداقل دستمزد کارگران از ۹۳۰ هزار تومان به یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان رسید، حالا و با افزایش قیمت بسیاری از کالاها، قدرت خرید این حداقل دستمزد کاهش یافته است.

هنگامی که قیمت ها افزایش می یابد و نرخ تورم در حال رشد است، نخستین کسانی که از این افزایش قیمت ها ضربه می خورند، شاغلان با حقوق و دستمزد ثابت هستند. این شاغلان می توانند تنها نظاره گر افزایش قیمت ها باشند و نمی توانند هیچ تفاوتی در سطح درآمدی خود مطابق با این افزایش قیمت ها ایجاد کنند و برای افزایش سطح درآمدشان باید منتظر تصمیمات دولت و مسئولین باشند. در این بین، باز شاغلانی که مطابق قانون کار دستمزد می گیرند، از جمله کارگران، بیشتر تحت فشار این افزایش قیمت ها قرار می گیرند و سفره هایشان کوچکتر از گذشته می شود.

در راستای برگزاری چند روز گذشته جلسه شورای عالی کار، کارگران در این هفته منتظر جلسه کمیته دستمزد و بررسی به روز رسانی حقوق و مزایا هستند.

فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار در گفت وگویی درباره  زمان برگزاری کمیته مزد شورای عالی کار  گفت: دوشنبه این هفته این جلسه برگزار می شود. در این نشست مجدداً بحث به روزرسانی سبد معیشت و راهکارهای ارتقاء دستمزد تا رسیدن به سبد معیشت و انتخاب اولویت ها برای چگونگی افزایش دستمزدها در برابر تکانه های قیمتی بررسی می‌شود.

وی با تاکید بر توجه به از دست ندادن زمان در بحث‌های مربوط به کاهش قدرت خرید کارگران گفت: ما زمان نداریم، کشتن و از دست دادن زمان به بهانه کارهای کارشناسی عواقب ناخوشایندی برای زندگی کارگری دارد. هزینه سبد معیشت خانوار در هفته دوم آبان ماه نسبت به میزانی که مبنای دستمزد ۹۷ قرار گرفت، یک میلیون و ۲۱۹ هزار تومان افزایش یافته است.

نماینده کارگران گفت: اینکه خوشحال باشیم که دلار به کانال ۱۱ هزار تومان رسیده، اما اثر آن را بر سفره کارگران نبینیم برای ما خوشایند نیست؛ حتی اگر دلار هزار تومان هم شود اما اثری روی سبد معیشت کارگران نداشته باشد هیچ اهمیتی ندارد.

وی با اشاره به در نظر گرفتن بسته حمایتی برای کارمندان دولت و افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی یادآوری شد: اینکه حالا گفته شود رئیس‌جمهور موافقند که این بسته حمایتی به کارگران و بازنشستگان کارگری هم تعلق گیرد هم برای ما جدید و جذاب نیست؛ چرا که وظیفه اجتماعی دولت است و جبران بلایی که بر سر معیشت کارگران آمده است را نمی‌کند.

توفیقی با تاکید بر اینکه دولت باید نقش خود را در بلایی که سر معیشت کارگران در چند ماه اخیر آمده را بپذیرد و جبران کند، اظهار کرد: دولت باید بپذیرد که با کم رنگ کردن نقش نظارت و مدیریت بازار به نحو احسن به سرمایه‌دار و کارفرما کمک کرده تا در این آشفته بازار سود ببرد.

وی ادامه داد: همه می‌دانند که در حالی با افزایش قیمت‌ها مواجهیم که هنوز ورود هیچ کالایی به عنوان مواد اولیه صنایع با دلار بیش از۴ هزار تومان ثبت سفارش نشده است و سوءاستفاده از نوسانات بازار ارز و افزایش قیمت‌ها ناشی از سوء مدیریت و سوء تدبیر بازار است.

این نماینده کارگری اظهار داشت: دو ضلع دیگر شرکای اجتماعی کارگران یعنی دولت و کارفرمایان موظفند بلایی که بر سر سبد معیشت کارگران آورده‌اند را جبران کنند؛ کشتن زمان، تشکیل جلسات متعدد، صحبت‌های کارشناسی، ارائه پاورپوینت و حرفهای زیبا زدن برای کارگران معیشت نمی‌شود.

توفیقی گفت: اینکه قدرت خرید کارگران کاهش یافته را همه می‌دانند و اظهر من شمس است؛ همه می‌دانند درد چیست، دیگر نیازی به جلسات کارشناسی نیست بلکه نیاز به درمان داریم؛ درمان هم باید سریع اتفاق بیفتد، زمان کشی هیچ نتیجه مثبتی نخواهد داشت.

رئیس کمیته مزد کانون عالی شوارها با اشاره به افزایش یک میلیون ۲۱۹هزار تومانی سبد معیشت خانوار در هفته دوم آبان ماه نسبت به میزانی که در بهمن ماه گذشته محاسبه شد و مبنای دستمزد ۹۷ قرار گرفت، ادامه داد: محال است که دولت یا کارفرمایان بخواهند تمام این عقب‌ماندگی را جبران کنند و این رقم را تامین کنند، بحثی روی اعداد و ارقام نداریم مهم اراده جبران این افزایش هزینه‌های سبد معیشت است .

انتهای پیام/

به این نوشته امتیاز بدهید!

gilsou24

خبرنگار و فعال رسانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×