» دسته‌بندی نشده » آمار سرقت در استان گیلان افزایش یافت.

آمار سرقت در استان گیلان افزایش یافت.

تیر ۲, ۱۳۹۸ 3۰

احمد سیاوش‌پور صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به‌مناسبت هفته قوه قضائیه در رشت اظهار داشت: شهید بهشتی بنیانگذار نظام قضایی کشور بودند و روسای قوه قضائیه پس از ایشان نیز بر مدار عملکرد ایشان رفتار کردند.

رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره به تحریم‌های ظالمانه علیه کشور خاطرنشان کرد: نظام اسلامی هر روز با تحریم‌های محتلفی روبه‌رو می‌شود اما با درایت مقام معظم رهبری و بصیرت و صبر مردم، دربرابر زیاده‌خواهی‌های مستکبران می‌ایستیم و تسلیم نمی‌شویم.

وی با بیان اینکه از ابتدای انقلاب دشمنان درصدد بودند که انسان‌های نخبه انقلاب را ازبین ببرند گفت: آنان ترورها را شروع کردند و تصور کردند اگر بهشتی و مطهری را از امام(ره) بگیرند پشتوانه فکری انقلاب آسیب می‌بیند اما انقلاب با خون شهیدان خود مستحکم‌تر شد و به مسیر خود ادامه داد.

سیاوش‌پور عدم حمله آمریکا به ایران را ترس و ناتوانی آن دانست و خاطرنشان کرد: اگرچه مردم سختی زیادی را تحمل می‌کنند اما پای انقلاب ایستادگی می‌کنند زیرا می‌دانند جمهوری اسلامی حق است و خداوند به وعده‌های حق خود درباره یاری رساندن به مظلوم عمل می‌کند.

رئیس کل دادگستری گیلان گفت: کشورهایی هستند که از نظر رفاهی وضعیت خوبی دارند اما عزت ندارند و رئیس‌جمهور آمریکا آنها را گاو شیرده خطاب می‌کند اما رهبر معظم انقلاب با عزت کامل فرمودند که هیچ حرفی با رئیس‌جمهور آمریکا ندارند و این نشانه صلابت ایشان و پشتوانه مردمی و برکت خون شهدا است.

وی با اشاره به رویکرد جدید قوه قضائیه دررابطه با کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌های مردم تصریح کرد: برخی از معاونت‌ها و عناوینی که عملکرد مشابهی دارند، با یکدیگر ادغام می‌شوند تا افراد بیشتری بتوانند در میدان عمل به مردم خدمت کنند و عملکرد قوه نیز بهبود یابد.

سیاوش‌پور نظارت بر حسن اجرای قوانین در قوه قضائیه را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: یکی از اقدامات مهم دادگستری گیلان، ایجاد معاونت پیشگیری بود که درجهت پیشگیری از انحراف از قانون و جلوگیری از تضییع حق مردم فعالیت می‌کند.

رئیس کل دادگستری گیلان تاکید کرد: اگر حوزه معاونت پیشگیری در گیلان فعال نبود، تاکنون بخش گسترده‌ای از فضای سبز و زمین‌های استان گیلان توسط سودجویان به یغما رفته بود و اقدامات و تلاش‌های قابل ملاحظه‌ای در این رابطه شده است.

سیاوش‌پور تصریح کرد: در سال ۹۷، حدود ۵۰۰ هزار پرونده در چرخه قضایی گیلان وجود داشتند که از این تعداد حدود ۲۸۰ هزار پرونده جدید بودند و ۱۳۰ هزار پرونده نیز به شوراهای حل اختلاف استان تعلق داشتند و ۱.۳ پرونده‌ها نیز با همت ۳۷۰ قاضی به صلح و سازش ختم شدند.

وی با اشاره به کاهش زمان دادرسی محاکم کیفری افزود: میانگین رسیدگی به پرونده‌ها در گیلان ۴۰ روز است و در دادگاه عمومی نیز به‌علت تشریفات دادرسی، رسیدگی به پرونده‌ها تقریباً ۹۰ روز طول می‌کشد و به ۷۰ درصد پروند‌ه‌ها در همان ماه رسیدگی می‌شود و تنها ۳۰ درصد بنا به ضرورت زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند.

رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه وضعیت اقتصادی مردم باعث طولانی شدن اجرای برخی احکام عمومی می‌شود گفت: برخی محکومان به پرداخت مهریه، توان مالی پرداخت مبلغ تعیین شده را ندارند و همین امر باعث طولانی شدن اجرای حکم می‌شود و قوه قضائیه نیز مکلف است تنها طبق قانون عمل کند.

وی با اشاره به امنیت استان گیلان ابراز داشت: با همکاری نهادهای نظامی و انتظامی استان گیلان، امنیت خوب و قابل قبولی در استان وجود دارد اما در سه ماهه اخیر، میزان سرقت در استان افزایش یافته است و به‌نظر می‌رسد که علت آن نیز آمار بالای بیکاری در گیلان باشد؛ مردم مراقب اموال و اماکن خود باشند.

سیاوش‌پور با بیان اینکه در چند وقت اخیر در گیلان میزان وقوع قتل نیز افزایش یافته است تصریح کرد: البته این قتل‌ها از نوع غیرعمد و لحظه‌ای هستند و بیشتر ریشه در اختلافات خانوادگی، مسائل اخلاقی و اعتیاد دارند اما وضعیت استان ما نسبت به برخی استان‌های کشور بهتر است.

رئیس کل دادگستری گیلان بیان کرد: جرایم ضرب و جرح، سرقت، توهین، تهدید، صدمات غیرعمدی مثل تصادفات، تخریب اماکن، نگهداری و مالکیت مواد مخدر، کلاهبرداری، جرایم مربوط به املاک و خیانت در امانت به ترتیب بیشترین میزان وقوع را در استان گیلان دارند‌.

انتهای پیام/

به این نوشته امتیاز بدهید!

gilsou24

خبرنگار و فعال رسانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×