» دسته‌بندی نشده » احداث ایستگاه هواشناسی خودکار در لنگرود/ایستگاه هواشناسی از مطالبات به‌حق مردم شهرستان است

احداث ایستگاه هواشناسی خودکار در لنگرود/ایستگاه هواشناسی از مطالبات به‌حق مردم شهرستان است

مهر ۲۶, ۱۳۹۷ 4۰

به گزارش لنگرخبر، محمد دادرس صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در چند ماه اخیر درخواست‌های فراوانی جهت احداث ایستگاه هواشناسی در شهرستان لنگرود داشتیم اظهار کرد: علی‌رغم اینکه ایستگاه باران‌سنجی خودکار در چاف و ایستگاه سنتی هواشناسی را در چمخاله وجود دارد اما با توجه به اینکه در چند سال اخیر در اقلیم‌های کوچک نوع بارش‌ها متفاوت شده تصمیم گرفتیم که ایستگاه کامل هواشناسی را در شهر لنگرود راه‌اندازی کنیم.

مشکل اصلی احداث ایستگاه هواشناسی لنگرود زمین بود

وی با اشاره به اینکه تهیه زمین ایستگاه، مشکل اصلی جهت احداث ایستگاه هواشناسی در لنگرود بود افزود: در سفری که به لنگرود داشتیم چند قطعه زمین توسط مسئولان شهری برای احداث ایستگاه تعرفه شد و بررسی و ارزیابی‌های مربوطه انجام و یک نقطه جهت احداث ایستگاه انتخاب شد.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان با بیان اینکه اعتبارات استانی و شهرستانی جهت خرید امکانات ایستگاه هواشناسی در برنامه قرارگرفته گفت: تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا در مدت‌زمان کوتاهی، ایستگاه خودکار اقلیم‌شناسی را در لنگرود راه‌اندازی کنیم.

دادرس با اشاره به اینکه اجناس و امکانات ایستگاه‌های هواشناسی خارجی هستند تصریح کرد: باید برای تأسیس ایستگاه هواشناسی اعتبارات کافی استانی و شهرستانی فراهم شود تا بتوانیم تا پایان سال ۹۷ و یا اوایل سال آینده ایستگاه هواشناسی لنگرود به بهره‌برداری برسد.

وی با بیان اینکه ۱۳ ایستگاه اقلیم‌شناسی در سطح استان فعال است افزود: سعی شده که در اکثر شهرستان‌ها ایستگاه اقلیم‌شناسی راه‌اندازی شود که از این ایستگاه تقریباً ۹ ایستگاه اقلیم‌شناسی خودکار داریم که ایستگاه اقلیم‌شناسی خودکار بعدی نیز به‌زودی در شهرستان لنگرود به بهره‌برداری می‌رسد تا اطلاعات را به‌صورت خودکار به شهرستان و مرکز استان ارسال کند.

ایستگاه هواشناسی در لنگرود جزو مطالبات به‌حق مردم شهرستان است

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه احداث ایستگاه هواشناسی در لنگرود جزو مطالبات به‌حق مردم شهرستان است اظهار کرد: در تلاش هستیم که بتوانیم از طریق اعتبارات ملی و استانی، ایستگاه هواشناسی را در لنگرود راه‌اندازی کنیم تا از اطلاعات هواشناسی در زمینه‌های دیگر ازجمله کشاورزی نیز در شرق گیلان و به‌ویژه در شهرستان لنگرود بهره‌مند شویم.

مهرداد لاهوتی با بیان اینکه افزایش تجهیزات هواشناسی و اطلاع‌رسانی به‌موقع از مهم‌ترین پیش‌نیازهای کاربردی شدن کارکردهای هواشناسی کشاورزی است افزود: مجلس در حال حاضر از اهرم نظارتی برای الزام دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط برای هماهنگی و همکاری بیش‌تر با سازمان هواشناسی به‌ویژه درزمینه راهبردهای مربوط به تغییرات اقلیمی و خشک‌سالی استفاده می‌کند.

وی با اشاره به اینکه باید به‌صورت لایحه یا با بازنگری قوانین قدیمی و وضع قوانین کارآمد، زمینه‌های توسعه کاربردی‌تر شدن کارکردهای هواشناسی کشاورزی را فراهم کنیم بیان کرد: اکنون اهمیت هواشناسی علاوه بر باران، هفت آیتم دیگر را نیز شامل می‌شود و هواشناسی را به یکی از عوامل توسعه پایدار تبدیل کرده و در برنامه‌ریزی اغلب پروژه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

احداث ایستگاه هواشناسی خودکار لنگرود در زمینی به مساحت یک هزار مترمربع

شهردار لنگرود نیز با اشاره به احداث ایستگاه هواشناسی خودکار در لنگرود اظهار کرد: به‌زودی ایستگاه هواشناسی خودکار شهرستان لنگرود در زمینی به مساحت یک هزار مترمربع با مشارکت و همکاری اداره کل هواشناسی استان گیلان به بهره‌برداری می‌رسد.

سید مهدی رجایی با بیان اینکه اعتبار پیش‌بینی‌شده برای این پروژه ۲۵۰ میلیون تومان است افزود: سیستم ایستگاه هواشناسی خودکار لنگرود شامل سنجش بارندگی، رطوبت، سمت و سرعت باد و قابل‌افزایش سایر پارامترهای هواشناسی کشور است.

به گزارش گیل سو، تفاهم‌نامه احداث ایستگاه هواشناسی خودکار شهرستان لنگرود، در نشستی که با حضور نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل هواشناسی استان گیلان، فرماندار و شهردار لنگرود در فرمانداری این شهر برگزارشده بود به امضا رسید و مقرر شد که این پروژه با همکاری شهرداری لنگرود هرچه سریع‌تر به پایان برسد.

انتهای پیام/

به این نوشته امتیاز بدهید!

gilsou24

خبرنگار و فعال رسانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×