– اخبار اقتصادی –

   خبرگزاری تسنیم؛  کارگروه بررسی‌های ویژۀ اقتصادی؛ پروندۀ ویژۀ «مزرعۀ پدری»، بخش  ۱۲۷  

اشاره |خبرگزاری تسنیم، طی سال‌های حیات خود، همواره رویکرد تحولی در بخش کشاورزی را مدنظر قرار داده و پیگیری این خط را در قالب‌های گوناگون  بر خود فرض دانسته است. ازجمله و بصورت مشخص، کنش‌گری فعال و انتشار و پیگیری صدها مطلب تخصصی پژوهشی در قالب پرونده‌های «مزرعۀ پدری»، «جهادسازندگی»، «تراریخت»، «ایران، ایری، راکفلر» و «مرغ ایرانی» ازجمله خط سیرهایی است که طی سال‌های گذشته تاکنون، به‌صورت لاینقطع ادامه داشته، و ظرفیت‌ها و چالش‌های بخش کشاورزی را در حوزۀ مدیریت راهبردی و تاکتیکی توصیف کرده است.

+ پروندۀ مزرعۀ پدری را به تفصیل در {اینــــجا} پی بگیرید

طی روزهای آینده، برای کمک به دولت جدید در اتخاذ یک رویکرد مناسب و تحول‌خواه در این حوزه، سلسله‌مطالبی در خبرگزاری تسنیم با عنوان «تحول ۲۵۰میلیون نفری در کشاورزی»، روی خط خواهد رفت، و به‌ویژه رویکردهای مهمی که در تحول‌خواهی بخش کشاورزی مورد نظر است را مطرح خواهد نمود. اولین مطلب از این حوزه، یادداشت مشورتی زیر است؛ تراوشات قلم محمدتقی امانپور، دربارۀ اقتضائات حکمرانی و مدیریت جهادی در دولت تحول‌خواه جدید، که به‌صورت اختصاصی در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار گرفته و در چند شماره منتشر می‌شود.

امانپور، از روزهای مبارزۀ پیش از انقلاب، تا ملاقات با حضرت امام در روزهای اول پیروزی، که با محوریت او به ایجاد «جهادسازندگی» منجر شد، تا تکیۀ انحصاری و چهارده‌ساله‌اش بر کرسی معاونت آموزش و تحقیقات وزارت جهادسازندگی در سه دولت، و ایجاد مرکز مهم تحقیقات مهندسی جنگ جهاد، و مدیریت او بر حوزۀ صنعت نفت که پس از انحلال جهاد اتفاق افتاد، همگی از او یک مدیر جهادی و تحول‌خواه ساخته است.

شاید همین تحول‌خواهی است که موجب شده، دانشگاه هاروارد طی دو نوبت از او دعوت کند، تا رویکردهایش را در توسعۀ نهادی بین رهبران و بزرگان جهان توضیح دهد؛ و شاید همین رویکرد مدیریتی در جهادسازندگی بوده که موجب شده واژه‌های «جهاد»، «مدیریت جهادی» و «جهاد علمی» با ۲۱ نوبت تکرار در بیانیۀ گام دوم توسط رهبر فرزانۀ انقلاب، به عنوان محور تمدن‌سازی نوین اسلامی مورد بحث قرار گیرد.

* * * * * *

خلاصه­‌ای از کل برنامۀ ارائه شده

این برنامۀ پیشنهادی خلاصه و گام اول است که ویرایش پنجم آن هم­‌اکنون تقدیم می­‌شود. در عین حال برای آنان که حتی حوصله یا فرصت مطالعۀ این برنامۀ پیشنهادی خلاصه را هم نداشته باشند، محورهای خلاصۀ زیر می­‌تواند رویکرد انتخاب شده در تهیۀ برنامه را نمایان و قابل ارزیابی نماید. امید است که در حد خود مفید و قابل استفاده باشد. یادآور می­‌شود که آنچه تقدیم می­‌شود نمونۀ اقدامات قابل انجام در یک برنامۀ جامع است که به‌تدریج تکمیل و اجرای آن هم ان‌شاءالله پیگیری خواهد شد.

  1. شناخت سرزمین و دارایی­‌ها: در جمهوری اسلامی همه به‌گونه­‌ای خود را متخلق به اخلاق حسنه و رفتار حرفه­‌ای و تقوای الهی می­‌دانند. تفسیر عملیاتی واقعی این مفاهیم آن است که «تقوای الهی» را با عبارات روزآمد «شناسایی، حفاظت و بهره­‌برداری پایدار و جامع و شایسته از داشته­‌ها و دارایی­‌ها» بدانیم. در این صورت مدیریت این سرزمین الهی و باستانی بدون شناخت واقعی برکات، نعمات و دارایی­‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و روش­‌های کارآمد حفاظت و بهره­‌برداری شایسته و جامع  از آنها میسر نیست. این داشته­‌ها و دارایی­‌ها و برکات خداوندی بسیار خلاصه و به‌عنوان نمونه از جمله منابع آب و خاک، نفت و گاز، نیروی انسانی تحصیل کرده، علوم و فناوری­‌های تولید شده، و زیرساخت­‌های اجرا شده ذکر شده­‌ است تا معلوم شود اشراف اطلاعاتی ما از منابع و توانایی ما در شناخت و حفاظت و بهره­‌برداری از آنها به چه میزان است.
  2. آشنایی با چالش­‌ها و ناکارآمدی­‌ها: نادیده گرفتن کمبودها و نارسایی­‌ها و چالش­‌ها امکان بهره­‌برداری شایسته از داشته­‌ها را فراهم نمی­‌کند. در این گزارش به موارد عمدۀ چالش­‌ها و ناکارآمدی­‌های موجود اشاره شده و بطور طبیعی نیازمند شناخت جامع داشته­‌ها و شناخت کامل چالش­‌ها در یک مطالعۀ همه‌جانبه و آسیب‌شناسی در فرایند توسعه و تمدن­‌سازی هستیم. مطالعه­‌ای که انجام آن ضروری است. چنین مطالعه­‌ای نشانگر آن خواهد بود که چگونه در بسیاری از اصول و مبانی حکمرانی خوب و بهره­‌گیری از داشته­‌ها با ناکارآمدی و غفلت برخورد شده و از جمله آنها بازارهای کسب و کار رها شده، نیروی انسانی بی­‌صاحب، خام‌فروشی گستردۀ منابع، علوم و فناوری­‌های تولید شده و مصرف نشده، مخترعین و نوآوران بی پشتیبان، رانت‌خواری و چپاول بی­‌حساب و کتاب اموال بیت‌المال و قاچاق کالا که به سهولت و با مدیریت مافیایی و با پشتیبانی و دخالت بعضی از دست­‌اندرکاران صورت می­‌گیرد، نادیده گرفته شده­ است و عزم ملی برای رفع آنها نیاز است.
  3. نمونۀ اقدامات قابل انجام: چگونه با ملاحظۀ ناکارآمدی­‌ها و چالش­‌ها از قابلیت­‌های سرزمین استفادۀ شایسته به‌عمل آوریم؟! این امر برنامه­‌ای جامع و اشراف اطلاعاتی و الگوهای توسعه­‌ای نیاز دارد. اقدامات پیشنهادی باید متکی به موارد مذکور باشد. با توجه به سابقۀ اجرایی نویسنده در طراحی مدل­‌های توسعه پایدار در موضوعات مختلف بخشی و منطقه­‌ای و جهانی از جمله مدل­‌های توسعه پایدار کشاورزی، صنعتی و مدیریتی شهری تلاش شده چند مورد از اقدامات و برنامه­‌های اجرایی که منطبق با فرایند توسعه پایدار ملی و برطرف‌کنندۀ چالش­‌ها و منجر به دستاوردهای ارزشمندی همچون  ایجاد اشتغال جدید فراگیر تا سقف ده میلیون نفر و افزایش تولید ناخالص ملی تا سقف  ۱۵۰۰ میلیارد دلار در سال و ساختارسازی برای عملیاتی نمودن دیپلماسی اقتصادی فعال بدون تأثیرپذیری از محدودیت­‌ها و فشارهای به‌اصلاح حداکثری و نیز مشارکت وسیع و مؤثر مردمی با تقویت بخش خصوصی و همچنین ایجاد کارآمدی در بخش­‌های عمومی غیردولتی و نیز فراهم نمودن عبور و گذر از تصدی­‌گری فراگیر دولت به حکمرانی خوب و کارفرمایی را فراهم کند.  مردم‌سالاری دینی با ایجاد رانت برای جناح­‌ها، گروه­‌های ذی‌نفع و هلدینگ­‌های خصوصی آویزان دولت و نهادهای غیرهماهنگ با برنامه­‌های ملی راه به جایی نمی­‌برد. نقش­‌آفرینی واقعی برای مردم و پوشش‌دادن به مطالبات آنها به‌شایستگی در برنامه­‌های مختصر پیشنهادی رعایت شده­ است. علاوه بر برنامه­‌های  جامع ملی بعضی از مصادیق ازجمله چگونگی تأمین امنیت غذایی و تأمین آب و غذا و انرژی پایدار نیز  با جزئیات مختصر توضیح داده شده­ است.
  4. رویکردهای نوین مدیریتی: رویکردهای نوآورانۀ مدیریتی بسیار مهم هستند و فرمانروایی اجرایی بر سرزمین را فراهم می­‌کنند. یکپارچگی کل نظام تحت امر ولایت فقیه ضروری و اجتناب‌ناپذیر است اما در عین حال این ضرورت حتمی نباید منجر به سوء‌استفادۀ افراد و نهادهایی شود که به هر دلیلی این یکپارچگی در مدیریت کلان اجرایی را در عمل نادیده بگیرند. مدیریت جهادی هم­‌افزایی و توانمندسازی ملی را متکیبه جهاد علمی که دانش‌محور بودن فعالیت­‌ها و دانش­‌بنیان نمودن ساختارها و فرایندها می­‌باشد فراهم می­‌کند و هر اقدامی که در این امر تردید و خدشه وارد کند، غیرقابل بخشش است. آبادانی و شکوفایی جز با کار جهادی عاشقانه، مخلصانه، خستگی­‌ناپذیر، سالم و حرفه­‌ای و روزآمد و با پشتوانه علمی محقق نمی­‌شود. مصادیق عملیاتی این رویکردهای نوآورانه ازجمله توسعۀ بازارهای تهاتر کالا و خدمات، فعال­‌سازی دیپلماسی اقتصادی، عملکرد فراجناحی و ایجاد امنیت شغلی و تقویت همه‌جانبۀ بخش خصوصی فعال نمودن مصرف‌کننده در فرایندهای تولید، نوآوری در بهینه­‌سازی مصرف و بهره­‌وری توضیح داده شده­ است.
  5. قابلیت­‌ها و شایستگی­‌های مورد نیاز: لیاقت و کارآمدی و سابقۀ اجرایی و توان تأثیرگذاری اجرایی که متکی به شناخت و توان و فهم و تحلیل رویدادها و روندهای توسعه­‌ای باشد ضروری است. این امر مسئولیت بزرگ و عظیمی را بر دوش همۀ نخبگان الزامی می­‌کند که با مشورت و هم­‌افزایی، جمعی از بهترین­‌های نظام اسلامی را به تعداد محدود در این عرصه برای رقابت فراخوان کنند و چنانچه افراد لایقی هستند که فراخوان آنها برای حضور در صحنه نیازمند وفاق ملی است و این امر به تعالی و آبادانی و شکوفایی واقعی منجر می‌شود در این امر تردید نکنند. نخبگان فرهیختۀ سیاسی اجتماعی درصورت عدم توجه به این مهم برای فراخوان و به‌کارگیری کارآمدترین­‌ها در بدنۀ اجرایی کشور به‌ویژه پس از انتخاب اصلح برای ریاست جمهوری در برابر خداوند، ملت و تاریخ مسئولیت دارند و از آنها بازخواست دشواری به‌عمل خواهد آمد. تهیه و ارائۀ این برنامه نیز گامی در تحقق این امر می­‌باشد. مسئولیت اجتماعی امثال اینجانب صرفاً در ارائۀ این برنامه اولیه پایان نخواهد یافت. تکمیل برنامه با جزئیات و سپس مطالبۀ اجرایی شدن آن از مقامات منتخب و مسئولین ارشد نظام ان‌شاءالله پیگیری خواهد شد. مشارکت در موفقیت و تعالی نظام اسلامی مسئولیت همگان است و غفلت از آن نابخشودنی است. این مسئولیت تا آنجا ریشه دارد که اگر واقعاً نخبگان فعلی کشور عزم راسخ را برای تحول و گذر از ناکارآمدی­‌ها ندارند و همچنان خرم و شادمان از بهره­‌مندی از فرصت­‌های موجود می­‌باشند مسئولیت ما در استمرار اقدامات و فراخوان و تربیت و ساماندهی جوانان جهادگری خواهد بود که به  حول و قوۀ الهی همۀ نشدنی­‌ها را محقق و تمدن­ اسلامی مورد انتظار را پایه­‌گذاری خواهد نمود.

انتهای پیام/