– اخبار سیاسی –

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم ـ علی شعبانی: ۲۸ خردادماه سال ۱۴۰۰ روز ماندگاری در تاریخ ایران و بلکه تاریخ جهان شد. اغراق نیست اگر بگوییم بیش از یک سال است تمام جهان کفر و استکبار و تمام عوامل داخلی و خارجی آنها و گروهی از نفوذی‌های داخلی نیز  تلاش کردند تا انتخابات خردادماه ایران را از رونق بیندازند و تمام رسانه‌های ریز و درشت به صحنه آمدند تا «نه به انتخابات» را برای مردم ایران القا کنند. از احمدی‌نژادی که همواره سخنش را با دعا برای فرج امام عصر(عج) آغاز می‌کرد تا مسیح علی‌نژاد که سردمدار هشتگ‌های کشف حجاب است؛ از منافقین در کمپ تیرانا تا گروهی از سران و تئوریسین‌های فتنه ۸۸ در توافقی نا نوشته بر طبل تحریم انتخابات کوبیدند.

چرا ملت پیروز شد؟/ شکست کمپین تحریم انتخابات و تأثیر آن بر شکست کمپین فشار حداکثری

 

از سوی دیگر کشورهایی که صنمی با انتخابات ندارند و به فرمایش مقام معظم رهبری فرق صندوق رأی و صندوق میوه را نمی‌دانند علیه انتخابات سخن گفتند تا اینکه سرانجام روز بزرگ امتحان فرا رسید؛ پیر میدان و مراد مردم اشارتی کرد که «جمهوریت در نظام اسلامی، با مشارکت مردم محقق می‌شود/ هدف دشمنان آن است که مردم در انتخابات حضور پیدا نکنند؛ ان‌شاءالله مردم مثل همیشه عکس خواسته دشمن عمل خواهند کرد/ حضور مردم در انتخابات یک عمل صالح است/ افرادی که مردم را دلسرد می‌کنند به دنبال تضعیف نظام هستند تا کشور را جولانگاه تروریست‌ها کنند/ اگر مشارکت در انتخابات پایین باشد، دشمن مجال زورگویی پیدا می‌کند.»

مردم این دیار که مرید مراد خود بودند، به خوبی پیام را دریافت کردند و آماده امتحان بزرگ شدند که خدای متعال فرمود: آیا مردم گمان می‌کنند اینکه بگویند ایمان آوردیم رها می‌شوند و مورد امتحان قرار نمی‌گیرند؟ سرانجام امتحان آغاز شد یکی را با عدم احراز صلاحیت آزمودند و دیگری را با نحوه اظهاراتش در مناظره. یکی، دیگری را آماج تهمت قرار داد و دیگری در پاسخ، خاضعانه دعوت به تقوا کرد. دیگری را با بازی تعرفه‌ها و تأخیر در آغاز رأی‌گیری آزمودند و مردم را هم به شرکت در انتخابات آزمودند.

در این میان پیروز امتحان مردم بودند که با این همه دغدغه و مشکلات و بمباران تبلیغات علیه انتخابات در صحنه حاضر شدند. حماسه‌ای که کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد و دال مرکزی فضاسازی علیه انتخابات، موضوع کاهش مشارکت و فاصله‌گیری مردم از نظام بود. آنها به زعم خود با میزان مشارکت نهایی (حدود ۵۰ درصد) مدعی پیروزی جبهه تحریم انتخابات هستند اما اولاً، با توجه به مشکلات روزافزون آحاد مردم در ۸ سال اخیر میزان مشارکت در انتخابات بدون راه‌اندازی نهضت تحریم و با توجه به نظرسنجی‌هایی که حدود ۶ ماه قبل انجام شده بود، بسیار کمتر از ۵۰ درصد بود و مشارکت گسترده مردم به میزان حدود ۵۰ درصد، یک موفقیت بزرگ در شرایط سخت معیشتی، کرونا و تحریم‌ها ارزیابی می‌شود.

ثانیا‌ً، بر اساس بررسی سوابق انتخابات ریاست جمهوری در دوازده دوره گذشته، میزان مشارکت حداقلی مربوط به دولت دوم سازندگی (۵۰ درصد) می‌باشد. دولتی که همسو با بسیاری از تفکرات غرب‌گرایان کنونی است.

ثالثاً، بر اساس آنچه در انتخابات دوازده دوره گذشته رخ داده هیچ‌گاه مشارکت صد درصدی وجود نداشته که حالا مدعی شویم پنجاه درصد از مردم این انتخابات را تحریم کرده‌اند. منصفانه آن است که میانگین مشارکت را در این دوازده دوره با میزان مشارکت در این دوره مقایسه کنیم و البته شرایط سخت و سیاست‌های غلط دولت کنونی را در نارضایتی مردم مد نظر قرار دهیم. بر همین اساس میانگین مشارکت در این دوازده دوره انتخابات ریاست جمهوری حدود ۷۰ درصد بوده است و اکنون به دلایلی که اشاره شد حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است و اکثریت این کاهش ناشی از سوء مدیریت در سال‌های اخیر است و ربطی به تحریم انتخابات ندارد.

رابعاً، بر اساس بررسی به عمل آمده میزان مشارکت در جایی مانند آمریکا در دوازده دوره انتخابات ریاست جمهوری ۵۷ درصد بوده است و همان‌گونه که در سطور بالا اشاره شد این مشارکت در ایران بالای ۷۰ درصد بوده است. بنابراین عوامل و مزدوران جبهه استکبار ابتدا تحلیل خودشان را از میزان مشارکت در مهد دموکراسی غربی ارائه نمایند و بعد در مورد انتخابات در جمهوری اسلامی قضاوت کنند.

خامساً، برخی کاستی‌های مجریان انتخابات اخیر (تأخیر در تأمین تعرفه، تأخیر در آغاز رأی‌گیری و یا اشکال در سیستم‌های احراز هویت و ناهماهنگی‌های مشکوک در حوزه‌های خارج از کشور) را نبایستی در این میان نادیده گرفت.

سادساً، در میان همین جریانات داخلی در اواخر سال ۹۹ میزان مشارکت را در مصاحبه‌هایشان حدود ۲۶ یا ۲۷ درصد احتمال می‌دادند (سوابق آن موجود است) که دو برابر شدن میزان مشارکت در انتخابات، نشان از توجه مردم به رهنمودها و تدابیر مقام معظم رهبری و بصیرت اقشار مختلف جامعه است.

در آخر یاد کنیم از هم‌وطنان عزیز در دیار غربت که با تهدید و ارعاب مزدوران استکبار و حتی با کتک خوردن از نامردان روزگار، پای صندوق رأی حاضر شدند و ساحت این حماسه را از تهران تا بیرمنگام گسترش دادند.

انتهای پیام/ر