– اخبار سیاسی –

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم ـ جعفر درونه: اخیراً آقای مهدی نصیری در یادداشتی سیاست خارجی جمهوری اسلامی را متهم به جهان‌ستیزی کرده و با همسان‌سازی آمریکا و جبهه استکبار و کلّیت جهان امروز مدعی شده است این سیاست نه‌تنها نتیجه‌ای نداشته که مشکلاتی را برای مردم در زمینه مسائل اقتصادی فراهم کرده است.

در پاسخ این طرز تلقی غلط و ساده‌لوحانه از یک مسئله مهم و ذوابعاد با پیشنیه تاریخی مهم باید گفت:

سیاست خارجی جمهوری اسلامی به‌خلاف ادعای فوق جهان‌ستیز نیست و از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی غیر از رژیم نژادپرست آفریقای جنوبی و رژیم غاصب صهیونیستی، نظام اسلامی اصل را بر تعامل همه‌جانبه با همه کشورهای جهان قرار داده است.

به‌خلاف ادعای مطرح‌شده، ایران جهان‌ستیز نیست بلکه این آمریکایی‌ها هستند که متهم به «ایران»‌ستیزی و حتی «ایرانی»‌ستیزی هستند. سوابق جنایات آمریکایی‌ها به این زودی‌ها و با این تحریف‌های شرم‌آور تاریخی از حافظه ملت ایران پاک نخواهد شد.

درباره قطع ارتباط با آمریکا باید گفت، قطع ارتباط با آمریکا از ناحیه آمریکایی‌ها انجام شد و نه ایران و البته ایران از آن استقبال کرد چرا که زخم کهنه رابطه گرگ‌ومیشی و تحقیر ملی توسط آمریکایی‌ها بدجوری عفونی شده بود و تیرهایی که در جریان انقلاب اسلامی از حضور مستشاران نظامی آمریکایی در ارتش شاهنشاهی بر جان ملت نشسته بود ملت ایران را سوگوار ددمنشی‌های آنان کرده بود.

اگر گفته شود تسخیر لانه جاسوسی باعث این قطع ارتباط شده است باید این دروغ بزرگ که درصدد است آمریکایی‌ها را از ننگ بدخواهی و تعرض به منافع ملت ایران تطهیر کند افشا شود.

تسخیر لانه جاسوسی در حالی صورت گرفت که آمریکایی‌ها شاه خائن را که در خیانت او و خاندان پلیدش در حق ملت ایران تردیدی وجود ندارد، پناه داده نه‌تنها حاضر به استرداد این مجرم جنایتکار برای محاکمه نشدند بلکه حرکتی را شروع کردند که نشان می‌داد به‌دنبال ۲۸مردادآفرینی مجدد هستند و به همین دلیل باید به تیزفهمی دانشجویان خط امام آفرین گفت که با اقدام انقلابی خود نگذاشتند کودتای ۲۸ مرداد دیگری تکرار شود.

در حقیقت آمریکا تیغ ستیز خود با ملت را بعد از انقلاب اسلامی تیزتر کرد و به همین دلیل پاسخی دندان‌شکن‌تر از ملت ایران دریافت کرد.

در طول سال‌های گذشته نیز این آمریکایی‌ها بوده‌اند که نه‌تنها ظلم و جنایت علیه ملت ایران و ایران‌ستیزی خود را ترک نکرده‌اند بلکه بر شدّت و حدّت آن افزوده‌اند.

آنان بیش از چهل سال است تحریم‌های اقتصادی ظالمانه و غیرانسانی را علیه ملت ایران اعمال و هر از چندی به‌بهانه‌های مخالف آن را تجدید، تشدید و در ابعادی گسترده‌تر اعمال می‌کنند.

آنها وقیحانه‌ترین ایران‌ستیزی را با تشجیع و حمایت خبیث‌ترین چهره منطقه یعنی صدام حسین برای حمله به ایران به نمایش گذاشته‌اند و چه‌کسی است که نداند و اعتراف نکند که آمریکایی‌ها در حمایت از صدام تلاش کردند همه «جهان» را در ستیز با ایران بسیج کنند.

بیش از چهل سال است به غرور ملی ایرانیان هجوم آورده‌اند و در تمام این سال‌ها همواره ایران و ایرانیان را تهدید کرده‌اند.

یادمان نمی‌رود روزی وزیر دفاع روسیاه بوش اول آرزوی هجوم به ایران از آب‌های جنوبی و تصرف نیمی از کشور را که در سر می‌پروراند بر زبان آورد و ملت ایران را تهدید کرد و روزی رئیس جمهور بی‌خردی که نماد واقعی غرب وحشی بود از بمباران ۵۰ نقطه فرهنگی کشور دم زد که اگرچه لاف در غریبی بود اما از عمق «ایران» و «ایران‌ستیزی» آنان پرده برداشت.

ماجرای موشک‌زدن به هواپیمای مسافربری در آسمان بندرعباس در سال‌های پایانی جنگ یادمان نمی‌رود تا بدانیم عمق جنایات آنها تنها علیه حاکمیت ایران نیست بلکه آنها «ایرانی» را فی‌نفسه تهدید می‌دانند حتی اگر زن و کودک باشند چرا که در حافظه تاریخی آنها تصویر جنایات آمریکا حک شده است و آنها در پیوندی عمیق با نظام اسلامی که فریادگر علیه این ایران‌ستیزی است، همدل و همنوا هستند.

مقامات ارشد نظام بارها و بارها گفته و تکرار کرده‌اند که اگر آمریکایی‌ها آدم شوند با کرامت ذاتی که ملت ایران دارد حاضرند رابطه‌ای بر اساس منافع ملی با آنها داشته باشند. بیش از چهل سال است اموال و دارایی‌های ایران گروگان آمریکایی‌ها است، از آنها خواسته شده است برای ابراز حسن‌نیت و صداقت خود در برقراری رابطه، آنها را به ملت ایران برگردانند اما تا کنون زیر بار آن نرفته‌اند یعنی می‌خواهند نشان دهند “انتظار آدم‌شدن از ما نداشته باشید ما بسی شیفته بازگشت به توحش غرب وحشی هستیم”.

در چنین شرایطی امثال آقای نصیری با متهم کردن نظام مظلوم اسلامی به جهان‌ستیزی خواسته یا ناخواسته برای نشان دادن پشیمانی خود از گذشته انقلابی‌اش به‌روی انقلاب و امامین انقلاب و انقلابیون و حتی ملت ایران که زخم‌خورده ایران‌ستیزی آمریکایی‌ها هستند تیغ جفا کشیده است، حبّذا و هنیئاً لک لبخند دشمنان جنایتکار و خنک شدن دل منافقین و کینه‌ورزان به امام و انقلاب، چه جشن و شادمانی گرفته‌اند از ورود مواضع شما به جمعشان.

آقای نصیری، اگر از هرچه نوشته‌اید علی‌رغم فهم نادرست و نقص در تحلیل و میل به دیده‌شدن در جبهه‌ای که دوست می‌دارید سابقه انقلابی شما را فراموش کنند و به التماس شما برای ورود به جمعشان پاسخ مثبت دهند، بگذریم از این اتهامی که به امام راحل(ره) و خلف صالح او زده‌اید نمی‌توان گذشت.

شما امام خمینی(ره) را که در حقیقت حق حیات بر گردن شما و ما دارد و افتخار شیعه و شیعیان و بلکه جهان اسلام است، متهم به تحریف آموزه‌های شیعی و سیره اهل‌بیت علیهم السلام برای توجیه استکبارستیزی، آن هم استکبارستیزی افراطی، مارکسیستی، غیرعاقلانه و غیرعادلانه کرده‌اید تا نتیجه دلخواهتان از طرح این موضوع را بگیرید.

این اقدام شما جنایتی بدتر و وحشیانه‌تر و قیبح‌تر از جنایات آمریکا، صدام و رژیم صهیونیستی است و غیرت انقلابی اجازه نمی‌دهد به‌راحتی از آن عبور کنیم.

شما حق دارید هزینه پشیمانی خود و تغییر ماهیتتان را از سرمایه و سابقه انقلابی خود پرداخت کنید اما حق ندارید و ملت هم به شما و امثال شما این اجازه را نمی‌دهد هزینه‌های دگر‌دیسی خود و پهلو به پهلو شدن‌های موسمی شما از بزرگ‌ترین سرمایه انقلاب یعنی امام راحل(ره) و امام خامنه‌ای عزیز پرداخت شود و شما با خاک پاشیدن به صورت خورشید‌های فروزان انقلاب بخواهید برای خود کسب اعتبار کنید و برای توجیه راه بدفرجامی که در آن گام گذاشته‌اید به غرور و عزت ملی و انقلابی مردم ایران توهین کنید.

در پایان شما را همچنان برادروار متذکر می‌شوم به یاد‌آوری این که در سال‌های پایانی جنگ وقتی عده‌ای مانند امروزِ شما شروع کردند به تحلیل‌های ناصواب از جنگ تحمیلی و همان طور که شما امروز می‌گویید سیاست خارجی ما نتیجه‌ای در بر نداشته و جز ویرانی برای کشور به ارمغان نیاورده است آنها هم می‌گفتند “جنگ فایده و نتیجه‌ای نداشته است” و می‌خواستند مانند شما دل ملت را خالی کنند و آنها را رودرروی نظام و امام قرار دهند خروش خمینی برخاست و همچنان که از امثال او برمی‌آمد علیه این تحلیل‌های ناروا و جفاآمیز ایستاد و فریاد برآورد:

«من امروز بر این عقیده‌ام که مقتدرترین افراد در مصاف با آن‌همه توطئه‌ها و خصومت‌ها‏‎ ‎‏و جنگ‌افروزی‌هایی که در جهان علیه انقلاب اسلامی است، معلوم نبود موفقیت بیشتری‏‎ ‎‏از افراد موجود به دست می‌آوردند. در یک تحلیل منصفانه از حوادث انقلاب خصوصاً‏‎ ‎‏از حوادث ده سال پس از پیروزی باید عرض کنم که انقلاب اسلامی ایران در اکثر‏‎ ‎‏اهداف و زمینه‌ها موفق بوده است و به‌یاری خداوند بزرگ در هیچ زمینه‌ای مغلوب و‏‎ ‎‏شکست‌خورده نیستیم، حتی در جنگ پیروزی از آن ملت ما گردید و دشمنان در‏‎ ‎‏تحمیل آن‌همه خسارات چیزی به دست نیاوردند.‏ البته اگر همۀ علل و اسباب را در اختیار داشتیم در جنگ به اهداف بلندتر و بالاتری‏‎ ‎‏می‌نگریستیم و می‌رسیدیم ولی این بدان معنا نیست که در هدف اساسی خود که همان‏‎ ‎‏دفع تجاوز و اثبات صلابت اسلام بود مغلوب خصم شده‌ایم. هر روز ما در جنگ برکتی‏‎ ‎‏داشته‌ایم که در همۀ صحنه‌ها از آن بهره جسته‌ایم.»

امروز نیز به‌تأسی از مام راحلمان عرض می‌کنیم؛ سیاست‌های استکبارستیزی ما نه سیاستی تهاجمی که سیاستی تدافعی در برابر ایران‌ستیزی دشمنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است و هرگز از آن پشیمان نیستیم.

این سیاست در دل خود پیامی برای مسئولان و کارگزاران نظام اسلامی نیز داشت و آن تلاش برای بسط استقلال در همه ابعاد متصور آن از جمله استقلال اقتصادی است. در برخی برهه‌ها مسئولان این پیام انقلاب را شنیدند و بدان عمل کردند که باعث شد موفقیت‌هایی برای نظام رقم زده شود اما در برخی برهه‌ها عملاً گوش بر این سروش نجاتبخش بستند و راه را در وابستگی دانستند که نتایج تلخ آن را در این سال‌ها چشیده‌ایم.

این سیاست تضاد و تنافری با آبادانی دنیای مردم و توسعه سازندگی در کشور و بسط خدمت‌رسانی به آحاد جامعه ندارد.

به‌عکس تجربه خوش‌بینی و اعتماد به آمریکایی‌ها و کشورهای غربی نشان داد از آن نیز آبی برای ملت ایران گرم نشد و نخواهد شد. روح ایرانی‌ستیزی استکبار جهانی و نظام سلطه بر اساس خوی وحشی‌گری و استعماری اجازه رفاه و آرامش و آسایش به ملت‌های آزادی‌خواه را نمی‌دهد.

اگر مشکلاتی در کشور وجود دارد که امثال شمایان به‌بهانه آن می‌خواهید نظام اسلامی را دعوت به عقب‌نشینی کنید ناشی از ناکارآمدی برخی از مسئولان است که تعلل، بی‌عملی و بدعملی آنان باعث شده است زبان امثال شما علیه آرمان‌های انقلاب باز شود. دیری نخواهد پایید ملت ایران با طعم خوش خدمت مسئولان انقلابی دلبستگی بیشتری نسبت به آرمان‌های انقلابی را در همه صحنه‌ها از جمله انتخابات آتی به نمایش خواهد گذاشت.

انتهای پیام/+