» دسته‌بندی نشده » ممنوعیت حضور هیئات مذهبی در حرم امامزادگان جهت برگزاری مراسم

ممنوعیت حضور هیئات مذهبی در حرم امامزادگان جهت برگزاری مراسم

مرداد ۱۴, ۱۴۰۰ 0۰

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سعید مهدوی امروز در جمع خبرنگاران  با بیان اینکه اهمیت بهداشت روح و روان کمتر از بهداشت جسمی نیست اظهار کرد: باید سامانه‌ای تعبیه شود تا تعارضی که دشمن می‌خواهد بین برگزاری مراسمات و بهداشت ایجاد کند، باطل شود.

وی با اشاره به مصوبات مربوط به برگزاری مراسمات محرم بیان کرد: تغییراتی در برخی مصوبات سال گذشته اعمال شده و برگزاری جلسات بحث اقناعی و توجیهی برای تشکل‌ها و مبلغین قبل از شروع ایام محرم پیش‌بینی‌شده است.

دبیر ستاد محرم استان گیلان، برگزاری مراسم ایام محرم را منوط به اخذ مجوز و در اماکن باز و مسقف تا ارتفاع ۶ متر با تجمعات حداقلی دانست و عنوان کرد: برگزاری مراسمات محرم فارغ از وضعیت‌های شعارگونه است و در شرایط قرمز، نارنجی و زرد با رعایت موارد بهداشتی برگزار می‌شود.

مهدوی با بیان اینکه به‌تمامی بخشداران و دهیاران اعلام‌شده که جلسات ابی‌عبدالله(ع) به‌هیچ‌عنوان نباید تعطیل شود گفت: امسال بدون تعیین رنگ‌ها، مراسمات محرم در همه مکان‌های مربوطه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

وی با تأکید بر لزوم توجه به برگزاری مراسم عزاداری محرم در مدارس نزدیک به  مساجد، تصریح کرد:  آموزش و پرورش باید مدارس نزدیک به مساجد را جهت برگزاری مراسمات ایام محرم در اختیار هیئات مذهبی و مساجد قرار دهد تا در صورت عدم وجود شرایط در مساجد، مراسمات در مدارس و در فضای بزرگ‌تر برگزار شود.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گیلان با اشاره به برداشته شدن ممنوعیت دسته بری عزاداری بیان کرد: محور دسته بری عزاداری به‌صورت محلی وجود دارد اما تجمع دسته‌جات عزاداری در خیابان‌ها ممنوع است. 

مهدوی با تأکید به‌ضرورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پیش‌بینی راهکارهای جایگزین در مناطقی که امکان برگزاری مراسم وجود ندارد گفت: تشدید نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شهرهای دارای وضعیت حاد کرونایی در دستور کار است.

وی با بیان اینکه حضور هیئات مذهبی در حرم امامزادگان جهت برگزاری مراسم ممنوع است، افزود: برپایی ایستگاه صلواتی بوده و پخش نذورات به‌صورت بسته‌بندی بهداشتی و بیرون بر مانعی ندارد اما به‌جای ایستگاه‌های صلواتی موکب سلامت با توزیع مواد بهداشتی پیشنهاد می‌گردد.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷


به این نوشته امتیاز بدهید!

farsnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×