» دسته‌بندی نشده » نمره ضعیف شورای پنجم و انتظار رشتوندان از شورای ششم

نمره ضعیف شورای پنجم و انتظار رشتوندان از شورای ششم

مرداد ۱۴, ۱۴۰۰ 0۰

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، طی چند روز آینده عمر شورای پنجم به پایان می‌رسد و مراسم معارفه منتخبین شورای ششم برگزار می‌شود، شورای پنجم رشت نیز از این قائده مستثنی نیست و باید به زودی شاهد حضور منتخبین مردم رشت در شورای ششم در صحن شورای شهر باشیم. 

اسامی منتخبین مردم رشت در شورای پنجم 
اسماعیل حاجی پور، سید امیر حسین علوی، حامد عبداللهی، احمد رمضانپور، محمد حسن علیپور، محمد حسن عاقل منش، فاطمه شیرزاد، حجت جذب، رضا رسولی، بهراد ذاکری و فرهام زاهد یازده عضو شورای پنجم رشت بودند که طی مدت زمان چهار سال بر امورات حوزه مدیریت شهری نظارت داشتند. 

اسامی منتخبین مردم رشت در شورای ششم
محمد حسین واثق کارگرنیا، رضا عاشری، علیرضا تاج شهرستانی، مجید عزیزی، هادی رمضانی، سید حسین رضویان، سید امیر حسین علوی، مهدی نوری هریس، مسعود عباس نژاد، سید شمس شفیعی، نادر حسینی نیز برای دوره ششم شورای شهر رشت از مردم رای اعتماد گرفته‌اند.

عدم تحقق شعار شهردار بومی و چهارساله توسط شورای پنجم رشت
منتخبین مردم رشت در شورای پنجم پس از برگزاری مراسم تحلیف و انتخاب هیئت رئیسه، با شعار انتخاب شهردار بومی و شهرداری برای تمام چهار سال عمر شورا، فعالیت خود را آغاز کردند، اما در نهایت در نخستین سال فعالیتی‌شان با انتخاب مسعود نصرتی از شهر قزوین به عنوان یک شهردار غیربومی، خط بطلان به بخش مهمی از وعده‌هایی که پیش از آن مطرح کرده بودند کشیدند و پس از مدتی نیز پازل‌عدم تحقق وعده‌های شورای پنجم رشت با استعفای مسعود نصرتی با حدود ۱۰ ماه فعالیت در جایگاه شهردار رشت تکمیل‌تر شد، تا با این اتفاق شهروندان به این باور برسند که طرح موضوع انتخاب شهردار بومی و چهارساله توسط شورانشینان شعاری بیش نبوده است. 

۶ شهردار در دوران چهارساله عمر فعالیتی شورای پنجم رشت
اما این پایان کار نبود و با استعفای مسعود نصرتی، خیز دو عضو شورای پنجم رشت برای تصاحب جایگاه شهردار، عدم احراز صلاحیت شهرداران منتخب شورا توسط وزارت کشور، در نهایت شورای پنجم رشت طی چهار سال از عمر فعالیتش ۶ شهردار برای این شهر انتخاب کرد که از مجموع این شهرداران، سه نفر از آنان در همان مرحله اول انتخاب به دلیل‌عدم احراز صلاحیت از سوی وزارت کشور، برای تکیه زدن به صندلی شهردار رشت ناکام ماندند و دو نفر دیگر نیز توانستند در مدت زمانی‌های محدود سکان مدیریت شهری را در دست بگیرند و سومین و آخرین شهردار رشت در عمر فعالیت شورای پنجم این شهر سید محمد احمدی شهردار فعلی رشت است که همچنان در این جایگاه حضور دارد. 

عدم تحقق دو وعده بزرگ شورای پنجم رشت
با اتفاقاتی که پیرامون موضوع انتخاب شهردار رشت در طول عمر فعالیت شورای پنجم رشت رقم خورد دو وعده بزرگی که منتخبین شورا به مردم رشت پیرامون انتخاب شهردار بومی و حضور شهردار برای تمام عمر چهارساله شورا داده بودند ابتر باقی ماند و در این میان دیوار بی‌اعتمادی شهروندان نسبت به عملکرد شورای پنجم رشت بالا رفت. 

مریم محمودی یکی از شهروندان رشت در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت اظهار کرد: ما عادت کرده‌ایم که هر بار یک نفر توسط اعضای شورا با سلام و صلوات به عنوان شهردار انتخاب شود و پس از گذشت چند ماه و به ناگهان نظرها به سمت شهردار منتخب منفی و در نهایت وی برکنار شود و گویا قرار نیست این شهر ثبات پیدا کند. 

راکد ماندن پروژه‌های عمرانی رشت
سیدرضا علی اصغری یکی دیگر از شهروندان رشتی با اشاره به اینکه یکی از وعده‌های شورای پنجم رشت، اجرای پروژه‌های بزرگ و ماندگار در رشت بود، اظهار کرد: چهار سال فقط حرفهای بدون عمل از اعضای شورا شنیدیم و عملا هیچ پروژه بزرگ و ماندگاری در دوران فعالیت این شورا در رشت استارت زده نشد و پروژه‌هایی از جمله زباله سوز سراوان، رودخانه‌های گوهررود و زرجوب رشت و غیره همچنان رها شده و حتی با تمامی قیل و قال و‌های و هویی که پیرامون انعقاد قرار داد ما بین شهرداری رشت و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) مطرح شد در نهایت پروژه بزرگی به این قرار گاه وگذار نشد و عملا نیز تا کنون اقدامی توسط قرار گاه سازندگی خاتم در رشت مشاهده نشده است و گویا فقط یک شوآف تبلیغاتی برایشان بود. 

در میان پروژه‌های بزرگ و حائز اهمیت در رشت می‌توان به پروژه زباله سوز سراوان رشت اشاره کرد که قرار بود همزمان با اجرای چند پروژه زباله سوز در دیگر شهرهای کشور از جمله مازندران اجرایی شود اما در شرایطی که هنوز زباله سوز سراوان در تامین اعتبار اولیه کاسه چه کنم چه کنم به دست گرفته است، پروژه زباله سوز مازندران مدتهاست که به اتمام رسیده و مشغول فعالیت است. 

بی‌توجهی به حفظ بیت المال 
در ماه‌های پایانی فعالیت شورای چهارم رشت، بالغ بر یکصد دستگاه از اتوبوس‌های رشت به منظور تعمیر و بازسازی به شهر قزوین ارسال شد و قرار بود این اتوبوس‌ها طی مدت زمان کمتر از ۶ ماه تعمیر و مجددا به چرخه حمل و نقل بازگردد، اما پس از شروع به کار شورای پنجم رشت گویا این موضوع نیز به دست فراموشی سپرده شد و اخیرا پس از رسانه‌ای شدن این موضوع، اعضای شورا برای بازپس گرفتن اتوبوس‌ها به تکاپو افتادند و طبق اعلام احمد رمضانپور رئیس شورای شهر رشت، همچنان تعدادی از این اتوبوس‌ها در قزوین باقی مانده است. 

بهزاد تقوی یکی از شهروندان رشتی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره اینکه اتوبوس‌های اندکی در رشت مشغول فعالیت هستند، اظهار کرد: شهر رشت فاقد مترو و بی‌آرتی است و متاسفانه با تمام عقب ماندگی‌هایی که در حوزه حمل و نقل در رشت وجود دارد، تعداد اتوبوس‌هایی که باید به مردم خدمات دهی کنند نیز بسیار اندک است. 

بی‌اعتمادی شهروندان نسبت به عملکرد شورای پنجم رشت
یقینا در کنار تمامی این اتفاقات تلخ و نامیمون، شهروندان رشت در طی این چهار سال حواسشان متوجه عملکرد افرادی که با رای مستقیم آنان به شورا راه پیدا کردند بوده و عدم اجرای پروژه‌های عمرانی، بی‌توجه بودن شورانشینان نسبت به حفظ بیت المال، یک سال بدون شهردار ماندن رشت، درگیری‌هایی درون شورایی که هر از چند گاهی از طریق رسانه‌ها به اطلاع شهروندان رسانده می‌شد، همه و همه شاید دلیلی بر بی‌اعتمادی شهروندان نسبت به منتخبین شورای پنجم رشت شد و در نهایت نیز از مجموع پنج عضو شورای پنجم که در انتخابات شورای ششم شهر رشت کاندیدا شدند فقط یک نفر توانست بار دیگر مجوز حضور در شورای ششم شهر را پیدا کند. 

شورای اسلامی شهر رشت بدترین شورای اسلامی کشور است
عملکرد شورای پنجم رشت طی مدت زمانی چهار سال فعالیت به گونه‌ای بود که جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای در دیدار با نماینده ولی فقیه در گیلان به نقل از وزیر کشور اعلام کرد به گفته وزیر کشور، شورای اسلامی رشت بدترین شورای کشور در طی این چهار سال بوده است. 

دوره عملکرد چهارساله شورای پنجم رشت با تمام وقایعی که در آن رقم خورد به اتمام رسیده و همه نگاه‌ها به منتخبین شورای ششم رشت معطوف است. 

شورایی که می‌تواند با عملکرد صحیح، دلسوزانه و مدبرانه بار دیگر رشت را به جایگاه اولین‌ها در بهترین‌ها برساند و خدای ناکرده با بی‌توجهی، ناکارآمدی و غیره یک بار دیگر اتفاقات تلخ ادوار گذشته را برای مردمان این شهر تداعی کند. 

امید است منتخبین مردم رشت در شورای ششم با پرهیز از جناح بازیهای سیاسی، جلوگیری از زیاده خواهی، دقت و توجه در حفظ بیت المال و غیره به جلب رضای خدا و رضایتمندی شهروندان توجه داشته باشند و با عملکرد مثبت خود و تلاش برای توسعه رشت، برای جلب اعتماد از دست رفته مردمان این شهر تلاش کنند. 

انتهای پیام/۸۴۰۰۸


به این نوشته امتیاز بدهید!

farsnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×