– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،  ۹ مرداد ۱۳۹۴ (۳۱ جولای ۲۰۱۵) روستای دوما در جنوب استان نابلس در شمال کرانه باختری  شاهد یکی از فجیع‌ترین جنایات صهیونیست‌ها بود. جنایتی که شهرک‌نشینان صهیونیست علیه خانواده سعد دوابشه انجام داده، او و خانواده ۴ نفره‌اش را در خانه‌شان در آتش سوزاندند.

شرح ماجرا

در پی صدور حکم دادگاه قضایی رژیم صهیونیستی مبنی بر لزوم تخریب شهرک‌های صهیونیست نشین غیرقانونی موجود در روستای دوما که در زمین‌های فلسطینیان ساخته شده بود، عده‌ای از صهیونیست‌های افراطی به سمت روستای دوما هجوم آوردند. آنها به خانه «سعد دوابشه» رسیدند. سعد به همراه همسرش «ریهان»، پسر ۵ ساله‌اش «احمد دوابشه» و نوزاد ۱۸ ماهه‌اش «علی دوابشه» در خانه بودند.

فلسطین , کرانه باختری , شهرک سازی رژیم صهیونیستی اسرائیل ,

هجوم ده‌ها نفر به خانه دوابشه خیلی سریع اتفاق می‌افتد. هنگام هجوم شهرک نشینان آنها در اتاق خواب هستند. با ورود به خانه ابتدا پدر خانواده، «سعد» را زمینگیر می‌کنند. «احمد» پسر ۵ ساله از ترس پشت کاناپه مخفی می شود. در حالی که پدر در اتاق خواب روی زمین از هوش رفته، «ریهان»، مادر خانواده را با موهایش روی زمین کشیده، زخمی رها می‌کنند. مواد اشتعال زا را در تمام خانه پخش می‌کنند.خانه که شعله ور می‌شود ، پدر و نوزاد ۱۸ ماهه در دم در آتش جان می‌دهند.

مادر و احمد ۵ ساله به بیمارستان منتقل می‌شوند. ۵۰ روز بعد، ۲۸ شهریور (۲۰ سپتامبر) مادر نیز جان می‌دهد و تنها احمد دوابشه از این خانواده زنده می‌ماند. وقتی به هوش می‌آید از پدر و مادر می پرسد و سخت ترین کار این است که چگونه واقعیت را به او بگویند.

فلسطین , کرانه باختری , شهرک سازی رژیم صهیونیستی اسرائیل ,

وضعیت تنها بازمانده خانواده دوابشه

حالا احمد ۱۱ ساله شده، در کنار مادر بزرگ و عمویش به کلاس ششم رفته است. سمت راست سرش به همراه نیمی از گوش راست او کاملا سوخته، ۶۵ درصد از پوست او از پلاستیک است. با دستگاه لیزر یک سال و نیم این پوست های پلاستیکی را سوزاندند تا پوست جدید تشکیل شود و تازه آماده عمل‌های زیبایی شود. غیر از پوست، ده‌ها عمل جراحی روی او انجام شده  و به گفته پزشکان درمان کامل او ۱۵ سال به طول خواهد انجامید و حدود ۵ میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت.

دیوارکشی جدید اسرائیل در شمال فلسطین اشغالی؛ قَفَس صهیونیست‌ها تنگ‌تر می‌شود
حمله نظامیان صهیونیست به فلسطینیان در «الشیخ جراح» قدس
انتشار اسناد جنایت‌ صهیونیست‌ها در حق فلسطینیان بعد از ۵۰ سال

تبرئه متهمان

پس از این جنایت ۱۷ نفر از شهرک نشینان صهیونیست به عنوان متهمان پرونده دستگیر و به دادگاه احضار شدند. متهم ردیف اول «عمرام بن اولوئیل» به آتش زدن خانه دوابشه اعتراف کرد. دادگاه ۱۵۰ جلسه دادگاهی تشکیل داد. اما سال ۲۰۱۹ ادعا کرد اعترافاتش تحت فشار شکنجه و فشار روحی بوده و حقیقت ندارد. سرانجام سال ۲۰۲۰ وی به ۳ بار حبس ابد به اضافه ۲۰ سال زندان محکوم شد.

فلسطین , کرانه باختری , شهرک سازی رژیم صهیونیستی اسرائیل ,

نصر دوابشه عموی احمد می‌گوید در جریان جلسات دادگاه یک افسر ارتش با او تمام گرفت و گفت چک سفیدی برای آنها آماده است منوط به اینکه از مقصر بودن پلیس و ارتش حرفی نزنند. اما خانواده نپذیرفتند و اعلام کردند پلیس و ارتش رژیم صهیونیستی مسئول این جنایت تروریستی هستند و باید تقاص پس دهند. عموی احمد دوابشه می‌گوید: هراس آن را داریم که ما را محکوم کنند و از ما بابت دادگاهی‌ها غرامت بخواهند.

انتهای پیام/