– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، به دنبال حادثه تیراندازی به مراسم تشییع «علی شبلی»، عضو حزب الله که روز شنبه در مراسم عروسی به قتل رسید، «حسن فضل الله» عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان در گفتگویی با شبکه المیادین اظهار داشت که فتنه‌ای در لبنان وجود ندارد و همچنین اختلافی بین مذاهب یا طایفه‌ها نیست و ما نمی‌خواهیم بگوییم که این مشکل با عشایر است بلکه بین یک باند مسلح و دولت لبنان است.

حسن فضل الله افزود، کسانی که جنایت منطقه «خلده» در جنوب بیروت را مرتکب شدند گروه‌های مسلح هستند که علیه دولت و قانون سرکشی می‌کنند و این قاتلان متعلق به عشایر نیستند و به روشی جنایتکارانه عمل کردند.

این عضو حزب الله تصریح کرد، خانواده علی شبلی و حزب الله رفتار انسانی انجام دادند و ما نمی‌خواهیم این قاتلان با زبان انتقامجویی مجازات شود بلکه باید مجازات علیه آنها با زبان قانون انجام بگیرد و هر کسی که فرهنگ و منشی انسانی داشته باشد به این روش رفتار می‌کند.

وی در ادامه گفت که حزب الله از سرویس‌های امنیتی و طرف‌های عاقل خواسته تا موضوع را اصلاح کنند و همچنین حزب الله مطابق بالاترین سطوح مسئولیت ملی در این زمینه عمل کرده و امور را کنترل می‌کند.

حسن فضل الله تصریح کرد، آنچه امروز در خلده رخ داد بسیار خطرناک و حادثه بزرگی است و این اتفاق نشان می‌دهد که این گروه‌ها در پشت بام ساختمان‌ها مستقر بودند تا به سمت مردم و زنان و کودکان و کسانی که در مراسم تشییع علی شبلی که به طرز خیانت آمیزی کشته شد مشارکت داشتند، شلیک کنند.

این عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان ادامه داد، تقاضای اصلی ما اکنون این است که چنین باندهایی را از بین ببریم و این حوادث جنایتکارانه که دائماً در این مناطق مشاهده می‌شود را متوقف کنیم و همه نیروهای امنیتی مسئولیت خود را بر عهده می‌گیرند. ما همچنین خواستار تامین امنیت جاده بیروت تا جنوب هستیم، زیرا نیروهای امنیتی حرکتی انجام نداده‌اند و بسیاری از مردم خواستار حل مشکل این گروه‌های جنایتکار و سرکش که جاده ساحلی را اشغال کرده‌اند، هستند.

حسن فضل الله تاکید کرد که این قتل بر اساس منطق جنایت و باندهای افراطی صورت گرفته و ارتباطی به عشایر عربی ندارد و این گروه‌ها برای ادامه قتل و جنایت‌های خود به این منطقه آمده‌اند.

وی با اشاره به اینکه قاتلان علی شبلی بر این اساس که گمان می‌کنند مجازاتی برای آنها وجود ندارد دست به چنین جنایتی زدند تاکید کرد که خواسته اول ما این است که قانون علیه این افراد اجرا شود و اگر این خواسته برآورده نگردد ما اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

تیراندازی به مراسم تشییع «علی شبلی»/درخواست حزب الله از دولت لبنان+فیلم
واکنش‌ها به حمله مسلحانه در جنوب بیروت/ این حادثه توطئه خارجی است

فضل الله گفت، اکنون در یک دوراهی بزرگ قرار داریم و باندهای مسلح که منطقه ساحلی را تحت سیطره گرفته‌اند باید برچیده شوند و باید عدالت در حق شهدای مظلوم اجرا شود و نیروهای امنیتی قاتلان را می‌شناسند.

این عضو حزب الله افزود، ما صبور هستیم تا فتنه در لبنان رخ ندهد و جلوگیری از فتنه با تحویل قاتلان انجام می‌گردد.

وی در ادامه خطاب به گروه‌ها و طرفداران مقاومت گفت که شما در معرض چنین جنایت‌هایی قرار می‌گیرید؛ چراکه معادلات را در منطقه تغییر داده‌اید و مقاومت شما قوی و استوار است و ما در داخل بر اساس بالاترین سطح مسئولیت عمل خواهیم کرد. همچنین مقاومت دارای قابلیت‌ها و توانایی‌های بالایی است اما برای محافظت از لبنان می خواهیم که دولت این باندهای مسلح را منحل کند نه حزب الله.

فضل الله درپایان با اشاره به اینکه برخی طرف‌های خارجی در کمین لبنان هستند خواستار بازخوانی اظهارات اخیر صهیونیست‌ها شد.

خبرنگار المیادین در این زمینه گزارش داد، آنچه که در منطقه خلده اتفاق افتاد را نمی‌توان در چارچوب یک حادثه انتقامجویی خانوادگی قرار داد زیرا آنچه که رخ داده یک نقشه آماده بود که می‌تواند ادامه داشته باشد و اگر واکنش قاطع صورت نگیرد کنترل امور از دست می‌رود و طرفداران حزب الله با خویشتنداری خود راه را برای سیطره ارتش لبنان بر امور هموار کردند.

حزب الله لبنان نیز با صدور بیانیه‌ای در واکنش به حوادث منطقه خلده در جنوب بیروت اعلام کرد: در عین حال که درگیری‌ها در منطقه خلده را با دقت و توجه ویژه از نزدیک پیگیری می‌کنیم، از ارتش و نیرو‌های امنیتی می‌خواهیم قاطعانه برای برقراری امنیت و دستگیری قاتلان جنایتکار وارد عمل شوند و آنان را محاکمه کنند.

حزب‌الله در این بیانیه بر مخالف کامل خود با هر گونه قتل و هتک حرمت به مقدسات و کرامت انسان‌ها تأکید کرد و از نهادهای امنیتی و قضایی خواست که با قاتلان و همدستان آن‌ها برخود قاطعی کنند و تحریک کنندگان این گونه اقدامات را تحت پیگرد قرار دهند.

بر اساس اعلام رسانه‌های لبنان، شنبه شب فردی با حضور در مراسم عروسی اقدام به تیراندازی به سمت علی شبلی کرده و او را به قتل رسانده است. براساس گزارش‌های رسانه‌ای، این حادثه به دنبال «یک انتقام» رخ داده است.

رسانه‌ها همچنین گزارش دادند که بعد از ظهر دیروز یکشنبه عده‌ای به مراسم تشییع جنازه علی شبلی حمله کرده و در این حادثه نیز شماری کشته و زخمی شده‌‌اند.

انتهای پیام/