– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «کارین جین پییره»، معاون سخنگوی کاخ سفید شامگاه جمعه در نشست خبری روزانه کاخ سفید تصریح کرد که نمی‌تواند درباره زمان برگزاری دور هفتم مذاکرات وین برای مشخص کردن وضعیت اجرای برجام گمانه‌زنی کند.

معاون سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا فکر می‌کند دور هفتم مذاکرات وین پس از تحلیف رئیس‌جمهور جدید ایران برگزار خواهد شد یا خیر گفت: «همان‌طور که همه می‌دانید زمان‌ دور هفتم [مذاکرات وین] هنوز اعلام نشده است و ما درباره اینکه این گفت‌وگوها کی انجام خواهند شد گمانه‌زنی نمی‌کنیم.»

 در حالی که دولت آمریکا تا کنون تمامی تحریم‌های وضع‌شده در دولت پیشین آمریکا علیه ایران را حفظ کرده پییره در ادامه مدعی شد که واشنگتن نشان داده که آماده بازگشت به برجام است. او گفت: «ببینید ما بارها نشان داده‌ایم که آماده‌ایم طرح بازگشت دوجانبه به برجام یا توافق هسته‌ای ایران را پیش ببریم.»

او در ادامه تصریح کرد: «هر وقت فرایند انتقال ریاست‌جمهوری در ایران به پایان برسد آماده‌ایم برای بازگشت به وین جهت ادامه گفت‌وگوهایمان برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهیم. ما کماکان به تلاش برای بازگشت دوجانبه به پایبندی برجام متعهد هستیم، اما همان‌طور که وزیر خارجه مشخص کرده این پیشنهاد برای مدت نامحدود روی میز نخواهد بود.»

چند روز پیش یک روزنامه آمریکایی در سرمقاله خود مدعی شده بود تازه‌ترین خواسته ایران در مذاکرات وین این است که خروج آمریکا از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) به تأیید سازمان ملل متحد منوط شود. 

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال در این گزارش مدعی شده در جریان ۶ دور مذاکرات انجام‌شده در وین، ایالات متحده آمریکا حاضر شده برای احیای توافق هسته‌ای حاصل‌شده در سال ۲۰۱۵، قدرتمندترین اهرم‌های تحریمی‌اش را از دست بدهد.

این روزنامه نوشته جدیدترین خواسته ایران است که آمریکا با بندی در توافق هسته‌ای موافقت کند که هر گونه خروج آمریکا را به کسب مجوز از سازمان ملل منوط می‌کند. ایران گفته وجود چنین بندی با توجه به خروج «دونالد ترامپ» از برجام ضروری است.

وال‌استریت‌ژورنال در ادامه مدعی شده وجود چنین بندی در برجام، نقض قانون اساسی ایالات متحده محسوب می‌شود زیرا یک رئیس‌جمهور آمریکا نمی‌تواند مانع تغییر سیاست‌ها در آینده توسط کنگره یا رئیس‌جمهور بعد از خود شود.

روزنامه آمریکایی در ادامه مدعی شده «جو بایدن»، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا به ویژه به این دلیل که توافق هسته‌ای برجام هرگز برای تأیید به عنوان معاهده تقدیم مجلس سنا شده نمی‌تواند در روند تصمیم‌گیری دولت یا کنگره آینده مداخله کند.

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از توافق هسته‌ای برجام که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده بود خارج شد و تمامی تحریم‌های متوقف‌شده ذیل این توافق را علیه ایران احیا کرد. دولت فعلی آمریکا مدعی است قصد بازگشت به این توافق را دارد.

وال‌استریت‌ژورنال تصریح کرد بایدن این توافق را به مجلس سنا نخواهد برد زیرا می‌داند که بعید است برجام از حمایت اکثریت سناتورها (۵۰+۱) برخوردار شود و اینکه بتواند از دو سوم آرای لازم برای تبدیل شدن به معاهده برخوردار شود هم امر تقریباً ناممکن است.

در بند بند گزارش برجام تناقض وجود دارد
روایت وال‌استریت‌ژورنال از خواسته جدید ایران در مذاکرات برجام
“روحانی”مانع لغو تحریم‌ها بود/ دولت آینده حق ندارد مسیر گذشته را در برجام برود

کارشناسان می‌گویند آمریکا بعد از دولت ترامپ به این نتیجه رسیده که سلاح تحریم‌ها به خوبی گذشته عمل نمی‌کند و کند شده و به همین دلیل از میانه‌های سال ۲۰۱۹ به دنبال انجام برنامه‌ریزی‌های جامع جهت به‌روزرسانی راهبردهای تحریمی خود بوده است.

بررسی روند اعمال تحریم در دوره‌های مختلف اثبات می‌کند که اصلی‌ترین متغیر در سیاست تحریمی آمریکا وضعیت سلاح تحریم است نه وضعیت مذاکرات. هرگاه سلاح تحریم آماده استفاده بوده، به‌صورت حداکثری مورد استفاده قرار گرفته است.

انتهای پیام/