– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در پی شدت و گستردگی آتش سوزی در ترکیه که بیش از ۲۰ استان این کشور را در بر گرفته است، کشورهای مختلف برای کمک رسانی اعلام آمادگی کرده اند.

در این راستا جمهوری آذربایجان اولین گروه از تیم‌های وابسته به وزارت امور اضطراری خود را برای پشتیبانی و کمک به مهار حریق جنگل‌ها به ترکیه اعزام کرد.

اعتبار میرزایف، معاون وزیر امور اضطراری آذربایجان و سایر مقامات، این گروه ۱۰۰ نفره که با هواپیما از فرودگاه حیدر علی‌اف باکو به دالامان می‌آیند را بدرقه کردند.

میرزایف اظهار داشت که به دستور الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور این کشور بیش از ۵۰۰ پرسنل، بالگرد و وسایل مرتبط به ترکیه اعزام خواهند شد. وی گفت که بقیه تیم‌ها، بالگردها و خودروهای آتش‌نشانی آماده اعزام هستند.

همچنین ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین ضمن ابراز همدردی، اعلام کرد که هواپیمای آتش نشان به ترکیه اعزام خواهد کرد.

در همین چارچوب عمران خان، نخست وزیر پاکستان با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر، در پی وقوع آتش‌سوزی در برخی مناطق جنگلی ترکیه با دولت و مردم کشور ابراز همدردی کرده و برای هرگونه کمک اعلام آمادگی کرد.

جینز لنارچیچ، کمیسر مدیریت بحران اتحادیه اروپا نیز طی پیامی در توییتر ضمن ابراز نگرانی از وقوع آتش‌سوزی‌ در سواحل دریای مدیترانه و اژه در ترکیه، برای همکاری و کمک اعلام آمادگی کرد.

کمیسر مدیریت بحران اتحادیه اروپا، پرچم ترکیه و علامت اتحادیه اروپا را که نماد همکاری است به اشتراک گذاشت.

روسیه نیز یک هواپیمای آتش نشان به ترکیه اعزام کرده است.

ایران نیز ضمن ابراز همدردی با مردم و دولت ترکیه، آمادگی خود را برای اعزام نیرو یا هواپیمای آتش نشان اعلام کرده است.

ظریف: امکانات ما در کنار برادران و خواهرانمان در ترکیه خواهد بود
ترکیه در بحران بزرگترین آتش سوزی‌های تاریخ خود؛ عملیات تروریستی یا گرمای هوا؟

 

انتهای پیام/