– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنانی در مهمانسرای خانه معلم مارماریس که شنبه شب انجام گرفت، در خصوص روند عملیات اطفای حریق در برخی مناطق جنگلی کشور گفت: تعداد هواپیماها (آتش‌نشان) را با حمایت کشورهای مختلف افزایش دادیم. بویژه با اعزام هواپیماهای آتش‌نشان از روسیه، ایران و اوکراین تعدادشان به ۱۶ فروند رسید.

وی در ادامه درباره احتمال تروریستی بودن آتش‌سوزی‌ها‌ تصریح کرد: چنانکه چنین ارتباطی را شناسایی کنیم که از هم اکنون نشانه‌هایی وجود دارد، به هر کجا هم برسد پیگیر بوده و اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

رئیس جمهور ترکیه درباره اقداماتی که دولت ترکیه برای مهار این آتش‌سوزی‌ها انجام می‌دهد، گفت: ترکیه به سرعت آثار آتش‌سوزی را می‌زداید. اجازه نمی‌دهیم هیچ هموطنی سختی بکشد. ما از پس جبران هرگونه خسارتی به جز از دست دادن جان، بر می‌آییم.

وی اظهار داشت: وزارت بهداشت با ۳۸ دستگاه آمبولانس و ۱۷۵ پرسنل به هموطنان خدمات رسانی می‌کند. به جز دو نفر، تمامی مجروحان مرخص شده‌اند.

اردوغان همچنین تاکید کرد: همه اقدامات لازم برای تامین سرپناه، مواد غذایی، اقلام بهداشتی و سایر مایحتاج انجام شده است.

وی افزود: در آتش‌سوزی جنگل‌ها در مارماریس علاوه بر سیستم‌های هوایی، ۱۴۰۰ پرسنل، ۸۰ دستگاه ماشین آب پاش، ۳۵ تانکر، ۳۱ دستگاه ماشین ساختمانی و ۱۷۶ دستگاه خودرو خدمت‌رسانی می‌کنند.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین تصریح کرد: در هر وجب از اراضی جنگلی سوخته نهال‌های بیشتری کاشته و وسعت جنگلی خود را بازخواهیم یافت.

اردوغان با بیان اینکه مناطقی که در آنها آتش‌سوزی رخ داده مطابق با معماری سنتی به علاوه همه زیرساختها احداث و تکمیل خواهد شد، گفت: مبلغ ۵۰ میلیون لیر کمک هزینه برای رفع نیازهای فوری در مناطق آسیب دیده از آتش سوزی ارسال شده است.

وی همچنین درباره عملیات مهار آتش‌سوزی‌ گفت: ۴۵ فروند بالگرد عملیات اطفای حریق را انجام می‌دهند. با ۹ فروند بالگرد نیز به طور موثری در میدان حضور داریم.

کمک هواپیمای آتش‌نشان ایرانی به عملیات اطفای حریق در ترکیه
اعزام ۵۰۰ نیروی آتش نشان از جمهوری آذربایجان به ترکیه و آمادگی چند کشور برای کمک
ترکیه در بحران بزرگترین آتش‌سوزی‌های تاریخ خود؛ عملیات تروریستی یا گرمای هوا؟

 

انتهای پیام/