– اخبار بین الملل –

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه که به صورت مجازی برگزار می‌شد، پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد.

واکنش به اتهام زنی رژیم صهیونیستی به ایران

خطیب زاده درباره اتهام زنی رژیم صهیونیستی به ایران مبنی بر حمله به کشتی متعلق به رژیم اشغالگر قدس گفت: موجودیت رژیم اشغالگر قدس باید دست از این اتهام زدن‌های واهی بردارد. این بار اولی نیست که رژیم اشغالگر قدس این چنین اتهاماتی را متوجه کشور ما می کند.

این رژیم هرجایی رفته با خود ناامنی، ترور و وحشت برده است. مسئولیت وضعیت فعلی بر عهده آنانی است که پای رژیم صهونیستی را به منطقه باز کرده‌اند.

قطعا این اظهارات محکوم است. با این فرافکنی‌ها دردی از دردهایش دوا نمی‌شود. هر کسی باد بکارد، طوفان درو می‌کند.

ادعای گروه نظامی انگلیسی درباره حمله به یک کشتی در دریای عمان

 

درخواست‌ها از بایدن مبنی بر عدم اجازه ورود رئیس جمهور منتخب ایران به سازمان ملل

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص برخی درخواست‌های داخلی از رئیس جمهور آمریکا مبنی بر عدم اجازه ورود به رئیس جمهور منتخب ایران برای حضور در نشست سالانه سازمان ملل متحد گفت: دولت آمریکا باید توجه کند که وظایف قطعی میزبانی در خصوص مقر سازمان ملل متحد در نیویورک دارد و فارغ از اختلافاتش با کشورها وظایف مصرح میزبانی دارد و باید در این چارچوب عمل کند.

البته چنین چیزی عجیب نیست و لابی صهیونیستی در ایالات متحده از هر فرصتی برای اتهام زنی علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌کند.

رئیس جمهور عراق و چند ده هیات کشورهای دیگر برای مراسم تحلیف به ایران می‌آیند

وی درباره گمانه زنی رسانه‌های عراقی در خصوص سفر برهم صالح رئیس جمهور این کشور به ایران نیز گفت: سفر رئیس جمهور عراق به ایران در برنامه است و به احتمال زیاد برای مراسم تحلیف رئیس جمهور به ایران خواهند آمد و در چارچوب دوجانبه است.

علاوه بر ایشان چند ده هیات کشورهای دیگر برای برگزاری مراسم تحلیف عازم ایران هستند.

وزارت امور خارجه و سفارت خانه‌ها با دستورالعمل‌های ارسالی از مرکز به طور گسترده و با هماهنگی مجلس شورای اسلامی و دفتر رئیس جمهور متتخب در تلاش برای برگزاری مراسم تحلیف بوده‌اند.

با توجه به مضایق کرونایی، این میزان از حضور بسیار قابل توجه و نشان دیگر از شکوه مردم سالاری در جمهوری اسلامی ایران و میزان مقبولیت و مشروعیت نظام در عرصه بین المللی است.

اولویت ایران بر آزادی و بازگشت ایرانیان از زندان‌های آمریکاست

خطیب زاده در ادامه درخصوص اتهام زنی آمریکا به ایرانیان مبنی بر دور زدن تحریم‌ها اظهار داشت: آنچه اتفاق می‌افتد گروگانگیری آشکار و گردن کشانه ایالات متحده است.

اولویت ایران بر آزادی و بازگشت ایرانیان از زندان‌های آمریکاست.

هرچه آن‌ها دست به گروگانگیری بیشتری بزنند، لیست ایرانیانی که باید آزاد شوند، بیشتر خواهد شد.

سخنگو درباره آخرین وضعیت مبادله ایران با آمریکا  و انگلیس گفت:  طرف آمریکایی در آخرین لحظه با توجه به تحولات ایران به نظر می‌رسد تعهدات خود را زیر پا گذاشت و اگر به آنها عمل می‌کرد، ایرانیان ما امروز آزاد بودند.

چندین بار نقض تعهدات را از سوی آمریکایی‌ها دیدیم و اینها دلایلی است که مذاکره‌ای مبتنی بر اعتماد نداشته باشیم و گفت‌وگوها را با حداکثر بی‌اعتمادی انجام داده‌ایم.

وی درخصوص ضرب و شتم یک ایرانی در زندان سوئد هم گفت: از همان لحظات اول یادداشت اعتراضی ارسال شد و سفیر ما در سوئد نیز با مقامات تماس گرفت و وظایف آنان و حقوق کنسولی اتباع ایرانی را یادآوری کرد.

اطلاع رسانی در فضای مجازی صورت گرفت اما پیگیری‌ها از طریق کانال‌های دیپلماتیک در دست است.

ایران از هر ابتکاری که به گسترش صلح و ثبات در منطقه کمک کند استقبال می‌کند

سخنگو در خصوص پروژه شام جدید گفت: جمهوری اسلامی ایران از همه امکاناتی که به توسعه نقش کشور دوست و برادر عراق در منطقه و از هر ابتکاری که به گسترش صلح و ثبات در منطقه کمک کند، استقبال و حمایت می‌کند.

آمریکا باعث شد که توافق در زمان مقرر صورت نگیرد

خطیب زاده در خصوص مذاکرات وین گفت: همه می‌دانستند که انتقال دموکراتیک قدرت در ایران در حال انجام است و آن‌هایی که داعیه دموکراسی دارند بیش از همه باید بدانند و منتظر باشند تا تیم جدید به عنوان مجری مستقر شوند.

گفتگوها در وین به جای خوبی رسیده اما مثل هر مذاکره دیگری امکان به نتیجه رسیدن یا نرسیدن وجود دارد و این ذات مذاکره است.

برخی مشکلات باقی است و برخی موضوعات هنوز توافق نشده است.

ایالات متحده با کش دادن موضوعات، برخی زیاده خواهی‌ها و بدعهدی باعث شد که توافق در زمان مقرر صورت نگیرد.

اکنون ایران و ۴+۱ در یک سو و آمریکای بدعهد و خارج شده از برجام در سوی دیگر است.

ایالات متحده باید جایگاه خود را بشناسد و بداند در این مدت تا چه میزان خسارت بین‌المللی و همچنین خسارت ملی به ایران وارد کرده است.

خطیب زاده در واکنش به اظهارات  وزیر خارجه آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی درباره ابدی نبودن زمان مذاکرات برای برجام گفت:  آمریکا به عنوان ناقض برجام و کشوری که تحریم‌های ناعادلانه علیه ملت ایران تحمیل کرده و در جنگ اقتصادی مسبب بسیاری از گرفتاری‌ها است، در آخرین نقطه‌ای قرار دارد که از نقطه خواهان صحبت کند.

 آمریکا مجرم است و این همه ظلم بی‌کیفر نمی‌تواند باقی بماند.

 آنها بهتر از هر کسی می‌دانند گفت وگوها با چه جدیتی انجام شده و طرف آمریکایی آماده نبوده به تعهداتش عمل کند.

 لحظه‌ای که آمریکا به تعهداتش عمل کند، توافق در دسترس خواهد بود.

سخنگو درباره یادداشت بایدن درباره ایران در دیدار با نخست‌وزیر عراق هم گفت: ایران همسایگان خود را محل مناقشه با دیگران قرار نداده است در حالی که آمریکا کشورهای منطقه را به محل مناقشه تبدیل کرده است.

امینت و آرامش، پیشرفت و توسعه آنها امنیت و آرامش و توسعه ماست. اما آمریکا برخلاف این مسئله عمل کرده از جمله ترور شبانه و بزدلانه سردار سلیمانی.

تحولات تونس

وی در ادامه در خصوص تحولات تونس افزود: از نزدیک تحولات در تونس را پیگیری کرده‌ایم و در کنار مردم و دولت تونس برای عبور از این مرحله هستیم.

فکر می‌کنیم تنها راه، گفتگوهای فراگیر است و باید همه هرچه زودتر پایبندی خود را در عمل برای حل و فصل سیاسی این بحران نشان دهند.

برای ایران امنیت افغانستان همواره اولویت اول بوده است

خطیب زاده درباره تحولات افغانستان هم گفت: واقعا شرایط در افغانستان خطیر است. برای جمهوری اسلامی ایران امنیت افغانستان همواره اولویت اول بوده و به همه طرف‌های افغانستانی اعلام شده که در همه اقدامات و گفتگوهایشان امنیت مردم را لحاظ کنند.

جمهوری‌ اسلامی ایران دور اول گفتگوهای طرف‌های افغانستانی را تسهیل کرده و آمادگی این را داریم که دور دوم را نیز تسهیل کنیم.

هیچ راه حل نظامی در افغانستان پایدار نیست.

انتهای پیام/