محمد اکبر زاده در گفت‌وگو با خبرنگار گیل سو با بیان اینکه در گمیشان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی معین ستاد بازسازی استان گیلان شده است اظهار کرد: بنیاد مسکن گیلان مکلف شده ۴۰۰۰ واحد مسکونی آسیب‌دیده، ۳۰۰۰ هزار واحد را تعمیر و ۱۰۰۰ خانه را احداث کند که از این ۱۰۰۰ واحد ۷۰۰ خانه روستایی و ۳۰۰ خانه شهری است.

وی با بیان اینکه ۲۳ نفر از ستاد بازسازی ساختمان در گمیشان مستقرشده‌اند گفت: ۱۵ نفر از اکیپ فنی روستایی نیز در گمیشان تجهیز شده‌اند و انشاالله تعمیرات خانه‌ها تا شهریورماه و احداث خانه‌ها تا اسفندماه به پایان می‌رسد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان گیلان با بیان اینکه برآورد مالی به ازای هر واحد مسکونی روستایی ۵۰ میلیون تومان است افزود: برای احداث و تعمیر منازل مسکونی پنج میلیون تومان وام بلاعوض و ۳۰۰ پاکت سیمان در نظر گرفته‌شده است.

اکبرزاده با اشاره به تأمین سهمیه قیر تصریح کرد: سهمیه قیر استان گیلان در سال ۹۷ از ۲۰ میلیارد تومان به ۵۰ میلیارد تومان افزایش پیداکرده و کل ۱۶ شهرستان استان در حال حاضر به‌عنوان کارگاه زیرسازی آسفالت تعریف‌شده‌اند و امیدواریم که بتوانیم ۱۵۰ کیلومتر آسفالت را در کل استان تحویل دهیم.

وی در خصوص طرح هادی نیز بیان کرد: تهیه طرح هادی صد درصد به اتمام رسیده است و ۳۰ روستای جدید بر اساس سرشماری سال ۹۵ در دست اجرا داریم و تهیه ۷۵ طرح هادی را نیز در حال بازنگری داریم.

مدیرکل بنیاد مسکن استان گیلان با اشاره به مقاوم‌سازی ساختمان‌ها گفت: دولت تسهیلات را از ۲۵۰ میلیون ریال به ۴۰۰ میلیون ریال افزایش داده و این باعث می‌شود تا حجم مقاوم‌سازی گسترش پیدا کند.

اکبرزاده از مقاوم‌سازی ۲۰ هزار سهمیه واحد مسکونی خبر داد و افزود: انشاالله با ابلاغ تسهیلات بانکی از ابتدای مردادماه کار مقاوم‌سازی ساختمان آغاز خواهد شد.

خبرنگار: ابوالفضل شکری

انتهای پیام/