» دسته‌بندی نشده » اجرای طرح وقف مشارکتی راهکار جدید سازمان اوقاف

اجرای طرح وقف مشارکتی راهکار جدید سازمان اوقاف

اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۰ 0۰

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ستار علیزاده پیش از ظهر امروز در دیدار با دکتر نحوی نژاد، مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه از بارزترین ویژگی‌های اجتماعی وقف، طبقاتی و انحصاری نبودن آن است، اظهار کرد: سنت وقف همواره و برای همه اقشار جامعه قابل‌دسترس است و در انحصار یک طبقه خاص نبوده و نیست.

وی با بیان اینکه راهکار جدید سازمان اوقاف برای مشارکت همگانی در سنت حسنه وقف، اجرای طرح وقف مشارکتی است که در آن افراد با هر توان مالی با یک نیت مشترک، یک وقف انجام می‌دهند، گفت: پدیده وقف دارای حیطه گسترده‌ای از فعالیت و اقدام است تا جایی که اگر به‌درستی هدایت شود، به بسیاری از نیازها پاسخ می‌دهد و هیچ‌گاه جامعه انسانی با کمبودهای اقتصادی، اجتماعی، آموزشی و فرهنگی روبرو نخواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان به زمینه‌های مشترک همکاری بین اداره اوقاف و امور خیریه و بهزیستی اشاره کرد و افزود: جامعه هدف مشترک داریم و هماهنگی بیشتر بین این نهاد به خدمات‌رسانی بهتر و مطلوب‌تر کمک می‌کند.

علیزاده با بیان اینکه نیکوکاری و خدمت به افراد کم‌توان، مبنا و تأکید دینی دارد، گفت: بهزیستی و کمیته امداد برای اجرای نیات واقفان، جامعه هدف احصا شده و مطمئن‌تری دارند.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی سامانه جامع موقوفات در سازمان اوقاف، کمک به نیازمندان را هدفمند و منظم کرد، افزود: در توزیع بسته‌های معیشتی جامعه هدف از قبل مشخص‌شده داریم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با اذعان به اینکه سعی ما بر این است اجرای نیات واقفان، هدفمند باشد و آمادگی کامل برای همکاری با بهزیستی داریم، افزود: با تبلیغات مؤثر تلاش می‌کنیم جهت‌گیری وقف‌های جدید به نیازهای روز که متناسب با نیازمندی‌های سازمان بهزیستی باشد، هدایت شود.

مدیرکل بهزیستی گیلان نیز در این دیدار با تأکید بر تعامل و همکاری همه دستگاه‌های اجرایی با بهزیستی برای خدمات‌رسانی اظهار کرد: توانمندسازی مددجویان، اشتغال و مسکن مددجویان از اولویت‌های کاری سازمان بهزیستی است.

حسین نحوی نژاد به تشکیل شورای مشارکت‌های مردمی در کشور و گیلان اشاره کرد و گفت: باسیاست‌گذاری‌هایی که در این شورا انجام می‌شود می‌توان از ظرفیت نیات واقفان برای ارائه خدمات به مددجویان ازجمله ساخت مسکن، ایجاد اشتغال و تأمین جهیزیه بهره برد.

وی با بیان اینکه تشکیل شورای مشارکت‌های مردمی فصل مشترکی بین اوقاف و بهزیستی در امور خیریه خواهد بود، افزود: ظرفیت نیکوکاران بررسی شود و سیاست‌گذاری برای تجمیع ظرفیت نیکوکاران در خدمت به جامعه هدف صورت بگیرد.

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه مشارکت خیرین باید از حالت سنتی خارج شود، گفت: در شیوه جدید باید حیطه‌های خیرخواهی مشخص‌شده تا افراد از لذت خیرخواهی بهره ببرند.

نحوی نژاد با بیان اینکه بهزیستی گیلان در ایام کرونا از پنج هزار فرد کم‌توان نگهداری کرد، افزود: بهزیستی آمادگی دارد علاوه بر زمینه‌های مختلف همکاری در بقاع متبرکه جلسات مشاوره و آموزش مهارت‌های زندگی دایر کند.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷


به این نوشته امتیاز بدهید!

farsnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×