» دسته‌بندی نشده » فارس من| دستگاه قضا به مسئله شیرابه کارخانه کمپوست خمیران ورود می‌کند/شهرداری‌ انزلی با زباله چه می‌کند؟!

فارس من| دستگاه قضا به مسئله شیرابه کارخانه کمپوست خمیران ورود می‌کند/شهرداری‌ انزلی با زباله چه می‌کند؟!

اردیبهشت ۲۳, ۱۴۰۰ 1۰

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرانزلی، سامانه «فارس من» باهدف پیگیری مستقیم مسائل و مشکلات مردم راه‌اندازی شده و در سریع‌ترین زمان به پیگیری موارد اعلامی می‌پردازد.

«انباشت زباله‌های روستای خمیران انزلی بلای جان ساکنان محله» یکی از عناوینی بود که توسط مخاطبان در سامانه فارس من ثبت شد.

مخاطب در ثبت این موضوع آورده است‌: «در چند سال اخیر طبیعت سرسبز روستای خمیران بندر انزلی با انبوهی از زباله انباشته‌شده و شیرابه‌های این حجم از زباله و دفن غیراصولی آن‌ها در دل طبیعت، سلامت اهالی این روستا را به خطر انداخته است.»

یکی از مهم‌ترین موارد در بررسی وضعیت ایجادشده در حوزه پسماند در استان‌ گیلان به‌ویژه در انزلی، عدم توجه به حوزه تولید زباله یعنی همان سرانه تولید زباله برای هر شهروند و نیز در مرحله بعدی تفکیک زباله از مبدا است.

اگرچه امروز نوک پیکان معضلات پسماند و زباله در استان گیلان به سمت مسؤولانی است که زباله‌ها را در میان کوه و جنگل دپو کرده‌اند، در طی ۳۰ سال گذشته فکری برای دفن بهداشتی و از میان بردن این میزان حجم زباله نکرده‌اند اما باید واقعیت‌های دیگری را نیز در این حوزه بررسی کرد.

شهرداری‌ انزلی با زباله چه می‌کنند؟

بر اساس قانون، شهرداری‌ها مسؤول تفکیک زباله هستند اما شاید یکی از دلایل اینکه شهرداری‌ها به حوزه آمار و تفکیک زباله از مبدا وارد نمی‌شوند، درآمدهای غیر شفاف در این بخش است.

همچنین بعد از جمع‌آوری زباله در سطح شهر به دلیل طولانی بودن مسافت تا کارخانه کمپوست خمیران ناگزیر تمامی زباله‌ها را در ایستگاه انتقال زباله روستای سنگاچین که در سالیان گذشته نیز محل دپو و دفن زباله بود و هنوز وضعیت نامطلوب دارد تخلیه صورت می‌گیرد و سپس از این ایستگاه به کارخانه بازیافت زباله در روستای خمیران می‌برند.

این کارخانه هم‌اکنون توسط پیمانکار مدیریت می‌شود که به‌وسیله تجهیزاتی زباله را به کود تهیه می‌کند اما مقدار ورودی زباله با آن چیزی که در آنجا به کود تبدیل می‌شود فاصله از زمین تا آسمان است و بسیاری از این زباله یا در همان‌جا دفن می‌شوند و یا به‌صورت رشته‌کوه‌های مرتفع درمی‌آیند.

 

  در کنار این رشته‌کوه‌های عظیم رودخانه‌ی شیرابه به راه است که متأسفانه باید گفت آب‌های زیرزمینی را آلوده کرده و رودخانه که در آن نزدیکی جریان دارد و یک روزی برای مصارف کشاورزی مردم آن منطقه مورداستفاده بود تبدیل به یک باتلاق شیرابه شده و اهالی روستا به ناچار راه ورودی آن را به زمین‌های کشاورزی بسته‌اند در سمت دیگر این کارخانه درخت‌های تنومندی می‌بینیم که سال‌ها طول می‌کشد تا به چنین رشدی برسند اما امروز ریشه‌هایشان در شیرابه‌ها قرار دارند و یکی پس از دیگری در حال از بین رفتن و خشک شدن هستند..

اقدام قابل‌توجه دیگر شهرداری و منابع طبیعی در این منطقه این است که زمین موردنظری که برای این کار در نظر گرفته بودن بالغ‌بر چند هکتار بود که بعد از کم‌آوردن زمین به دلیل ازدیاد زباله بازهم با چراغ سبز منابع طبیعی چند هکتاری به زمین‌های خود افزودند که امروز هم طبق شنیده‌ها زمین جدید هم دیگر فضایی برای آن نمانده و حکایت همان چراغ سبز بازهم قرار است تکرار شود..

چند قدمی که از این کارخانه دور که بشویم به محل زندگی مردم روستای خمیران انزلی می‌رسیم که با بوی نامطلوب زباله زندگی می‌کنند و بشدت از این معضل ناراحت هستند و با اینکه چندین بار شکایت و دادخواه خود را به مسؤولانی رسانده‌اند اما کاری را پیش نبرده‌اند و بشدت نگران معضلات زیست‌محیطی و بیماری‌هایی که توسط شیرابه بر آب آشامیدنی و شرب آن‌ها تأثیر دارد نگران‌اند.

اقدامات صورت گرفته در ساماندهی شیرابه کارخانه کمپوست خمیران مطلوب نبوده است

در همین خصوص فرماندار شهرستان بندرانزلی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان با بیان اینکه ساماندهی کارخانه کمپوست به اولویت مسؤولان بندر انزلی مبدل شده است، اظهار کرد: معضل پسماند در انزلی همواره وجود داشته و در چند وقت اخیر در محل کارخانه کمپوست شیرابه‌هایی ایجادشده است.

اسماعیل میر غضنفری با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص ساماندهی شیرابه‌های محل کارخانه کمپوست در روستای خمیران انزلی گفت: در بخش شیرابه در سال گذشته کانال‌هایی ایجاد شد تا در حوضچه‌های در نظر گرفته‌شده دپو شوند تا از این طریق آسیب کمتری به درخت‌های اطراف و همچنین اراضی کشاورزی برسد.

وی اقدامات صورت گرفته در محل کارخانه کمپوست را مطلوب ندانست و افزود: با برنامه‌های انجام‌شده تلاش کردیم تا خسارت را به حداقل رسانده تا تصفیه‌خانه تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار گیرد و آبی که از تصفیه‌خانه خارج می‌شود هیچ آسیبی به درختان و محصولات کشاورزی نمی‌زند.

 فرماندار شهرستان بندرانزلی با تأکید بر لزوم  ساماندهی زباله گردها در بندرانزلی بیان کرد: بر اساس قانون زباله گردی جرم نبوده و به این دلیل شرکت پیمانکار پیشنهاد داد تا زباله گردهایی که حاضر به انجام کار هستند به آنان حقوق داده شود تا در تفکیک زباله در کارخانه و با پرداخت حقوق روزانه به آنان کمک کنند.

 

همچنین پیگیری‌‌های خبرنگار فارس در انزلی حکایت از حضور میدانی دستگاه قضا برای بررسی وضعیت محل کارخانه کمپوست در روستای خمیران و صدور دستورات لازم جهت رفع مشکلات در هفته آتی دارد.

 

 

انتهای پیام/۸۴۰۰۷


به این نوشته امتیاز بدهید!

farsnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×