به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در سفر کاری به فدراسیون روسیه، با سرگی میلوشکین، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی «لوتوس» آستراخان روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این نشست که برخی از مدیران آن دستگاه حضور داشتند طرفین در خصوص توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور تأکید کردند.

هادی تیزهوش تابان در این دیدار با اشاره به اینکه منطقه آزاد انزلی به‌عنوان‌ تنها منطقه آزاد دریای کاسپین می‌تواند رابطه خوبی با منطقه ویژه اقتصادی «لوتوس» داشته باشد، اظهار کرد: امیدواریم با گسترش همکاری‌ها میان ایران و روسیه و با تغییر مدیریت در منطقه آزاد انزلی شاهد تحول اساسی در روابط دو منطقه باشیم.

وی با بیان اینکه مجوز برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در آستراخان صادرشده، گفت: با فروکش کردن شیوع ویروس کرونا این نمایشگاه برگزار خواهد شد.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه، در مسیر زمینی برای حمل‌ونقل کالا از ایران به روسیه و برعکس مشکلاتی وجود دارد و به این دلیل لازم است کشتی‌های رو-رو در دریای کاسپین به کار گرفته شوند.

نقش محوری منطقه آزاد انزلی برای منطقه ویژه اقتصادی لوتوس

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی «لوتوس» آستراخان روسیه نیز در این دیدار با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی برای منطقه ویژه اقتصادی لوتوس نقش محوری دارد، اظهار کرد: امیدواریم که بتوانیم با مدیریت جدید منطقه آزاد انزلی یک جلسه ویدئوکنفرانسی داشته باشیم.

سرگی میلوشکین با بیان اینکه لازم است حمل‌ونقل دریایی تقویت شود، گفت: ما می‌دانیم ایرانی‌ها دارای قدمت چهارهزارساله در امر تجارت هستند و ما باید از تجربیات آن‌ها در این زمینه استفاده کنیم.

وی با تأکید بر اینکه با همکاری یکدیگر می‌توانیم مشکلات لجستیک را حل کنیم، تصریح کرد: یک شرکت ایرانی به نام «رزا» از مجموعه هلدینک گلرنگ قطعه زمینی را در منطقه ویژه اقتصادی «لوتوس» دریافت کرده و در حال احداث کارخانه برای تولید انواع شامپوها، صابون‌ها و انواع شوینده‌های خانگی هستند.

به گفته مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی «لوتوس» آستراخان روسیه این اولین شرکت ایرانی است که در این منطقه ثبت‌شده است و فعالیت این شرکت می‌تواند نمونه‌ای باشد برای شرکت‌های ایرانی تا بتوانند در این منطقه سرمایه‌گذاری کنند.

میلوشکین همچنین  ابراز  امیدواری کرد که با کاهش شدت شیوع ویروس کرونا بتوانند همراه با یک هیأت بزرگ تجاری به ایران سفر کنند.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷/ر