» دسته‌بندی نشده » وظیفه مسؤولین در جامعه اسلامی از نگاه حضرت امیر

وظیفه مسؤولین در جامعه اسلامی از نگاه حضرت امیر

اردیبهشت ۱۱, ۱۴۰۰ 1۰

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، آیت‌الله رضا رمضانی گیلانی امشب در مراسم معنوی و عبادی روز هفدهم ماه مبارک رمضان اظهار کرد: شناخت خوبی و بدی جزو فطریات است و انسان باعقل و اندیشه می‌تواند خوبی و بدی را بشناسد.

وی با اشاره به اینکه انسان‌ها به لحاظ فطری، به خیر و نیکی گرایش و از شر و بدی گریزان هستند، افزود: انسان مؤمن باید در طول زندگی، اعمال خوب انجام داده و آن را حفظ نماید.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه جامعه اسلامی نیز باید به لحاظ عملی به خوبی‌ها گرایش پیداکرده و آن را محقق کند، گفت:  اشاعه بدی، فحشا و منکرات، مسیر جامعه را به انحراف می‌کشاند و سبب ضرر و زیان می‌شود و در مقابل نیز، جامعه باید بدی‌ و زشتی را ترک کرده و از اشاعه آن بپرهیزد.

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) با اشاره به اینکه در جوامع دو گروه از آدم‌ها زندگی می‌کنند، بیان کرد: نوع اول، انسان‌های محسن و نیکوکار هستند و نوع دوم هم انسان‌هایی هستند که کارهای زشت انجام می‌دهند، مسؤولین باید نسبت به هر دو گروه اهتمام و توجه ویژه داشته باشند.

وی با بیان اینکه در روایات به انفاق علنی سفارش شده، گفت: انفاق علنی یک نوع ترغیب برای دیگر افراد ایجاد می‌کند تا در کار خیر مشارکت کنند و ترغیب به کار خیر سبب می‌شود، کسانی که آشکارا اقدامات بد و ناپسند انجام می‌دهند، از آن نهی شوند.

رمضانی با بیان اینکه بسیار روشن است که نباید عابد و فاسق را به یک‌شکل نگاه کرد، گفت: مسؤول و مدیر با هر رده و جایگاهی در جامعه‌ با حاکمیت اسلامی، نباید نگاهش نسبت به آدم بدکار و نیکوکار، یک‌شکل باشد، البته توجه به حق‌وحقوق شهروندی متفاوت است ولی نگاه ما باید نسبت به افراد بر اساس ملاک‌ها و ارزش‌ها باشد.

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) با اشاره به نامه امیرالمؤمنین (ع) به جناب مالک اشتر بیان کرد: برابری انسان بدکار و نیکوکار، سبب می‌شود انسان نیکوکار نسبت به عملش بی‌رغبت شود و فرد بدکار نیز به مسیر انحرافی خود ادامه دهد و بر اساس توصیه امیرالمؤمنین (ع)، وظیفه مسؤول این است که نسبت به افراد بر اساس آنچه عمل می‌کنند، عمل کند و همواره انجام کار نیک را تشویق نماید.

وی به سیره پیامبر اکرم (ص) در مواجه به کار نیک و زشت اشاره کرد و افزود: در کتاب سنن النبی آمده که پیامبر اکرم (ص) کار نیک و حسنه را تشویق و تحسین کرده و کار زشت را تقبیح می‌کرد.

به گفته دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)، همان‌گونه که تشویق فرزند به کار خوب، سبب تداوم آن عمل می‌شود، زیاد یادکردن و تشویق، افراد جامعه به کارهای خوب نیز سبب برانگیخته شدن روحیه نیکوکاری در مردم می‌شود.

رمضانی با بیان اینکه به فرموده امام علی (ع)، ارزش‌گذاری‌ها در جامعه باید بر اساس ملاک‌های خاصی باشد و زحمات و کارهای هر شخص را به‌قدر و جایگاه آن شخص سنجید، تصریح کرد: تشویق کسانی که در جامعه به انفاق، دستگیری، کمک کردن، یتیم‌نوازی، حل مشکلات و فقرزدایی می‌پردازند، سبب تداوم عمل خیر شده و حتی کسانی که در این اعمال کوتاهی می‌کنند را تشویق به انجام آن اعمال می‌کند.

وی با اشاره به اینکه مبادا بزرگی شخصی به‌واسطه جایگاهش سبب شود تا رنج اندکش، زیاد شمرده شود، افزود: همچنین نباید جایگاه پایین شخصی سبب شود تا تلاش‌های زیاد و سترگ آن، کوچک دیده شود.

دبیر کل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) با بیان اینکه مسؤول در جامعه اسلامی برای تحقق عدالت و مساوات، وظایف زیادی دارد، گفت: انسان وقتی در جایگاهی قرار می‌گیرد توقع و انتظار از او بیشتر می‌شود و اگر مسؤول و کارگزاری، دست به خیانت زد و مأموران مخفی بر صحت این امر گواهی دادند، باید برخورد تند و شدیدی نسبت به آن کارگزار صورت گیرد.

رمضانی به مجازات خیانت‌کار در کلام امیرالمؤمنین (ع) اشاره کرد و افزود: کیفر شخص خیانت کننده، تنبیه بدنی، بازگرداندن اموال نامشروع به‌دست‌آمده، معرفی به صفت خیانت‌کار و محرومیت از مسؤولیت حکومتی است و خیانت هر مسئول حکومتی در هر جایگاهی اگر محرز و مسلم شد، باید با شدیدترین شکل مورد برخورد و مجازات قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه همه مردم حتی در دورترین منطقه کشور به دنبال تحقق و چشیدن طمع عدالت در جامعه هستند، بیان کرد: بخش قضایی باید نسبت به خیانت‌کاران برخورد جدی داشته باشد و امنیت قضایی ایجاد کند.

به گفته نماینده ولی‌فقیه در مجلس خبرگان رهبری، امام علی (ع)، شخصیتی است که شب‌ها همواره عبادت می‌کند، در میدان رزم با شجاعت می‌جنگند و زمانی که حاکم جامعه است، نسبت به متخلفین و خیانت‌کاران با جدیت برخورد می‌کند و شخصیت اخلاقی و عرفانی امیرالمؤمنین (ع)، منافاتی باشخصیت قاطع ایشان در برخورد با خیانت‌کاران ندارد.

انتهای پیام/۸۴۰۰۸

 


به این نوشته امتیاز بدهید!

farsnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×