» دسته‌بندی نشده » تولید ۳۰ درصد برنج کشور در گیلان

تولید ۳۰ درصد برنج کشور در گیلان

اردیبهشت ۶, ۱۴۰۰ 2۰

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، ارسلان زارع ظهر امروز در آیین آغاز کشت مکانیزه برنج در گیلان در شهرستان شفت، با بیان اینکه برنج یکی از محصولات استراتژیک گیلان است، اظهار کرد: در سال‌های اخیر با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، میزان وابستگی به واردات برنج از کشورهای دیگر کاهش‌یافته علیرغم محدودیت‌های آبی و زمین با استفاده از فرآیند مکانیزاسیون و انجام تحقیقات در زمینه بهبود ارقام و گونه‌های برنج، در این سال‌ها شاهد افزایش کمیت و کیفیت محصول برنج بودیم.

وی با اشاره سهم ۳۰ درصد برنج کشور در گیلان درصدی گیلان در تولید برنج کشور افزود: سالیانه یک‌میلیون و یک‌صد هزار تن شلتوک برنج در گیلان تولیدشده نقش مکانیزاسیون در مدیریت بهینه مصرف آب، کیفیت و نیز کمیت محصول بسیار مهم است.

استاندار گیلان به حمایت‌های دولت دراین مدت از شالیکاران اشاره کرد و گفت: با حمایت‌های دولت و استقبال مردم از تولیدات برنج گیلان، سهم گردش مالی این محصول در گیلان طی سال گذشته ۱۵۰ هزار میلیارد ریال بوده و هزار بهره‌بردار مستقیم در این عرصه فعالیت دارند.

استاندار گیلان با تأکید بر لزوم توجه به کاشت و برداشت مکانیزاسیون محصول برنج در این استان بیان کرد: با توجه به استقبال کشاورزان، برنامه‌های حمایتی دولت در پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت و توسعه ماشین‌آلات کشاورزی در فرآیند کاشت، داشت و برداشت، مجموعه بهره‌مندی از مکانیزاسیون به حدود ۷۰ درصد رسیده است.

زارع با اذعان به اینکه میزان نزولات آسمانی در زمستان و بهار امسال به نسبت سال گذشته با کاهش ۳۰ درصدی مواجه بوده است، تصریح کرد: بر اساس آمار سازمان هواشناسی، میزان نزولات جوی و بارش‌ها در فصل زمستان سال گذشته و بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل و دوره میان‌مدت و بلندمدت نشان‌دهنده کاهش جدی بیش از ۳۰ درصدی است.

وی نقش موسسه تحقیقات برنج در تولید ارقام جدید برنج در کشور را بسیار مهم دانست و گفت: موسسه تحقیقات برنج کشور مستقر در گیلان طی سال‌های اخیر با تحقیقات صورت گرفته، توانسته‌ ارقامی با ترکیب گونه‌های بومی را به کشاورزان ارائه کند که نیازمند آب کمتر بوده و در شرایط خشک‌سالی و تنش آبی نیز مقاومت بیشتری دارد.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷


به این نوشته امتیاز بدهید!

farsnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×