» دسته‌بندی نشده » جهل بزرگترین دشمن انسان است

جهل بزرگترین دشمن انسان است

اردیبهشت ۳, ۱۴۰۰ 2۰

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، آیت‌الله رضا رمضانی گیلانی در جمع خبرنگاران با اشاره به برکات ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: ماه مبارک رمضان فرصتی برای انسان است تا خود را از جهل و ضررهایش نجات دهد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) به دعاهای رهایی از جهل مانند دعای روز سوم ماه مبارک رمضان اشاره و تصریح کرد: جهل و نادانی، بزرگترین بیماری جامعه بشری است که هر چه گسترده شود، انسان را از هویت، شخصیت و حیات علمی، معنوی و انسانی دور می‌کند.

وی ماه مبارک رمضان را عاملی برای دوری از جهالت دانست و گفت: در این ماه، توجه انسان نسبت به خداوند بیشتر می‌شود و این یکی از دلایل رهایی از جهل است.

رمضانی با بیان اینکه انسان در ماه رمضان سعی می‌کند از توجه به خداوند بیشتر بهره ببرد، افزود: بزرگترین جهل این است که انسان نسبت به خودش جاهل و نادان باشد. 

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه در برخی از روایات آمده که بدترین نوع نادانی، افتخار کردن به نادانی خود است، گفت: جهالت عده‌ای در حدی است که حتی سعی نمی‌کنند در مسیر دانایی قرار بگیرند. 

وی با اشاره به اینکه برخی افراد این تصور را دارند که هر چه می‌دانند را باید نقل کنند، بیان کرد: این اقدام نوعی جهالت است، چون گاهی برخی سخنان، سبب اختلاف بین افراد، گروه‌ها، شهرها و قبیله‌ها می‌شود.

رمضانی به آفات و ضررهای جهالت اشاره کرد و افزود: امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه از کسانی که با جهل زندگی می‌کنند، شکایت می‌کند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه مرگ جاهل، گمراهی است، بیان کرد: جهل بزرگترین دشمن انسان است که به جامعه بشری ضربه زده و آن را از اهدافش جدا کرده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشتارها، ظلم‌ها و بی‌عدالتی‌ها، تبعیض و مشکلات اجتماعی به واسطه جهل به وجود آمده است، گفت: منشأ بسیاری از این مشکلات جهل است و امام رضا(ع) در تعبیری دشمن انسان را جهل انسان دانسته است.

رمضانی اساس بدی‌ها را جهل معرفی کرد و افزود: همین جهل باعث می‌شود که فرد و جامعه فاسد شود و انسان در مسیر کفر و شرک قرار بگیرد. 

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه جهل سبب کوته‌نظری، انحراف عقیدتی و اخلاقی، خودشیفتگی، خود بزرگ بینی، خود رأیی، لجاجت و تکبر می‌شود، بیان کرد: افراط و تفریط از نتایج جهل است و از انسان جاهل، قضاوت سریع و موضع گیری تند، سر می‌زند.

وی جهل نسبت به خود را عامل بی‌هویتی در انسان دانست و افزود: باید از خدا بخواهیم که به ما قدرت مبارزه با جهالت را بدهد؛ مبارزه با جهالت باعث می‌شود که هم خود و هم جامعه نجات پیدا کند.

انتهای پیام/۳۳۸۹


به این نوشته امتیاز بدهید!

farsnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×