رسول فرخی میکال امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در رشت با بیان اینکه پیشرفت هسته‌ای جمهوری اسلامی نشان‌دهنده توانمندی دانشمندان هسته‌ای در این کشور است، اظهار کرد: دارا بودن از دانش صلح‌آمیز هسته‌ای از نیازهای اساسی جمهوری اسلامی بوده و مذاکره در خصوص ممنوعیت در اختیار داشتن دانش هسته‌ای غیرمعقول است.

وی با اشاره به‌اتفاق رخ‌داده در نیروگاه هسته‌ای نطنز گفت: این اتفاق بی‌شک جنایت علیه بشریت بوده و هدف قرار دادن یکی از تأسیسات هسته‌ای به‌طور یقین یک جنایت جنگی است.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان با انتقاد از سکوت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص حادثه نطنز افزود: یکی از وظایف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علاوه بر نظارت، صیانت و همچنین همکاری با سازمان‌های هسته‌ای کشورهای است، ولی این آژانس در مواقع مختلف در قبال این‌چنین حملاتی سکوت کرده و هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهد.

فرخی با اذعان‌ به اینکه دلیل محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران در نیروگاه هسته‌ای نطنز جای تأمل دارد، بیان کرد: بر اساس بند پنج برجام تمام فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی در نیروگاه هسته‌ای نطنز محدود می‌شد زیرا دسترسی به نطنز برخلاف نیروگاه هسته‌ای فوردو راحت بوده و زمینه خراب‌کاری را فراهم می‌کند.

وی با تأکید لزوم بر اقدام متقابل جمهوری اسلامی در مذاکرات وین در خصوص حادثه هسته‌ای نطنز تصریح کرد: تجربه ثابت کرده رژیم صهیونیستی بدون هماهنگی آمریکا کاری انجام نمی‌دهد، لذا به این دلیل عاقلانه و شاید حداقل‌ترین کار، ترک مذاکره توسط تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در وین است زیرا در غیر این صورت استکبار گستاخ‌تر می‌شود.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان از امضای بیانیه‌ای در مجلس در خصوص پاسخ متناسب و مرتبط به استکبار توسط دولت به حادثه هسته‌ای نطنز شد و گفت: نمایندگان مجلس با امضای بیانیه‌ای خواستار اقدام متناسب دستگاه‌های مسؤول و مرتبط برای پاسخ به حادثه تروریستی در نطنز شده و این امر تاکنون به امضا ۴۰ نماینده رسیده است.‌

انتهای پیام/۸۴۰۰۸