به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، صبح امروز به مناسبت سالروز درگذشت سیروس قایقران اسطوره فوتبال کشور با حضور جمعی از مسؤولان، پیشکسوتان باشگاه ملوان و دوستداران قایقران با سوگواری و نوحه‌خوانی بر مزار این چهره دوست‌داشتنی گیلان و ایران برگزار شد.

سیروس قایقران اول بهمن‌ماه ۱۳۴۰ محله کلویر بندر انزلی پا به عرصه هستی نهاد، سیروس از همان ابتدای کودکی به فوتبال در زمین‌های خاکی کلویر روی آورد و بااستعداد درخشانش به عضویت تیم فوتبال منتخب آموزشگاه‌ها درآمد.

وی در سن ۱۶ سالگی در سال ۱۳۵۶ موفق شد به‌عنوان یکی از مهره‌های اصلی در تیم‌های نوجوانان و جوانان ملوان استعدادهای خود را به نمایش بگذارد و با مهارت‌های منحصربه‌فردش ملوان را به رتبه قهرمانی باشگاه‌های گیلان رساند.

وی در سال‌های ۵۷ تا ۶۳ افتخارات زیادی را برای ملوان و گیلان به ارمغان آورد مانند دوگلی که وارد دروازه پرسپولیس کرد و یا گل زیبایی که وارد دروازه تیم منتخب مازندران نمود سیروس در سال ۱۳۶۳ به تیم ملی دعوت شد و در سال ۱۳۶۶ تنها فوتبالیست شهرستانی بود که دهداری بازوبند کاپیتانی تیم ملی ایران را به بازوان او بست.

در سال ۱۳۶۷ در جام ملت‌های آسیا در قطر، تیم ملی ایران با رهبری سیروس به مقام سومی دست‌یافت و در سال ۱۳۶۹ تیم ایران را با گل‌های زیبایش پس از ۲۰ سال به قهرمانی دربازی‌های آسیایی پکن رساند.

سیروس به الاتحاد قطر پیوست و بعد از مدتی بازی در قطر، مجدداً به تیم اول خود ملوان پیوست و این تیم را قهرمان جام حذفی و راهی مسابقات آسیایی کرد سیروس در سال ۱۳۷۲ به‌عنوان بازیکن و سپس مربی به تیم کشاورز تهران پیوست و نتایج قابل‌توجهی به دست آورد.

وی سپس به تیم دسته دومی مسعود هرمزگان پیوست و مدتی در آنجا مشغول به مربیگری شد  وی در سال‌های ۱۳۷۶ و ۷۷ بارها تمایل خود را برای بازگشت به ملوان به‌عنوان بازیکن یا مربی اعلام کرد اما در اوایل سال ۷۷ که وی برای تعطیلات نوروز همراه خانواده‌اش به انزلی آمده بود در بازگشت و درحالی‌که همراه فرزند، همسر و برادر همسرش در اتومبیل رنوی خود عازم تهران بود در حوالی امامزاده هاشم با کامیون خاور تصادف نمود که منجر به فوت وی و فرزندش گردید.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷