به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، در نخستین روزهای اسفند سال ۹۸ بود که اولین مورد کرونا در کشور شناسایی و به فاصله چند روز این ویروس منحوس خود را به گیلان رساند و کام مردم دیار میرزا را تلخ کرد.

اگرچه ابتدا همگان کووید ۱۹ را به‌مانند دیگر ویروس‌های شناخته‌شده در دنیا می‌شناختند ولی طولی نکشید که این ویروس، مرموز و خطرناک بودن خود را نشان داد به‌طوری‌که در همان اسفندماه سال ۹۸ روزانه ۸۰۰ تا یک‌هزار نفر در گیلان به این ویروس مبتلا و در بیمارستان‌های استان بستری می‌شدند.

علیرغم کمبود امکانات و لوازم پزشکی، کادر درمانی گیلان به‌خوبی و با مجاهدت‌های فراوان توانستند کووید ۱۹ را در چندین مرحله کنترل و آرامش نسبی را به جامعه تزریق کنند

به این و بعد از گذشت یک‌سال از آن روزهای سخت و دشوار خبر تولید و وارد شدن واکسن کرونا کمی از تلخی کادر درمان را جبران و لبخند را به لب‌های آنان آورد و در تاریخ ۱۲ بهمن سال گذشته نخستین مرحله واکسن در بین ۳۰۱ نفر از کادر درمان گیلان توزیع‌شده و این روند کماکان ادامه‌دار است.

ولی توزیع واکسن کرونا در گیلان به همین یک مرحله ختم نشده و اسفندماه ۹۹ یک‌هزار و ۵۲۴ دز واکسن کرونا وارد گیلان که از این تعداد ۹۷۰ دز برای پرسنل درمانی، ۵۰ دز برای پرسنل آزمایشگاه‌ها که نمونه‌گیری کرونا در آن آزمایشگاه انجام می‌شود تزریق و همچنین بسته ۲۰۰ تایی برای سالمندانی که در خانه‌های سالمندان هستند و ۱۵۰ دوز هم برای جانبازان شیمیایی ریوی اختصاص داده‌شده است.

این توزیع واکسن کرونا در میان گروه‌های حساس و پرخطر میزان آمار ابتلا و افراد بستری در بیمارستان‌های گیلان را به شکل قابل‌توجهی کاهش داد تا اینکه با شروع تعطیلات نوروز موج سنگین از مسافر به گیلان سفر و همین امر منجر به آغاز پیک جدید کرونا در گیلان شد به‌طوری‌که در دو روز گذشته ۶۰۰ بیمار کرونایی در این استان شناسایی شدند‌.

بااین‌حال و به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از امروز سه هزار و ۲۳۰ دُز واکسن کرونا در گیلان تزریق که از این تعداد یک‌هزار و ۷۰۰ دُز این واکسن به‌نظام پزشکی و یک‌هزار و ۵۰۰ دوز به مراکز اورژانس و بهداشتی استان داده می‌شود‌.

آبتین حیدرزاده تزریق واکسن کرونا در گیلان را به‌منزله اتمام کووید ۱۹ نمی‌داند زیرا معتقد است پیک چهارم و بسیار شدید کرونا در این استان آغاز و هم‌اکنون سه شهرستان رودبار، رودسر و لنگرود در وضعیت قرمز و سه شهرستان رشت، آستارا و آستانه‌اشرفیه در وضعیت نارنجی کرونایی بوده و ممکن است شرایط در گیلان بدتر شود.

انتهای پیام/۸۴۰۰۸