به گزارش گیلسو، محمد راستاد در مراسم آغاز عملیات اجرایی احداث بندر چند منظوره چاف و چمخاله در شهرستان لنگرود، گفت: امیدواریم با اجرایی شدن این پروژه بندری، یک ظرفیت جدید به بنادر کشور اضافه شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه باید از ظرفیت‌ها و مزیت‌های حوزه دریایی کشور و استان گیلان استفاده شود، بیان‌کرد: در حال حاضر میزان استفاده از ارزش افزوده دریا بسیار ناچیز است. لذا برای بهره‌برداری بیشتر و توسعه تجارت ساحلی تلاش بیشتری نیاز است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: باید با ایجاد ظرفیت‌های جدید همانند بندر چمخاله در راستای توسعه صادرات نوار ساحلی و همچنین بخش ترانزیت در قالب توافقنامه گام برداریم.

وی با بیان اینکه سازمان بنادر و دریانوردی آماده سرمایه‌گذاری در نوار ساحلی کشور و توسعه تجارت ساحلی را دارد از فعالان اقتصادی خواست از تسهیلات در نظر گرفته شده در این حوزه برای ایجاد کارهای روبنایی، تاسیسات رفاهی، گردشگری و دریایی استفاده کنند.

راستاد در ادامه با اشاره به اینکه توجه به این حوزه سبب توسعه تجارت ساحلی، ارتباط با کشورهای همسایه، رونق بخش گردشگری و بهره‌برداری مناسب از مواهب دریا می شود، گفت: امسال موفق به جابجایی ۲۰۰ هزار تن کالا از بنادر شرقی به بنادر غربی شدیم .

حمید رضا آبائی مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان ضمن تشریح اقدامات سازمان در بحث افزایش مراودات تجاری با کشورهای حاشیه خزر و اقدامات انجام شده گفت :  توسعه زیرساخت های منطقه نقش مهمی در  توسعه گردشگری دریایی خزردارد وی با  اشاره به مشخصات بندر چند منظوره چمخاله خاطر نشان کرد : مطالعات پایه این طرح ها توسط شرکت مهندسین مشاور پویا طرح پارس انجام پذیرفته و عملیات اجرایی آنها نیز توسط شرکت مشیران آغازمی شود آبائی افزود : این پروژه با کاربری مسافری – گردشگری ؛ با دارا بودن  ۴ هکتار مساحت حوضچه بندر و میزان سرمایه گذاری ۷۳میلیارد تومان از محل اعتبارات داخلی سازمان و بنادر؛عملیات اجرایی آن آغاز می گردد.

وی همچنین  مدت زمان تکمیل پروژه را ۳۶ ماه عنوان نمود و گفت: برای این پروژه دو منظوره راه سنگی به طول ۸۰ متر؛ پل دسترسی ۳۵۲ متر؛ ۲ بازوی اصلی به طول ۵۵ متر و بازوی فرعی ۳۵۵ متری طراحی شده است‌.

مهندس لاهوتی در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد شهید دهگان، گفت: اصراربنده برای اجرایی شدن عملیات این پروژه احترام به این بزرگ مردی که منشا اثرات ماندگاربوده؛  شهیدی که همه جا رد پای خوبی از او به یادگارمانده است .

وی در ادامه  با بیان اینکه در استان گیلان در بخش دریایی و اقتصاد دریا محور کارهای زیادی بایستی انجام شودافزود : سالانه شش میلیون تن بار از استان گیلان به کشورهای آسیایی میانه جابجا میشود که این مقدار میتواند به ۱۰۰ میلیون تن افزایش یابد.

نماینده لنگرود در مجلس اظهار کرد: طرح توسعه بندر مسافری چمخاله در مجاورت تلاقی رودخانه های لنگرود و شلمانرود با دارا بودن موقعیت بی نظیر در سواحل ماسه ای دریای خزر است که از جمله زیباترین ومناسب ترین منطقه ساحلی برای اهداف طرحهای مسافری داخلی و خارجی و گردشگر دریایی به شمار می رود   مهندس مهرداد لاهوتی اظهار کرد : با توجه به ظرفیت های خوبی که در بحث گردشگری وجود دارد باید زیرساخت های گردشگری به سرعت ساخته شود و توسعه گردشگری دریایی در ایجاد اشتغال بسیار موثر است.

وی در بخش دیگر سخنانش خاطر نشان کرد : همزمان با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه زیر بنایی در لنگرود در غالب دو سد لاستیکی ، بیمارستان ۱۳۷ خوابه ، پایگاه امداد هوایی و کنار گذر لنگرود  و…افتتاح میشود .

دکتر سالاری استاندار گیلان در رابطه به نحوه همکاری و تعامل در خصوص تدوین شیوه نامه جهت بهره مندی از ظرفیت رودخانه ها برای گردشگری ساحلی و دریایی اشاره نمود وافزود : جهت رونق اشتغال مردم منطقه بواسطه از مواهب دریا اقدامات خوبی در نظر گرفته شده است  و انتظار داریم بندر چمخاله راهبردی برای رشد میزان فعالیت بنادر شمالی کشور و افزایش مراودات تجاری با کشورهای حاشیه خزر باشد.

انتهای پیام/

  • نویسنده : آمنه جعفری