به گزارش خبرگزاری فارس از رضوانشهر، این شهرستان زیبا در شمال غربی استان سرسبز و بهشتی گیلان، بین سواحل دریای بزرگ کاسپین و در میان رشته‌کوه‌های زیبا و بهاری تالش قرار دارد و از دو بخش جلگه‌ای و کوهستانی تشکیل‌شده است.

شهرستان رضوانشهر بین شهرستان‌های تالش، بندرانزلی، صومعه‌سرا، ماسال و خلخال واقع‌شده و به همین دلیل مردم این منطقه به چندین گویش تکلم می‌کنند که تالشی و گیلکی نمونه‌ای از آن‌هاست.

موقعیت جغرافیایی این شهرستان زیبا، موجب شده تا رضوانشهر به‌عنوان گلوگاه ارتباطی بخش‌های مرکزی، غربی و شمالی استان محسوب شود، چنان‌که شاهراه ارتباطی گیلان به استان اردبیل و کشورهای قفقاز و روسیه محسوب می‌شود.

اگر از آب‌و‌هوای آلوده شهرهای صنعتی و ماشینی خسته شده‌اید و نیاز دارید کمی به ریه‌های خود استراحت دهید و از دود اتومبیل‌ها و کارخانه‌ها دوری‌کنید، حتماً باید از هوای دلپذیر رضوانشهر استنشاق کنید، چراکه هوای مرطوب و پاکیزه جلگه‌ای رضوانشهر و هوای نیمه مرطوب آن در کوهستان‌ها حتماً شمارا به برای پرسه زدن در این هوای بهشتی سرسبز وسوسه خواهد کرد.

همسایگی با کوه‌های سر به فلک کشیده و سواحل رؤیایی و حیات‌بخش دریای کاسپین این شهرستان با طبیعت بسیار زیبا و سرسبز و داشتن دریا و انبوهی از کوه‌های سر به فلک کشیده زیبایی‌های رضوانشهر را بی‌نظیر کرده است.

شهرستان رضوانشهر در ساحل جنوب غربی دریای خزر و ۶۳ کیلومتری شهر رشت واقع‌شده و دارای دو بخش مرکزی و بخش پره سر است که رودخانه شفا رود از شمال شرقی آن وارد دریای نیلگون کاسپین می‌شود.

مسجد اسپی مزگت

 

اسپی مزگت از عجایب هفتگانه گیلان

یکی از بناهای تاریخی و بی‌نظیر این شهرستان مسجد سفید (اسپی مزگت) است که در دهستان دیناچال بخش پره سر واقع‌شده که با گذر از دل جنگل‌های سرسبز این منطقه زیبایی خاصی به این مکان بخشیده؛ این مسجد تاریخی و سفید (اسپی مزگت) با قدمت هزارساله یکی از عجایب هفتگانه گیلان است.

اسپی مزگت در روستای کیشه خاله در شمال دیناچال یکی از دهستان‌های رضوانشهر واقع‌شده، دهستان دیناچال دارای ۳۰ آبادی است که مرکز آن بازار دیناچال بوده و کیشه خاله یکی از آبادی‌های آن به شمار می‌آید، مردم این منطقه تالش هستند و به زبان تالشی سخن می‌گویند.

بنای اسپی مزگت یا مسجد سفید، باقی‌مانده یک آتشکده زرتشتی قدیمی و بزرگ پیش از اسلام است که رواق چهارگوش داخلی آن محل نگهداری آتش مقدس بوده و مردم برای عبادت در دهلیزهای کناری آن می‌ایستادند، برخی از روایات حاکی از آن است که بنای مسجد مربوط به دوره ساسانی است.

آبشار ویسادار پره سر

آبشار ویسادار پره سر

نمی‌شود به رضوانشهر سر زد و چشمه جوشان و آبشار زیبا و نیلگون ویسادار را نادیده گرفت، این آبشار ۲۵ متر ارتفاع دارد و از این حیث سومین آبشار مرتفع گیلان است، ویسادار که در زبان تالشی به معنی (سایه درخت بید است) در ۱۳ کیلومتری غرب پره سر و رضوانشهر و در قلب کوه‌های تالش قرار دارد، مسیر رسیدن به این آبشار زیبا از داخل شهر پره سر و سه‌راه احمد است.

آبشار ویسادار که گویی مانند عروسی زیبا دل به داماد سرو قامت خود، کوهستان‌های زیبای رضوانشهر داده است در کشاکش کوه و جنگل و در این دلدادگی طبیعت صحنه‌ای عجیب و حیرت‌انگیز از عظمت خلقت پروردگار را پیش چشم بینندگان متجلی می‌کند.

روستای ارده

روستای بهشتی اَرده

گاهی در فیلم‌های تلویزیونی، روستاها و مناطق کوهستانی بکری را می‌بینیم که دلمان می‌خواهد کاش چنین جایی زندگی می‌کردیم یا حداقل کاش گاهی به چنین مکان‌هایی سفر می‌کردیم، حتی گاهی پیش می‌آید که با خود بگوییم اصلاً مگر چنین مناطق زیبایی در ایران هم وجود دارد؟ بله، البته ایران زیبای ما پُر است از طبیعت و روستاهای بکر و دست‌نخورده که بسیاری از آن‌ها هنوز به مردم معرفی نشده‌اند.

شهرستان رضوانشهر در استان سرسبز و بهشتی گیلان یکی از این روستاهای بکر و کوهستانی را در خود جای‌داده و با کوهستان‌های جنگلی‌اش به نیکی از آن محافظت می‌کند.

این روستای زیبا که آن را با نام اَرده می‌شناسیم، در دره‌ای سرسبز قرارگرفته، کوه‌های دنباله‌دار تالش در نوار شمال غربی دریای زیبا و نیلگون کاسپین، چشم‌اندازهای رؤیایی و بسیار زیبایی در این روستا خلق کرده به‌طوری‌که می‌توان آن را بهشت عکاسان نامید.

هوای ییلاقی روستای بهشتی ارده، شمارا چنان شگفت‌زده و بانشاط می‌کند که حتی اگر در میان‌سالی به سر می‌برید دلتان برای دویدن در این زمین نرم و مرطوب و هوای پاکیزه و دلپذیر ارده غَنج برود، اگر قصد یک‌شب اقامت در منطقه‌ای سرسبز و خنک را دارید، کافی است شبی را در جنگل و زیر آسمان پرستاره روستای ارده سر کنید.

 

خانه امان‌الله خان ساسانی

هر فرد برای انتخاب‌های خود معیار و علاقه متفاوتی از دیگران دارد و شاید بنا بر آنچه در طب ایرانی و اسلامی از آن با نام مزاج یاد می‌کنند، این تفاوت در امزجه است که تفاوت سلایق و علایق بشر را منجر می‌شود، اختلاف‌سلیقه در افراد یک خانواده نیز مشهود است و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که فرد فرد افراد یک خانواده بتوانند همیشه نقطه اشتراکی در انتخاب‌های خود داشته باشند، این تفاوت‌ها در مسافرت‌ها بیشتر به چشم می‌آید، برای مثال شاید یک فرد بخواهد تعطیلات خود را در کنار دریا سپری کند و دیگری علاقه‌مند به بازدید از اماکن تاریخی باشد.

شهرستان رضوانشهر از حیث وسعت و تنوع اماکن و ابنیه تاریخی چنان سرشار از جاذبه است که محال است برای هر سلیقه‌ای مکانی برای دیدن و جایی برای رفتن نداشته باشد، خانه قدیمی امان‌الله خان ساسانی در اطاق سرای پونل، حتماً تاریخ دوستان و علاقه‌مندان به ابنیه تاریخی را جذب زیبایی و قدمت خود خواهد کرد.

خانه تاریخی امان‌الله‌خان ساسانی مربوط به دوره قاجار است و در سال ۱۳۸۳ به‌عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسید، معماری این اثر تاریخی با نشانه‌هایی همچون ارسی، پنجره‌های مشبک،گچ‌بری و سفال از معماری بومی گیلان محسوب می‌شود.

 

پل خشتی پونِل

سفر به یک استان زیبا و بازدید از تنها یک مکان تاریخی چندان دل‌چسب نیست، تاریخ دوستان و علاقه‌مندان به اماکن و ابنیه قدیمی و کهن در یک سفر بهشتی چیزی فراتر انتظار دارند و قطعاً پل خشتی پونِل موجب رضایت گردشگران از این حیث خواهد شد، این پل در مسیر ارتباطی بین اردبیل به خراسان که مسیر آمدوشد مردم درگذشته بود ادامه پل‌های شاه‌عباسی است.

قدمت پل آجری و تاریخی پونل به زمان صفویه بازمی‌گردد و مانند دیگر پل‌های دوران حکومت «شاه‌عباس صفوی» از سنگ و آجر ساخته‌شده است، این پل که در ۱۴ کیلومتری جاده رضوانشهر به تالش قرار دارد، دارای ۳۰ متر طول و یک دهانه بزرگ با طاق جناقی و عرض دو و نیم متر و جان‌پناهی به ارتفاع ۴۰ سانتی‌متر است.

 

قلعه امیر ساسان

اما تاریخ این شهرستان دیدنی به همین‌جا خلاصه نمی‌شود، گویا رضوانشهر از گذشته مورد توجه حاکمان وقت بوده که در ییلاقات این شهرستان اوقات خود را سپری می‌کردند و البته که بهترین مکان را برای بهره بردن از آب‌وهوای بهشتی گیلان انتخاب می‌کردند.

وجود قلعه امیر ساسان در روستای بیاچال رضوانشهر گواهی می‌دهد که قدمت این شهرستان بسیار بالاست، اما متأسفانه بقایای این قلعه تاریخی از بین رفته و به‌صورت نیمه مخروبه درآمده است، این قلعه جزو اقامتگاه‌های ییلاقی حاکمان تالش دولاب محسوب می‌شده است، تالش دولاب نام منطقه‌ای بزرگ است که امروزه شهر رضوانشهر بخش بزرگی از آن را تشکیل می‌دهد و  از شمال به اسالم و از غرب به خلخال و از جنوب به شاندرمن  محدود است.

این بنای تاریخی مخروبه در ۲۷ بهمن ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، امید است تاریخ دوستان و مسؤولان میراث فرهنگی و گردشگری گیلان وخصوصاَ شهرستان رضوانشهر نسبت به مرمت، بازسازی و احیای این قلعه تاریخی حساسیت و توجه بیشتری داشته باشند تا بیش از این شاهد نابودی آثار ملی و تاریخی باارزش در سطح استان نباشیم.

 

پل خشتی شفارود

درگذشته پل‌ها نشان از ترقی بودند و حاکمان شهرها برای نشان دادن قدرت و پیشرفت خود و به‌منظور تسهیل دررفت و آمدها اقدام به ساخت پل می‌کردند، اما آنچه از معماری تاریخی و اسلامی ایران حاکی است، درگذشته  علاوه بر استحکام و ماندگاری به زیبایی ظاهری ابنیه نیز دقت خاصی می‌شد.

پل تاریخی شفا رود یکی از بناهای دوران حکومت قاجاریه است که بر روی رودخانه شفا رود در کنار جاده رضوانشهر به تالش بناشده، این پل به سبک خاصی که کمتر در ساخت پل‌های ایرانی دیده می‌شود، ساخته‌شده؛ بدین‌صورت که در دو طرف طاق و روی پای آن، دو ستون نمای مخروطی شکل و در بدنه کناری شمال پل، دو طاق‌نما کارکرده‌اند، مصالح به‌کاررفته در احداث پل شفا رود، آجر و ساروج است.

 

 

پارک جنگلی گیسوم

شاید عده‌ای تصور کنند با صنعتی شدن و ماشینی شدن زندگی‌های جدید، دیگر چیزی به نام سحر و جادو وجود ندارد و طبیعتی که دستکاری‌شده بشر است جذابیت‌های اولیه خود را ازدست‌داده اما جنگل گیسوم ثابت می‌کند که حتی مصنوعی شدن پارک‌ها نمی‌تواند شمایل اصلی یک جنگل اسرارآمیز را محو و نابود کنند.

پارک جنگلی گیسوم یا پارک جنگلی دکتر درستکار از دیدنی‌ترین نقاط استان گیلان است که در ۱۴ کیلومتری شهرستان رضوانشهر در قرار دارد، جاده این پارک جنگلی در مسیر رسیدن به دریای عظیم کاسپین، دالانی سبزرنگ و جذاب و جنگلی اسرارآمیز، با درختانی سر به فلک کشیده در خود دارد که اگر بیش از تنها پنج دقیقه در این دالان قدم بزنید هوش ازسرتان می‌رود و ناخودآگاه سرتان گرم تماشای این جاده رؤیایی خواهد شد.

پارک جنگلی دکتر درستکار، بقعه امین السطان (غریب بنده)، بقعه سید شرف‌الدین، مجتمع ساحلی تازه‌آباد، مجتمع ساحلی پره سر، مناطق کوهستانی دوران، زندانه، برزکوه، از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است.

زبان رایج رضوانشهر شامل (تالشی و گیلکی) است و اقتصاد مردمان زحمتکش و مهربان این منطقه بر پایه کشاورزی، دامداری است که از این راه امرارمعاش می‌کنند و مهم‌ترین محصولات کشاورزی این شهرستان برنج، گندم، جو، ذرت، ماهی و پرورش دام است سوغات رضوانشهر شیرینی‌های محلی، داروهای گیاهی، برنج، عسل، ماهی، جاجیم، گیلیم و لباس‌های محلی است.

 

 

دیدن این همه مکان زیبا و قدم زدن در جاده رؤیایی جنگل گیسوم و گذر از تپه‌های روستاهای بهشتی این شهرستان زیبا قطعا در یک روز امکان‌پذیر نیست و از آنجا که استان گیلان، در تنوع غذایی نیز خلاق و پیشرو است، مطمئناََ نمی‌شود از امتحان کردن غذاهای گیلانی چشم‌پوشی کرد؛ پس حتماََ اگر قصد سفر به رضوانشهر را دارید برنامه خود را برای اقامتی چند روزه تنظیم کنید.

پایان پیام/۸۴۰۰۷
منبع