به گزارش گیل سو ۲۴ گیلان، محمد جمشیدی چناری/ شهید احمد عطا آفرین در سوم آذر ماه ۱۳۳۴ در خانواده‌ای مذهبی و متدین در شهر رشت دیده به جهان گشود.

وی دوران کودکی و طفولیت را در کنار خانواده سپری کرد و با توجه به علاقه فراوان به کسب علم دانش راهی مقطع ابتدایی شد و بعد از آن مراحل تحصیلی را یکی از پس دیگری پشت سر گذاشت و موفق شد مدرک کاردانی را دریافت کند.

شیوه ترک تحصیل او به این گونه بود که در سال ۱۳۵۶ و زمانی‌که تظاهرات مردمی علیه رژیم منحوس پهلوی اوج گرفته بود، ایشان را از دانشگاه تبریز اخراج کردند، پس از آن او به عنوان دبیر ادبیات در بخش لشت‌نشاء شهرستان رشت مشغول به تدریس شد.

وی بنا به سنت پیامبر اکرم (ص) در سال ۱۳۵۵ ازدواج کرد و حاصل این ازدواج ۱۸ ماهه یک دختر شد، که آن دختر نیز مانند پدر خود اکنون معلم است و از لحاظ رفتاری نیز شباهت بسیار زیادی با پدر خود دارد.

او اهل تجملات نبود و رفتار او در محیط خانه نیز نمونه‌ای بارز از اخلاق حسنه بود، توجه به قشر نیازمند از دیگر رفتارهای شاخص آقا احمد بود که در این راستا نیمی از حقوق خود را صرف کمک به فقرا می‌کردند.

وی در کنار تدریس به حوزه هنر و شاعری نیز علاقه‌مند بود و همواره کتاب‌هایی که حضرت امام خمینی (ره) بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی ایران توصیه می‌کردند را تهیه و مطالعه می کرد و در راه ترویج علوم و دانسته‌های خود نیز بسیار فعال بود.

او در منزل همواره از اهداف خود صحبت و با این مطالب شناخت همسرش را از امام خمینی (ره) بیشتر می‌کرد و در زمینه پخش اعلامیه‌های امام خمینی (ره) نیز تلاش بسیاری کرد و بطور کلی در تمام جلسات مردمی، در رسیدن ملت به انقلاب اسلامی موثر بود و حضوری چشمگیری داشت.

 شهید احمد عطاآفرین در ساعت هشت صبح روز جمعه، ششم بهمن ماه سال ۱۳۵۷ از منزل خارج شد و به میدان شهرداری رشت رفت و در حاشیه تظاهرات مردمی، توجه ایشان به کشته‌شدن یکی از تظاهرکنندگان توسط مامور رژیم شاهنشاهی جلب می‌شود و پس از آن با این مامور درگیر شده و مورد اصابت سه گلوله از سوی این مامور قرار می‌گیرد.

 پس از اصابت تیر، وی هنوز زنده بود اما در همان موقع فردی با ضربه بیل به سر شهید عطاآفرین منجر به شهادت ایشان می‌شود و پیکرش تا ساعت ۱۳ عصر در زیر نور آفتاب قرار می‌گیرد.

 در زمان تحویل پیکر ایشان نیز بسیار سخت‌گیری به عمل آمد و برای هر تیر مبلغ ۷۰۰ تومان از خانواده کسب کردند و شرط شد تا در زمان تدفین ایشان، تظاهرات و فعالیت سیاسی خاصی صورت نگیرد.

پیکر پاک و مطهر شهید احمد عطاآفرین پس از تشییع مظلومانه مردم در گلزار شهدای شهرستان آستانه‌اشرفیه به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/