برای غیرت

  • کد خبر: 149357
  • /
  • آذر ۶, ۱۴۰۱ - 1:58 ب.ظ
  • /
  • یادداشت

به گزارش گیل سو، محسن مهدیان در روزنامه همشهری نوشت:

یکم.
قدیمی‌ترها تصنیف گریه کن از مرحوم غلامحسین بنان را به‌خاطر دارند و احتمالا هنوز هم زمزمه می‌کنند. با این مطلع: « گریه کن که گر سیل خون گری ثمر ندارد…». عبدالوهاب شهیدی و شجریان و شهرام ناظری نیز این تصنیف را اجرا کرده‌اند. شعر این تصنیف برای عارف قزوینی است. اما نکته مهمی که شاید کمتر بدان توجه شده، این است که این شعر را عارف به یاد کلنل پسیان سروده است. دیروز رهبرانقلاب از پسیان به‌عنوان یک بسیجی نام بردند و شعاع فرهنگ بسیجی را تا قبل از انقلاب امتداد دادند.

اما داستان این تصنیف چیست؟ کلنل پسیان مرد آزادی‌خواه و وطن‌پرست و مشروطه‌خواهی است که ابتدا ژاندارم شاه بود و بعد هم حاکم خراسان و در نهایت علیه ظلم رضا شاه و سلطه استعمار قیام کرد و در نهایت هم به شهادت رسید.

جمله معروفی از او نقل شده است که: « اگر مرا بکشند قطرات خونم کلمه ایران را ترسیم خواهد کرد و اگر بسوزانند خاکسترم نام وطن را تشکیل خواهد داد.»

پسیان را بعد از کشتن، سر از بدنش جدا کردند و امروز روی قبر او شعری چنین حک شده است:

این سر که نشان سرپرستی است     امروز رها ز قید و هستی است
با دیده عبرتش ببینید         کاین عاقبت وطن‌پرستی است

او جمهوری اسلامی را درک نکرده بود. اما غیرت داشت. وطن‌پرست حقیقی.

دوم.
خدا رحمت کند مرحوم فروهر را. رهبر انقلاب درباره فروهر می‌گویند: «او با جمهوری اسلامی دشمنی داشت. اما انصافا دشمنی نانجیبانه نداشت. امتدادی هم بین دشمنان ایران نداشت… .»

فروهر هرچند اختلاف جدی با انقلاب داشت، اما وقتی رژیم بعث به کشور حمله کرد مردم را به دفاع از خاک ایران فراخواند: «چشمه عشق هرگز نخواهد خشکید، زمان آنست زن و مرد به خیل جنگاوران بپیوندند.» (آرمان ملت شماره ۳۶)

و در جای دیگر می‌گوید: «دشمنی که به قهر بر ایران‌زمین تاخته است باید با قدرت سرکوب شود، همین و همین و هیچ گفت‌وگو هم ندارد.»(همان شماره ۴۶)
او جمهوری اسلامی را قبول نداشت، اما غیرت داشت. وطن‌پرست بود.

سوم.
فراعنه این عالم هم ملت ایران را به غیرت می‌شناسند. به همین دلیل است که هدف‌شان در این آتش‌بازی‌های اخیر، صرفا تغییر حکومت نیست و به تجزیه خاک این کشور فکر می‌کنند؛ تا جایی که دریوزگی ناتو را برای حمله نظامی به ایران می‌کنند.

واقعیت این است که این مردم رشد یافته‌اند و از جمهوری اسلامی هم عبور کنند، دنبال جمهوری اسلامی برتر هستند؛ ارتجاع برای این ملت محال ممکن است و این را دشمن خوب می‌داند که کمر به نابودی ملت بسته است؛ فراتر از حکومتی که آنهم از مردم است.

ایرانی‌جماعت بعد از انقلاب، مزه غرور را چشیده است، چطور حاضر می‌شود مجدد تحقیر شود؟ مثل اینکه فرد تحصیلکرده‌ای را بگویند به دوران بیسوادی برگردد. مگر ممکن است؟

روح امام شاد؛ می‌گفت:« مردم اگر چنانچه جمهوری اسلامی هم نباشد، دیگر سلطنت‌طلب نیستند، این شکی در کار نیست.»

چهارم.
رهبرانقلاب فرمود برخی ممکن است جمهوری اسلامی را هم قبول نداشته باشند اما هیچ ایرانی باغیرتی اجازه باج دادن به آمریکا نخواهد داد.

۳بند بالا توضیح این گزاره بود که رهبر انقلاب از یک حقیقت بیرونی خبر دادند؛ ایرانی باغیرت است و بازگشت استبداد و استعمار را تاب نمی‌آورد.

پایان پیام/

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *