» آخرین اخبار » یادداشت » یادداشت| سودجویی تاجران چای در دوران کرونایی

یادداشت| سودجویی تاجران چای در دوران کرونایی

اردیبهشت ۵, ۱۳۹۹ 7۰

به گزارش گیل سو، مازیار جعفری مدیر عامل اتحادیه چایکاران شمال کشور طی یادداشتی نوشت: شاید فرصت نباشد درباره تاریخچه چای ورود آن به کشور و استفاده مردم از آن در این نوشته، مطالبی را یادآوری کنیم ولی چای یکی از نیازهایی است که در سر سفره همه ایرانی‌ها وجود دارد و روزانه مصرف زیادی در کشور می‌شود.

علاوه بر مصرف زیاد چای در کشور، جدای همه آن مباحث تائید و تکذیبی که درباره اثر غذایی و فایده آن بر روی بدن انسان می‌شود زمین‌های زیادی در پایه کوه‌های استان‌های شمالی وجود دارد که کشاورزان با چیدن چای در نیمه نخست هرسال، قوت چند ماه بعد خود را به‌عنوان یک رزق و روزی حلال به دست می‌آوردند.

دست واسط همیشه برای کشاورزان موجب ضرروزیان بوده که هرساله مجلس و دولت در زمان تعیین نرخ‌گذاری قیمت خرید برگ سبز چای، شوی حمایت از تولیدکنندگان را نیز اجرا می‌کنند ولی در عمل همواره این کشاورزان بودند که چندین ماه به دنبال مبالغ حاصل از فروش برگ سبز چای بودند درحالی‌که شاید بتوان گفت دست‌های واسط زودتر از خود تولیدکنندگان چای سود فروش از چای را به دست می‌آورند.

در چند سال گذشته نیز واردات محصولات کشاورزی به‌خصوص چای کمر کشاورزان و تولید داخل را شکسته و بعضاً همان چای ایرانی با بسته‌بندی و برند خارجی وارد کشور شده و بر سر سفره‌های مردم قرار گرفت درحالی‌که کیفیت آن‌ها هیچ‌وقت به‌پای چای ایرانی نرسید و این دلالان بودند که همواره سود حضور کشاورزان و تولیدات آنان را خوردند و قانون نیز تاکنون نتوانست آن‌طور که باید جلوی دست‌های واسط را برای جلوگیری از ضرر به کشاورزان بگیرد.

زمانی که همه مردم قرنطینه بیماری کرونا بودیم تجار و بازرگانان چای فرصت را به نفع خود و بازار چای را به سود خود مصادره کردند، چه ظلمی در حق چای تولید داخل کشور خواهد شد که ۸۳ درصد افزایش قیمت چای خارجی درزمانی که بیش از ۵۰۰۰ هزار تن چای تولید داخل کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا در داخل کشور وارد بازار نشده است.

وزارت صمت محور این افزایش قیمت در بازار است و از وزارت جهاد کشاورزی می‌خواهیم با همکاری وزارت صمت نقش سازمان چای را در واردات و صادرات چای محوریت اصلی قرار دهد و اتحادیه چای‌کاران شمال کشور هم در این راستا در کنار سازمان چای کشور خواهد بود.

در سال جهش تولید حمایت بیش از ۵۵ هزار خانوار کشاورز چای‌کار استان‌های گیلان و مازندران باید مستمر و تداوم داشته باشد، متأسفانه نظارت در قیمت چای برای مصرف‌کننده هم بسیار پایین بوده که این گرانی چند برابری اتفاق افتاده است.

اتحادیه چای‌کاران که بر خواسته از تولیدکنندگان و صاحبان کارخانه‌های چای است می‌تواند در زمینه باروری صنعت چای و برطرف کردن نیاز داخل و حتی صادرات چای کمک‌حال دولت باشد و همواره در این زمینه آمادگی داشته است و از نزدیک با مشکلات کشاورزان چای‌کار و صاحبان کارخانه‌ها و حتی راه‌های برون‌رفت از مشکلات در زمینه صنعت چای را نیز بهتر و کارشناسی‌تر می‌داند و امید است در این زمینه دولت و مجلس با توجه به اهمیت شعار سال توجه بیشتری داشته باشند.

انتهای پیام/

به این نوشته امتیاز بدهید!

gilsou24

خبرنگار و فعال رسانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×