» آخرین اخبار » فناوری » جنرال‌موتورز تاریخ عرضه نخستین خودروهای مبتنی بر ۵G را اعلام کرد
جنرال‌موتورز تاریخ عرضه نخستین خودروهای مبتنی بر 5G را اعلام کرد

جنرال‌موتورز تاریخ عرضه نخستین خودروهای مبتنی بر ۵G را اعلام کرد

مرداد ۳۱, ۱۴۰۰ 0۰

خودروهای شرکت جنرال‌موتورز (GM) در حال متصل شدن به شبکه ۵G هستند؛ این خودروساز در حال انعقاد قراردادی با AT&T برای گنجاندن مودمهای نسل‌بعدی در مدلهایی از شورلت، بیوک، GMC و کادیلاک است. این مودمها بر روی خودروهای فعلی مجهز به ۴G LTE قرار داده خواهند شد که از شبکه AT&T برای اپهای داشبورد، آپدیتهای OTA، هاسپات وایفای، و OnStar استفاده می‌کنند، هرچند که جنرال‌موتورز تاکید دارد که حتی برخی از مالکان کنونی خودروهایش هم ممکن است در این مدت از افزایش سرعت شبکه بهره‌مند شوند.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، صنعت خودرو یکی از حوزه‌های پر سر و صدا در زمینه استفاده از ۵G بوده است. تاخیر کمتر ۵G و سرعت بالاتر آن باعث تناسب داشتن عالی آن با خودروهای مدرن متصل به شبکه شده است. این تکنولوژی می‌تواند برای خودروهای خودران و نیمه‌خودران امکان اتصال سریعتر و قابل اتکاتر به رایانش مرزی و ابر را فراهم می‌آورد.  
 
البته هنوز چنین چیزی به واقعیت نپیوسته است، و به نظر می‌رسد که بیشتر پروژه‌های خودروهای خودران همچنان از پردازش آنبورد برای آپتایم و پایایی حداکثری استفاده می‌کنند. اما این طرح GM بر ارائه سرگرمیهای درون‌کابینی سریعتر و فراگیرتر متمرکز خواهد بود، چه این از طریق یک پکیج نصب‌شده محقق شود و یا از طریق اسمارتفونها، تبلتها، و دیگر تجهیزاتی که سرنشینان با خود به همراه می‌آورند.
 

به گفته GM، به این ترتیب، امکان دانلود سریعتر موسیقی و ویدئو، استفاده سریعتر از سرویسهای نقشه‌برداری و ناوبری، و بهبود کنترل صوتی فراهم خواهد آمد. همزمان، شرکت مخابراتی AT&T قصد دارد تا شبکه ۵G خود را به شکلی «جاده‌محورتر» بسازد. این شرکتها ظاهرا در دو سال اخیر در حال تست کردن مشترک سخت‌افزار و سرویسهای ۵G بوده‌اند.
 
البته اولین خودروهای تولید شده بر اساس این پروژه مشترک زودتر از اواخر سال ۲۰۲۳ به بازار عرضه نخواهند شد. البته این شرکت خودروهای مدل پایینتر خود را هم فراموش نکرده و اعلام کرده است که خودروهای مدل ۲۰۱۹ به بالا که مجهز به ۴G LTE هستند از افزایش سرعت و بسیاری از مزایای خودروهای مجهز به ۵G بهره‌مند خواهند شد.
 
همانطور که می‌توان حدس زد، بخش اندکی از این قابلیتهای جدید رایگان خواهد بود، و برای بهره‌مند از قابلیتهایی مانند وایفای هاتسپات، کاربران باید یک طرح دیتا برای متصل شدن به شبکه خریداری کرده باشند.
 
 

به این نوشته امتیاز بدهید!

ایتنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×